HDMI – High Definition Multimedia Interface

Proprietární označení audio/video rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu ze zdrojového zařízení do kompatibilního počítačového monitoru, video projektoru, digitální televize nebo do digitálního audio zařízení. HDMI je digitální náhradou za analogové video standardy.

Pro schopnost součinnosti a vzájemné spolupráce systémů HDMI využívá standardy EIA/CEA-861. Tyto normy určují například video formát a vlnový průběh, přenos komprimovaného nebo nekomprimovaného LPCM audia, pomocná data a implementaci standardu VESA EDID.

Signály CEA-861 přenášené po HDMI jsou elektricky kompatibilní se signály CEA-861, které jsou používány u digitálního standardu DVI (Digital Visual Interface). Při použití adaptéru DVI-na-HDMI není zapotřebí žádná konverze signálu, ani nedochází ke ztrátě v kvalitě videa.

Kompatibilita s řídícími CEC signály (Consumer Electronics Control) umožňuje HDMI zařízením se v případě nutnosti navzájem ovládat. Tato kompatibilita také umožňuje uživateli s pomocí jednoho dálkového ovladače ovládat několik zařízení.

Specifikace

Specifikace stanovují podobu protokolů, signálů, elektrických rozhraní a mechanických požadavků HDMI standardu. Maximální rychlost přenosu pixelů pro HDMI 1.0 je 165 MHz, což je dostatečná hodnota pro rozlišení 1080p a WUXGA (1920x1200 při 60 Hz). HDMI verze 1.3 zvýšila tuto frekvenci na 340 MHz. Tato šířka pásma dovolila u jednoho digitálního spojení ještě vyšší rozlišení (WQXGA, 2560×1600). HDMI může pracovat s jedním datovým kanálem, tzv. Single-Link (obsažen v konektorech typu A/C/D), nebo se dvěma kanály, tzv. Dual-Link (typ B). Tato spojení pracují s rychlostí přenosu video pixelů v rozmezí 25 MHz až 340 MHz (Single-link) a 25 MHz až 680 MHz (Dual-link). Video formáty s frekvencí pod 25 MHz (například 13,5 MHz pro 480i/NTSC) jsou přenášeny na principu opakování pixelů.

Pravda o HDMI kabelech

Pravda o HDMI kabelech

Existuje mýtus, podle kterého jsou všechny HDMI® kabely stejné bez ohledu na to, stojí-li několik stovek nebo několik tisíc korun. Není to pravda. Vzhledem k tomu, že 4K je nutné chápat více jako rozsah spektra a nikoliv jako jednu danou hondotu, je třeba si dávat pozor na zavádějící informace.

Výrobce může tvrdit, že jeho kabel je „4K“ i navzdory tomu, že podporuje jen spodní rozsah 4K spektra – např. dokonce jen 7 Gb/s! (plná propustnost je 18 Gb/s). I když měděné HDMI® kabely nabízejí skvělé hodnoty, ty nejlevnější z nich jich obvykle nedosahují.

To znamená, že kabely označené jako 4K nemusí pracovat s propustností 18 Gb/s a některé dokonce nedosáhnou ani na hodnotu 10,2 Gb/s. Ve skutečnosti vám řada měděných HDMI® kabelů „otevřeně lže“. Některé z levnějších kabelů na trhu jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů (ze směsi kovů namísto čisté mědi) a nedosahují plné propustnosti 18 Gb/s. Řada aktivních kabelů také nedisponuje správnou technologií, která by zajišťovala kompatibilitu se 4K televizory, projektory a Blu-Ray přehrávači.

S rostoucí délkou měděného HDMI® kabelu dochází ke snížení jeho datové propustnosti. Přestože je méně kvalitní kabel schopen přenášet 4K obsah do 1 metru, od této hranice dále může být jeho datový přenos problematický. Toto je „zkouška“ společná všem výrobcům a obstát v ní předpokládá výzkum, vývoj, použití těch nejlepších materiálů, dobré konstrukční řešení i technologie. Jedině tak je možné přenášet nekomprimovaná data kabelem větší délky. Pro 4K/HDR systémy domácího kina, které pracují s kabeláží o délce kolem 30 metrů, jsou obvykle doporučeny optické HDMI® kabely, které jsou ovšem dražší než měděné.

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com