Technologie HDBaseT, která je prosazována a rozvíjena sdružením firem HDBaseT Alliance, představuje v oblasti spotřební a komerční elektroniky přenosový standard, který je po jednom Cat5e kabelu (nebo vyšším) schopen přenášet současně nekomprimovaný video obsah ve vysokém (HD) rozlišení, zvuk, napájení, data v domácí počítačové síti, Ethernet, USB a některé řídící signály. To vše s pomocí modulárních konektorů 8P8C, které jsou běžně používány pro Ethernet.

V polovině roku 2013 sdružení HDBaseT Alliance vydalo aktualizaci původní verze, která nese označení Spec 2.0. Ta zdokonalila HDBaseT pro potřeby profesionálního AV segmentu a umožnila tento standard využívat jako řešení pro multimediální domácí připojení. Spec 2.0 určuje síťový protokol HDBaseT a definuje požadované úpravy napříč všemi vrstvami modelu OSI. Tím pro „časově citlivé“ aplikace zajišťuje optimalizované služby, jako je např. vysoká propustnost videa a zvuku. Spec 2.0 zachovává všechny vlastnosti verze Spec 1.0, přidává ovšem možnosti networkingu, přepínání a kontrolních bodů. Příkladem nových funkcí jsou flexibilní a plně využívaná topologie sítě, distribuované směřování, odstraňování chyb mezi koncovými body, vícebodové spojení či multistreaming. Spec 2.0 zahrnuje rovněž USB 2.0, čímž podporuje funkčnost dotykových obrazovek a klávesnice-monitoru-myši (KVM) při přenosu audia a videa v ultra vysokém rozlišení a s nulovou latencí. Tato verze také jako přenosové médium specifikuje kabel typu CAT nebo optické vlákno.

Sdružení IEEE oznámilo, že HDBaseT byl přijat jako standard IEEE 1911. IP verze HDBaseT byla představena v roce 2017.

Vlastnosti

HDBaseT přenáší do vzdálenosti 100 metrů po jednom CAT5e kabelu současně nekomprimované video v ultra vysokém rozlišení (až 4K), audio, napájení (až do 100W), Ethernet, USB a další řídicí komunikaci (RS232 či IR). Využívá k tomu stejné modulární konektory 8P8C, které se používají pro Ethernet. HDBaseT je doplňkem standardů, jako je HDMI, a představuje alternativu k bezdrátovému AV vybavení, koaxiálnímu kabelu, kompozitnímu videu, k přenosovému standardu S-Video, k rozhraní SCART, ke komponentnímu videu, technologii D-Terminal nebo k VGA standardu. HDBaseT propojuje spotřební zařízení, jako jsou set-top boxy, Blu-ray přehrávače, osobní počítače, herní konzole, AV přijímače a kompatibilní digitální audio zařízení, monitory počítačů a digitální televize.

Video

HDBaseT přenáší nekomprimovaný video obsah do sítě sestávající z několika zařízení nebo v rámci dvoubodového (point-to -point) spojení. Nekomprimované video přesně vykresluje herní grafiku a podporuje funkce, jako je např. elektronický programový průvodce. Nezhoršuje kvalitu videa, ani nezvyšuje latenci. Podporuje formáty pro přehrávání videa na počítači a v TV, a to včetně těch standardních, vylepšených, s vysokým rozlišením, ultra HD (4K) či 3D videa.
Kvůli omezení datového toku 10,2 Gbit/s – namísto požadovaných 18 Gbit/s ve specifikaci HDMI 2.0 – HDBaseT 2.0 podporuje pouze nekomprimované 4K rozlišení při 30 Hz s převzorkováním barev 4: 4: 4, nebo 4K rozlišení při 60 Hz s převzorkováním barev 4:2:0, nikoliv však plných 60 Hz s převzorkováním 4: 4: 4.

Audio

Naprostá většina spotřebních elektronických zařízení vyžaduje podporu audia. Zvuk je přenášen přes stejná média jako video obsah, proto jsou podporovány všechny standardní HDMI formáty. HDBaseT nicméně nepodporuje tzv. návratový zvukový kanál, kterým se vyznačuje HDMI 1.4. : 4: 4.

Ethernet

HDBaseT podporuje přenos Ethernetu (100 Mbit/s) přes kroucenou dvojlinku. Tato funkce zajišťuje přístup k internetu, případně umožňuje televizorům, stereo přehrávačům, počítačům a další spotřební elektronice přístup k multimediálnímu obsahu (včetně videa, obrázků a hudby), který je uložen v rámci lokální sítě.

Napájení

Distribuce napájení přes jeden LAN kabel zbavuje uživatele nutnosti zapojit ostatní připojená zařízení do elektrické zásuvky. HDBaseT využívá k tomuto účelu technologii „Power over HDBaseT“, což je varianta standardu „Power over Ethernet (PoE)“. Tato technologie dokáže zařízením, jako jsou Blue-ray přehrávače, monitory či televize, poskytovat napájení a eliminuje tak potřebu externích přívodních kabelů. HDBaseT dokáže vzdálené TV a další zařízení napájet až 100 watty. Televize s úhlopříčkou 60“ s podporou HDBaseT, která je připojena pomocí kabelu Cat5e/6, nevyžaduje ke svému provozu žádný napájecí zdroj.

Řídicí signál

HDBaseT podporuje řídící signály počínaje CEC, který odbaví základní funkce (zapnutí, vypnutí a přehrát/zastavit), až po RS232/USB a IR.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com