Systémy Clear-Com padly na dno

Systémy Clear-Com padly na dno

Reference

Digitální bezdrátové systémy značky Clear-Com se zúčastnily expedice na dno nejhlubšího rakouského jezera. Stalo se tak na popud německého specialisty na využití bezdrátových kamer a komunikačních technologií, firmy HDwireless, která měla za úkol technické zajištění výzkumného projektu „Tiefenrausch“, jehož cílem bylo objevovat „zvuky Země“.

prosinec 2022

Program expedice byl rozvržen do pěti dnů, vždy po 12 hodinách. Spolehlivá komunikační technologie zde byla nezbytná už jen proto, že posádka musela každý den získat povolení od rakouské armády, aby mohla vyplout na místo ponoru. Tým HDwireless se rozhodl použít bezdrátový systém Clear-Com FreeSpeak Edge, především pro jeho dokonalou zvukovou kvalitu a flexibilní možnosti využití.

Nezodpovídali jsme pouze za komunikaci na palubě ponorky a s posádkou na břehu. Systém FreeSpeak Edge jsme využívali rovněž pro přenos zvuku při odbavení televizního přenosu. Jakmile se nacházíte v místě ponoru – v hloubce téměř 200 metrů, musíte být velmi opatrní. Pokud nemáte možnost komunikovat s ponorkou, přenosovým vozem nebo týmem na břehu, máte pořádný problém. Z hlediska bezpečnosti je komunikace v takové situaci zcela zásadní.

Patrick Nußbaum, HDwireless – Managing Director

Posádku ponorky tvořili čtyři lidé: pilot, kopilot, moderátor televizního pořadu a jeden host. Všichni byli vybaveni beltpacky FreeSpeak Edge. Ponorka měla za úkol získat hydrofon dříve potopený na dně jezera, který spolu s dalšími záznamovými zařízeními zachytil zvuky, jež Země vydává.

Všichni v ponorce mohli komunikovat mezi sebou a odesílat své vstupy do přenosového vozu na souši. Ve voze byla k dispozici digitální matice Eclipse HX a uživatelské panely V-Series Iris. Pozemní tým a posádka pontonového člunu využívali rovněž mobilní aplikaci Agent-IC.

Posádka nepracovala s žádným jiným audio vybavením a celá produkce spoléhala výhradně na systémy Clear-Com. „To je také hlavní důvod, proč jsme si vybrali právě Clear-Com,“ vysvětluje Patrick. „Jejich produkty prostě fungují. Nic bychom příště neměnili, vsadili bychom na ně znovu.

Firma HDwireless je v  Evropě v oblasti bezdrátové komunikace a kamerových řešení vyhledávaným odborníkem, který velmi silně upřednostňuje vybavení značky Clear-Com. HDwireless využívá technologie Clear-Com při odbavení TV pořadů, korporátních akcí, hudebních produkcí a velkých sportovních událostí, jako jsou například Formule 1 nebo 24hodinový závod na Nürburgringu, nejslavnějším okruhu světa.

Svoji důvěru v produkty Clear-Com Patrick Nußbaum nevysvětluje pouze prvotřídní funkcionalitou, ale také excelentní zákaznickou podporou výrobce. „Plánujete-li podobně náročný projekt, při kterém může dojít k náhlým zvratům, problémům či urgentní potřebě dodatečného vybavení, pak je vynikající podpora  naprosto klíčová. Německý distributor – firma Audio-Technica – nám společně s evropskými a americkými kolegy z Clear-Comu takovou podporu dokázali zajistit.

Na závěrečnou otázku – „jaký zvuk vlastně Země vydává?“ – Patrick se smíchem odpověděl: „To bych velmi nerad napodoboval!

Chcete se o možnostech využití interkomové komunikace dovědět více? Potřebujete poradit s výběrem vhodného systému?

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com