Standardy AV distribuce – základní pojmy

Ve světe profesionálních audio / video technologií se velmi často setkáváme s obecně zavedenými technickými pojmy, které jsou součástí průmyslových, komerčních i rezidenčních instalací. Co znamenají a k čemu slouží?

4K a HDR

Pokud jste se rozhodli investovat do obrazovky s technologiemi 4K/HDR, případně do systému domácího kina, měli byste také investovat do vhodných 4K kabelů. V opačném případě totiž nedokážete využít plný potenciál 4K/HDR rozlišení. Je to dáno tím, že množství dat, které je k vytvoření takto vysoké kvality obrazu potřebné, do vašeho zařízení prostě nedoputuje a vy se budete muset spokojit s obrazem horší kvality, který nemusí být o moc lepší, než to, na co jste byli zvyklí před inovací.

 

AVB – Audio Video Bridging

AVB je obecný název pro řadu technických standardů, které poskytují komutovaným (point-to-point) ethernetovým sítím vylepšenou synchronizaci, nízkou latenci a vysokou spolehlivost.

Analogové audiovizuální (AV) vybavení v minulosti využívalo jednosměrné, jednoúčelové a dvoubodové (point-to-point) spojení. Tyto vlastnosti si zachovaly dokonce i digitální AV standardy jako S/PDIF pro přenos digitálně kódovaného zvukového signálu nebo sériové digitální rozhraní (SDI) pro přenos videosignálu. Především u profesionálních a high-endových aplikací má tento model zapojení za následek obrovské a nepřehledné množství kabelů.

DANTE – Digital audio network through Ethernet

Technologie Dante je tvořena kombinací softwarových, hardwarových a síťových protokolů, které s pomocí paketů na úrovní třetí síťové vrstvy umožňují nízkolatenční přenos nekomprimovaného, vícekanálového digitálního audia v rámci ethernetové infrastruktury. Tento rozsáhlý proprietární protokol vyvinula v roce 2006 společnost Audinate se sídlem v australském Sydney. Dante pokročilejším způsobem navazuje na předchozí typy rozhraní pro přenos audia přes ethernetovou síť, jako jsou CobraNet a EtherSound. 

HDBaseT

Technologie HDBaseT, která je prosazována a rozvíjena sdružením firem HDBaseT Alliance, představuje v oblasti spotřební a komerční elektroniky přenosový standard, který je po jednom Cat5e kabelu (nebo vyšším) schopen přenášet současně nekomprimovaný video obsah ve vysokém (HD) rozlišení, zvuk, napájení, data v domácí počítačové síti, Ethernet, USB a některé řídící signály. To vše s pomocí modulárních konektorů 8P8C, které jsou běžně používány pro Ethernet.

HDMI – High Definition Multimedia Interface

Proprietární označení audio/video rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu ze zdrojového zařízení do kompatibilního počítačového monitoru, video projektoru, digitální televize nebo do digitálního audio zařízení. HDMI je digitální náhradou za analogové video standardy.

Pro schopnost součinnosti a vzájemné spolupráce systémů HDMI využívá standardy EIA/CEA-861. Tyto normy určují například video formát a vlnový průběh, přenos komprimovaného nebo nekomprimovaného LPCM audia, pomocná data a implementaci standardu VESA EDID.

NDI – Network Device Interface

Nová technologie, která přinesla revoluci v přenosu videa a audia v produkčním prostředí. NDI je otevřený a zdarma dostupný protokol, který vyvinula společnost NewTek. Tento standard umožňuje video zařízením v rámci počítačové sítě vzájemně sdílet video signál ve vysokém rozlišení. Jedná se o velmi kvalitní komunikaci a přenos, který probíhá při nízké latenci s přesností na jeden frame. Tato technologie je vhodná zejména pro živé přenosy. 

SDVoE – Software Defined Video over Ethernet

Technologie SDVoE je standardizované rozhraní mezi koncovými body a softwarem, je komplexním řešením pro "AV-over-IP". Jiné technologie „odpovídají“ jen na dílčí otázky – tj. například jak zajistit přesun bitů, jak se v rámci sítě vypořádat s chybami v časování apod. Každý dílek této skládanky je velmi důležitý, nicméně bez SDVoE by byli výrobci i uživatelé nuceni skládat tuto celou  mozaiku sami. SDVoE pracuje s přístupem ke všem sedmi síťovým vrstvám modelu OSI. K přesunu bitů z jednoho místa na druhé využívá to nejlepší, co  nabízí IT průmysl (kabelové rozvody podle standardu TIA-568, Ethernet, TCP/IP, IGMP), a navrch je přidán standard SDVoE.

SRT – Secure Reliable Transport

SRT je otevřený (open-source) protokol pro zabezpečený a nízkolatenční přenos vysoce kvalitního videa veřejným internetem. Pomocí zabezpečených datových toků a snadného přechodu přes firewall brány SRT optimalizuje výkon streamování i v nepředvídatelném a nestabilním síťovém prostředí. Díky těmto schopnostem SRT protokol přináší vysoce kvalitní živý video přenos i do těch nejhorších sítí. SRT zohledňuje nejrůznější chyby při přenosu dat, jako jsou ztráta paketů, jitter (nestabilní rychlost odezvy) a kolísající šířka pásma, a udržuje tak integritu a kvalitu vašeho videa. Na základě reálného stavu sítě zajišťuje bezpečnost a odolnost v celém průběhu přenosu a tím se za všech okolností a v jakékoliv síti stará o tu nejvyšší možnou kvalitu videa.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com