ALR projekce – technologie potlačení okolního světla

1. Co je ambientní světlo a jakým způsobem ovlivňuje obrazovou projekci?

1. Co je ambientní světlo a jakým způsobem ovlivňuje obrazovou projekci?

Okolním (resp. ambientním) světlem rozumíme jakékoliv světlo, které vyplňuje místnost. Může to být denní světlo přicházející zvenčí i umělé světlo, jehož zdroj se nachází uvnitř daného prostoru. (Technicky vzato se jedná o tzv. intenzitu osvětlení (též osvětlenost) – fotometrickou veličinu, jejíž měrnou jednotkou je lux.)

U projekčních ploch s přední projekcí má okolní světlo velmi negativní vliv na kvalitu obrazu. Způsobuje, že obraz vypadá mdle, fádně, vybledle…

Je to proto, že standardní bílá plátna určená pro projekci zepředu odrážejí současně ambientní i promítané světlo. V prostředí s běžnou či vysokou intenzitou osvětlení je pak kvůli tomu úroveň kontrastu nízká. Snaha zlepšit v takových podmínkách kvalitu obrazu použitím výkonnějšího projektoru je neefektivní a je to plýtvání penězi.

Kvalitu obrazu v běžně a jasně osvětlených prostorách můžete zlepšit dvěma způsoby:

  • Regulovat osvětlení. Kvalitu obrazu lze zvýšit zatemněním místnosti pomocí okenních žaluzií nebo ztlumením světel. Ne vždy je ale takové opatření možné nebo žádoucí. V zasedacích místnostech a výukových prostorách, kde by diváci měli být pozorní a soustředění, není přítmí příliš vhodné.
  • Použít projekční plátno s technologií ALR, které je navrženo tak, aby eliminovalo nepříznivé účinky okolního světla a vytvářelo vysoce kontrastní, barevný a detailní obraz i v jasně osvětlených podmínkách.

2. Co je ALR (Ambient light-rejecting) projekce?

2. Co je ALR (Ambient light-rejecting) projekce?

Projekční plochy schopné odmítat ambientní světlo lze popsat jako vysoce kontrastní plátna, která odrážejí a „usměrňují“ veškeré promítané světlo směrem k divákům a zároveň pohlcují okolní světlo. Tímto způsobem vytvářejí jasný, na barvy bohatý obraz s jasně viditelnými detaily.

Plátna s technologií ALR jsou někdy označována jako „optická projekční plátna“, neboť pro dosažení mimořádných zobrazovacích vlastností využívají patentované nanotechnologie optických čoček.

3. Co je to kontrast obrazu?

3. Co je to kontrast obrazu?

Kontrast udává poměr – rozdíl – mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu na stejném snímku a ve stejný čas. (Číselné hodnoty kontrastu uváděné v brožurách jsou v tomto ohledu bezvýznamné, neboť měří úroveň bílé a černé na různých snímcích a v různých časech.)

Můžeme říci, že kontrast je měřítkem kvality obrazu. Čím větší je kontrastní poměr, tím lepší je kvalita obrazu. Bez dobrého kontrastu snímky postrádají „jas“, barvy a výraznost.

 

Nový ISCR standard mezinárodní asociace AVIXA (zastupující profesionální audiovizuální a informační komunikační průmysl) na základě různých uživatelských nároků definuje čtyři kontrastní poměry. Profesionální audiovizuální instalace (například videokonferenční technologie pro Microsoft Teams Rooms) spadají do kategorie Basic Decision Making, kdy je zobrazený obsah čitelný do té míry, že divák může na jeho základě činit základní rozhodnutí. (Nad ní stojí kategorie kritického rozhodování na základě analytického prohlížení, jež vyžaduje nejjemnější detaily v obraze a spadá sem například vyhodnocování lékařských snímků či forenzních důkazů.)

Pro kategorii Basic Decision Making byl stanoven minimální kontrastní poměr 15:1. Ten se sice zdá být nízký, ale nelze ho dosáhnout bez úplné regulace osvětlení nebo bez použití projekční technologie ALR.

4. Kdy a kde bychom měli použít ALR projekci?

4. Kdy a kde bychom měli použít ALR projekci?

Projekce s technologií odmítnutí okolního světla (ALR) nám i v jasně osvětlených podmínkách poskytne úžasnou kvalitu obrazu s vysokým kontrastem a je dostupná v libovolné velikosti. Obsah projekce je navíc dobře viditelný z každého místa v místnosti. Tyto zobrazovací plochy jsou dokonale matné, takže nedochází k jevům, jako je závojový jas nebo omezující oslnění, které divákům ztěžuje rozeznávání obsahu, namáhá je, unavuje a snižuje jejich pracovní nebo studijní výkon.

ALR projekce versus běžná plátna pro přední projekci

Pro splnění požadovaného kontrastního poměru (dle nové normy ISCR asociace AVIXA) je použití ALR projekce nezbytné. Platí to o jakémkoliv prostoru, kde nelze zcela regulovat ambientní osvětlení nebo kde není žádoucí zatahovat žaluzie či tlumit světla. Pokud chcete v běžně a více prosvětlených podmínkách dosáhnout co nejlepšího výsledku, vždy namísto standardní projekce dejte přednost technologii ALR.

ALR projekce versus ploché panelové displeje (FPD)

Ploché panelové displeje jsou vhodné pro použití po jednom v menších prostorách a nebo pro instalaci více obrazovek na veřejných místech a místech s vysokou návštěvností. Jejich nevýhodou je omezená velikost, kvůli které nepřicházejí v úvahu tam, kde jsou potřeba displeje s úhlopříčkou nad 100“. Průmyslový AV standard DISCAS (od asociace AVIXA) stanovuje minimální velikost zobrazovací plochy pro střední a velké prostory (od hloubky 6-7 metrů) právě na 100“. Zde tedy opět mají výhodu plátna s technologií ALR, která své výjimečné výsledky dokáží uplatnit takřka při jakékoliv velikosti!

5. Mohu na plátno s technologií ALR použít běžný projektor?

Ano! Projekční plátna s potlačením okolního světla jsou kombinovatelná se všemi běžnými projektory. Výkon projektoru navíc ještě velmi účinně zvyšují. I při použití levnějšího projektoru s nižší svítivostí můžete u ALR docílit lepšího kontrastu než při použití drahého projektoru s vyšší svítivostí v kombinaci se standardním bílým plátnem.

Zákazníci, kteří chtějí zlepšit špatnou kvalitu obrazu, mohou dosáhnout fantastických výsledků pouhou výměnou standardního promítacího plátna za plátno s podporou ALR, projektor přitom měnit nemusejí.

6. Mohu v kombinaci s ALR plátnem použít také projektor s ultra krátkou projekční vzdáleností (UST).

6. Mohu v kombinaci s ALR plátnem použít také projektor s ultra krátkou projekční vzdáleností (UST).

Ano! Ano, na trhu jsou k dispozici téměř libovolně veliká plátna vhodná pro použití se standardními projektory i UST projektory.

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com