Dante – Digital audio network through Ethernet

Technologie Dante je tvořena kombinací softwarových, hardwarových a síťových protokolů, které s pomocí paketů na úrovní třetí síťové vrstvy umožňují nízkolatenční přenos nekomprimovaného, vícekanálového digitálního audia v rámci ethernetové infrastruktury. Tento rozsáhlý proprietární protokol vyvinula v roce 2006 společnost Audinate se sídlem v australském Sydney. Dante pokročilejším způsobem navazuje na předchozí typy rozhraní pro přenos audia přes ethernetovou síť, jako jsou CobraNet a EtherSound.

Podobně jako většina ostatních technologií pro přenos zvuku v rámci ethernetové sítě, je protokol Dante primárně určen pro profesionální a komerční účely. Nejčastěji je používán v situacích, které vyžadují přenos velkého množství zvukových kanálů na relativně velké vzdálenosti nebo do více míst. Dante není pouze o přenosu několika zvukových kanálů do jednoho cílového umístění, ale také o odesílání audia do několika umístění. Protokol Dante nicméně začínají využívat i domácí nahrávací studia. Představte si situaci, kdy je zvuková režie umístěna ve druhém patře a prostor pro mikrofonní snímání bicích v garáži. Dante představuje jednoduché řešení, jak dostat zvuk bez degradace z jednoho místa na druhé.

Digitální audio má ve srovnání s tradičním přenosem analogového zvuku několik výhod. Zvuk přenášený přes analogové kabely může být nepříznivě ovlivněn degradací signálu v důsledku elektromagnetického rušení, útlumem vysokých frekvencí nebo poklesem napětí v dlouhých kabelových trasách.

Díky digitálnímu multiplexování jsou nároky na kabeláž při distribuci digitálního zvuku téměř vždy nižší než u analogu. Dante rovněž nabízí několik specifických výhod, které postrádala první generace technologií (CobraNet a EtherSound) pro přenos audia po Ethernetu. Mezi tato technologická vylepšení patří zejména nativní gigabitová podpora, vyšší počet kanálů, nižší latence a automatická konfigurace.

Díky tomu, že se k Dante hlásí velké množství výrobců, je dnes na trhu celá řada kompatibilních zařízení. Pokud chcete, aby produkt od společnosti „A“ spolupracoval s jednotkami od společností „B až Z“, je velmi pravděpodobné, že to bude právě technologie Dante, kdo tyto vaše požadavky vyřeší.
Existuje mnoho důvodů, proč jsou dnešní možnosti digitálního networkingu tak populární. Jedním z nich je nepochybně mnohostranné využití digitálního zvuku, které vyvolává rostoucí potřebu jeho distribuce. Další důvod spočívá v tom, že ethernetové sítě, které jsou spolehlivé, běžné a dobře známé (člověk nemusí být zrovna IT specialista, aby mohl používat Dante, nebo aby dokázal zprovoznit a používat systém pro potřeby základních aplikací), mají dostatečnou šířku pásma pro zpracování vícekanálového nekomprimovaného zvuku.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com