Zvukový systém Dynacord rozeznívá gotický kostel z 12. století

Zvukový systém Dynacord rozeznívá gotický kostel z 12. století

Reference

Starobylý chrám v centru skotského města Paisley zastával během své dlouhé historie mnoho rolí a vždy ve prospěch místní komunity. Zdejší opatství v tomto odkazu pokračuje i dnes, také díky novému zvukovému systému Dynacord, který je snadný na obsluhu a pracuje s několika zónami ozvučení, které lze aktivovat podle konkrétního účelu.

listopad 2023

Nejnovější rekonstrukce farního kostela Paisley Abbey založeného v r. 1163 pomáhá opatství plnit roli místa, kde se během roku setkává místní společenství a konají akce různé povahy. S přibývajícím počtem zájemců mimo kongregaci, kteří chtějí prostor využívat pro speciální akce, jako jsou hudební recitály, výstavy či svatby, přestal třicet let starý zvukový systém dostačovat. Proto byla oslovena společnost Adlib, aby navrhla a nainstalovala nové ozvučení, které by splňovalo současné nároky a zároveň bylo snadné na ovládání.

Požádali nás o zvukový systém, který by byl uživatelsky velmi přívětivý, ale zároveň by mohl být rozšířen externími produkčními společnostmi. Potřebovali také možnost rozdělení systému do různých zón, tak aby mohli například ozvučit pouze malou bohoslužbu s přijímáním v kněžišti, malé shromáždění v kapli, a nebo – s využitím všech zón – celou nedělní bohoslužbu. Ze všeho nejvíce ale hledali profesionální radu...

Andrew McCully, Applications Engineer/Project Manager, Adlib

Společnost Adlib vypracovala s využitím technologií značky Dynacord řešení připravené nejen pro současné, ale i budoucí výzvy. Řízením a zpracováním zvuku pro různé způsoby využití místa byl „pověřen“ maticový systém Dynacord MXE5. Pro nastavení systému a přizpůsobení uživatelsky přívětivého rozhraní dotykových panelů TPC-1 byl použit systémový software SONICUE.

Obsluha tak může systém ovládat pomocí iPadu nebo dotykového panelu TPC-1, které jsou přes IP připojeny k místní síti. Jejich prostřednictvím lze vyvolávat různé scény nebo nastavovat úrovně. V systému jsou přednastaveny tři základní presety – Normal Mode, Chapel Mode (režim kaple) a Chancel Mode (režim kněžiště). Každá z těchto předvoleb aktivuje jiné prvky systému a jinou kombinaci mikrofonů.

Vyladěním uživatelského rozhraní, které je pro úspěch takového projektu klíčové, jsme strávili nemálo času. Pokud je totiž rozhraní složité a matoucí, uživatelský zážitek je špatný, a to bez ohledu na to, jak dobře reproduktory hrají. Pomocí SONICUE jsme pro TPC-1 vytvořili grafické rozhraní s předvolbami. Vznikl tak systém, který skvěle zní a navíc se snadno řídí.

Andrew McCully, Applications Engineer/Project Manager, Adlib

Pokud jde o instalované reproduktory, tým společnosti Adlib zvolil reproboxy Dynacord TS řady Vertical Array. Zatímco hlavní chrámovou loď pokrývají čtyři kompaktní dva a půl pásmové modely TS 400, pro ozvučení přilehlých prostor byly použity další tři dvoupásmové modely TS 100 a stejný počet reproboxů typu TS 200. „Reproduktory řady TS jsme použili již v mnoha jiných sakrálních stavbách a fungují velmi dobře,“ uvádí McCully. „Kromě výborného pokrytí působí velmi esteticky a jsou proto vhodné do podobných instalací.“ Pro doplnění systému byl pod kazatelnu v roli front-fillu diskrétně umístěn ještě ultra-kompaktní reproduktor Electro-Voice EVU.

Technologie Dynacord byly použity i pro buzení reproduktorů. Adlib v Paisley Abbey nakombinoval hned několik modelů instalačních zesilovačů. Dvojici čtyřkanálových IPX 5:4 tak kryje záda ještě výkonný zesilovač C1300FDi.

Jednou z hlavních výzev tohoto projektu bylo stáří a historický charakter budovy. Související omezení totiž ztěžovala umístění i způsob upevnění reproduktorů. Pro potřebnou redukci kabeláže byla použita infrastruktura zvukové sítě Dante. Tým Adlib si dal také velmi záležet na tom, aby vše, co musí být vidět, působilo co nejúhledněji.

Jedná se primárně o systém postavený na protokolu Dante. Je ale pravda, že díky flexibilitě MXE5 ‚krmíme‘ zesilovač C1300 analogovým výstupem. Použili jsme několik propojovacích jednotek Dante, díky kterým lze v případě potřeby do systému připojit další mikrofony, a nebo mixážní FOH pult. Ze strategických důvodů jsme rovněž museli použít zesilovač pro indukční smyčku, který je krmen z propojovací jednotky Dante, což znamená, že jsme mohli použít jediný Cat-6 kabel namísto čtyřpárového vícežilového vodiče. Vzhledem k povaze budovy bylo jasné, že nepůjde o jednoduchou instalaci. Výsledný zvuk je ale velmi dobrý, mluvené slovo je fantasticky srozumitelné, hudební reprodukce zní hezky kulatě a teple. Náš tým odvedl skvělou práci také s kabeláží, která je úhledná a pokud to bylo možné, skrytá. Obsluha v kostele se s ovládáním seznámila velmi rychle a od věřících má opravdu pozitivní zpětnou vazbu. Jsem přesvědčen, že systém je natolik univerzální, že obstojí ve všem, co se na něj naloží.

Andrew McCully, Applications Engineer/Project Manager, Adlib

Potřebujete poradit s výběrem vhodného ozvučení pro nejrůznější vnitřní a venkovní prostor? Od restaurací, obchodů, fitness, (sport)barů až po tělocvičny, haly, sportovní stadiony, kostely.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com