NDI – Network Device Interface

Nová technologie, která přinesla revoluci v přenosu videa a audia v produkčním prostředí. NDI je otevřený a zdarma dostupný protokol, který vyvinula společnost NewTek. Tento standard umožňuje video zařízením v rámci počítačové sítě vzájemně sdílet video signál ve vysokém rozlišení. Jedná se o velmi kvalitní komunikaci a přenos, který probíhá při nízké latenci s přesností na jeden frame. Tato technologie je vhodná zejména pro živé přenosy.

Az online szerencsejáték gyorsan növekvő iparág, egyre többen fordulnak az online kaszinókhoz szórakozási igényeik kielégítésére. Ahogy az online szerencsejátékok iránti kereslet növekszik, úgy nő a megbízható és hatékony technológia iránti igény is, amely támogatni tudja azt. Az egyik ilyen technológia, amely egyre népszerűbbé vált a legális online kaszinók körében, az NDI – hálózati eszköz interfész. Az NDI egy video over IP protokoll, amely lehetővé teszi a kiváló minőségű videostreaminget a hálózatokon keresztül. Lehetővé teszi, hogy több eszköz zökkenőmentesen kommunikáljon egymással, így ideális megoldás az olyan kaszinójátékok élő közvetítésére a kaszinókban, mint a https://kaszinoworld.com/legalis-kaszinok/, például a póker, a blackjack és a rulett. Az online kaszinók az NDI-t használják, hogy ügyfeleiknek zökkenőmentes és zavartalan játékélményt biztosítsanak, késleltetés és pufferelési problémák nélkül. Az NDI technológiával a játékosok otthonuk kényelméből élvezhetik ugyanazt az izgalmat és izgalmat, mint egy fizikai kaszinóban.

Doba, kdy běží kabely SDI z každého zdroje videa do střižny, je pryč. Myšlenka sloučení více zdrojů videa a audia se díky NDI stala mnohem jednodušší. Pokud plánujete zřídit streamovací zařízení, měli byste zvážit použití vybavení a softwaru, který podporuje NDI.

NDI protokol přenáší video, vícekanálový nekomprimovaný zvuk a metadata. Zprávy s metadaty lze odesílat v obou směrech, což umožňuje odesílateli a příjemci navzájem si prostřednictvím připojení posílat zprávy s libovolnými metadaty v XML formátu. Tento obousměrný systém umožňuje například odesílat zpět zdroji informaci o shodě s vyrozuměním, že je „on-air“.

NDI také umožňuje odesílatelům určit počet připojených přijímačů. Díky tomu mohou v případě, že nejsou připojeny žádné přijímače,  vynechat zbytečný processing a přestat zbytečně zatěžovat přenosovou rychlost. NDI přijímače se mohou rozhodnout, k jaké struktuře přenosů se připojí, zda budou podporovat pouze zvuk nebo pouze metadata, kde není vyžadováno video.

Instalační balíček pro vývojáře (SDK) je dostupný pro operační systémy Windows, Linux a macOS. Byl rovněž přenesen na iOS, tvOS, Android, Raspberry Pi a FFGA. Jedná se o volně dostupný proprietární software.

Využití v rámci Wi-Fi a WAN sítí
Protokol NDI byl navržen tak, aby pracoval na kvalitních gigabitových lokálních sítích využívajících technologie TCP a Bonjour (mDNS). Aby mohl pracovat napříč tzv. subsítěmi, které neprocházejí mDNS, NDI protokol podporuje mechanismus nazvaný NDI Access, který umožňuje ručně zadat IP adresu zařízení v jiných subsítích. 

Někteří uživatelé NDI tento protokol použili přes optické připojení na vzdálenost až 15 km, a to i přes to, že NDI využití TCP protokolu je pro připojení na velké vzdálenosti méně vhodné a způsobuje vysokou latenci, což je dáno faktory, jako jsou například BDP (Bandwidth-Delay Product) a obnova ztráty TCP paketů. Knihovny NDI 3.5 nyní jako výchozí metodu přenosu využívají UDP s dopřednou korekcí chyb. Tím jsou odstraněny příčiny vysoké latence, které jsou vlastní TCP připojení. Verze NDI|HX používá nižší rychlost přenosu dat, což usnadňuje použití v rámci připojení s omezenou šířkou pásma.

Aby bylo možné využít NDI protokol i v rámci sítě, která pokrývá rozlehlé geografické území, byly vyvinuty další nástroje, jako je třeba „Sienna Cloud for NDI“. Ten v každé LAN síti využívá tzv. síťové uzly (node gateaways), které slouží k přemostění NDI zdrojů napříč kontinenty. V červenci 2017 nezisková organizace United States Specialty Sports Association (USSSA) pro účely sportovního přenosu úspěšně vytvořila první skutečně rozsáhlou síť s využitím NDI protokolu, když zajistila páteřní přenos pěti kamer přes veřejný internet ze stadionu, který se nacházel 322 km od přenosového centra.

NDI protokol je používán také v rámci cloudových produkčních systémů. Jeho komprimované video a jednosměrné přímé přenosy jsou vhodné pro cloudové služby jako AWS a Azure. V roce 2019 společnost Sienna předvedla kompletní cloudový produkční workflow na bázi NDI, a to včetně vzdáleného příspěvku a finálního publikování prostřednictvím sítí pro doručování obsahu, jako je YouTube Live.

Podporované architektury procesorů
NDI pracuje na 32- nebo 64bitové architektuře, přičemž na druhé jmenované je výkon protokolu vyšší. NDI je k dispozici s podporou kódování pro procesory založené na ARM architektuře, obecně však dekódování videa nepodporuje. Výjimkou je nástroj Sienna NDI Monitor pro iOS, který poskytuje NDI dekódování na ARM a na Sienna NDI Monitor TV for AppleTV 4k.

Zařízení NDI|HX jsou obvykle určena pouze k přenosu a jsou založena na proprietárních platformách s hardwarovými enkodéry H.264. Příkladem NDI|HX zařízení jsou PTZ kamery a převodník NDI Connect Spark SDI – NDI|HX. Samotný tok NDI je vytvořen prostřednictvím pro platformu specifického ovladače NDI|HX, kdy poskytuje stejná nekomprimovaná data aplikačnímu softwaru, který „spotřebovává“ NDI bez ohledu na původní hardwarový zdroj a kompresi.

NDI|HX2 představuje čistší implementaci H.264 v paketech NDI. Za pomocí sady NDI Embedded SDK umožní softwarovým a hardwarovým systémům vložit H.264 do NDI streamů.

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com