Zpíváte? Pořešte svůj mikrofon na zpěv!

Časté mýty o zpěvových mikrofonech

ZAČNĚME U ZDROJE

Určitě jste také někdy zažili koncert, kde namísto zřetelně srozumitelného textu byl ze zpěvu slyšet jen nesrozumitelný shluk hlásek. Pro umělce i zvukaře je takové „huhlání“ tím posledním, co by chtěli publiku nabídnout. Na kvalitu zvuku zpěvu má vliv kde co, ale především mikrofon!  Dobrá zpráva je, že výběrem vhodného mikrofonu dokážete zvuk zpěvu vylepšit mnohem víc než utrácením za jinou techniku.

CO JE POTŘEBA?

Základním předpokladem pro dobrý zvuk hlasu, ale i srozumitelný odposlech, je přirozeně znějící témbr vašeho hlasu, přenesený mikrofonem s vyrovnaným zvukem v ose i mimo ni. Znamená to, že se barva hlasu nebude měnit při pohybu s mikrofonem a nebude nutné ji neustále korigovat. Signál takové povahy lze velmi snadno zpracovat i při studiovém míchání záznamu z živého koncertu, jak se také můžete přesvědčit na mnoha DVD natočených na mikrofony DPA d:facto či 2028 na pozici hlavního zpěvu.

Frekvenční odezva zpěvového mikrofonu DPA d:facto 4018VL

Kondenzátorové mikrofony na hlučném metalovém koncertu byly odjakživa postrachem všech zvukařů, takže použití kondíků u ARAKAINu jsme se dlouho báli. Rychlost pokroku ale nikdo nezastaví, a tak jsme se po zkušenostech odjinud osmělili vyzkoušet zpěvový mikrofon DPA d:facto, a tím se nadobro změnil můj pohled na mikrofony i na míchání. Tenhle mikrofon mi pro mix dává dokonalý hudební výraz, přirozenou barvu hlasu, výtečný odstup od vazby a především Honzovi srozumitelný odposlech, ve kterém se „najde". Postupně jsme kondenzátorovým mikrofonům začali důvěřovat natolik, že nyní vlastně nemáme u ARAKAINu na jevišti jediný dynamický mikrofon.

Ondra Martínek, FOH zvukař skupiny ARAKAIN

Omyly a mýty:

KONDENZÁTOROVÉ vs. DYNAMICKÉ mikrofony

Pravda, mnohé studiové kondenzátorové mikrofony se v podmínkách koncertního pódia mohou jevit jako příliš křehké, což platí dvojnásob pro mikrofony vybavené elektronkami, nebo jinými citlivými součástkami.

To ovšem neplatí u kondenzátorových mikrofonů konstrukcí určených pro ozvučení koncertů! Takové specializované kondenzátorové mikrofony jsou schopny zvládnout i drsné zacházení a v mnohém ohledu vydrží víc než dynamické (mají lehčí membránu a tím menší setrvačnost).

„Že je práce s dynamickými mikrofony je jednodušší, protože mají méně přeslechů a nejsou tolik náchylné ke zpětné vazbě?“  OMYL!

Někdy se argumentuje tím, že frekvenční rozsah či úhel citlivosti jsou až příliš široké, ale obojí záleží na konstrukci.

U mikrofonů určených na jeviště je obvykle směrovost zvolena příhodně tak, aby byly přeslechy izolovány a a stejně tak frekvenční rozsah. Navíc s ním může zvukař podle potřeby dále pracovat což bývá to jednodušší, než dorovnávat hrby v ekvalizaci dynamického mikrofonu. Obecně tedy platí, že u správně navržených kondenzátorových mikrofonů je odolnost proti vazbě minimálně tak dobrá, nebo dokonce lepší, jako u mikrofonů dynamických.

Nevěříte? My jsme si natolik jisti, že vám ke každému objednanému mikrofonu DPA D:facto dáme ještě dynamický mikrofon (značkový, superkardioidní) zcela zdarma*.

Pro jistotu a pro váš klid!

* (platí pouze v lednu 2023, do poznámky své objednávky připište „Šáfo, prosím dynamiku zdarma“)

„Že dynamické mikrofony dokáží zpracovat vyšší hlasitost než kondenzátorové? “ OMYL!

Právě naopak! Kondenzátorové mikrofony obecně zvládají extrémně vysoké hladiny akustického tlaku, například u 2028 až 160 dB SPL! Vhodně zvolená citlivost, opět s ohledem na použití na jevišti, je ale zásadní pro správné přizpůsobení vstupním obvodům mixpultu.

"Kondenzátorových mikrofonů jsem se bál kvůli přeslechům a vazbě, a tak jsem si je šetril jen na některé koncerty. Zkušenost s DPA2028 ale můj názor převrátila vzhůru nohama, ten mikrofon je opravdu unikátní. Teď ji používám prakticky pořád, na všechny a na všechno. Přeslechy má zanedbatelné, odolnost proti zpětné vazbě je skvelá a zvuk skvělý úplně bez práce."

Michal K., zvukař a kytarista, Liberec
Na kabel i na bezdrát (Wisycom, Sennheiser a Shure kompatibilní) lze použít mikrofony DPA d:facto i levnější, avšak stále skvělé, DPA 2028

Zpěvové mikrofony d:facto™ 4018 a 2028 jsou zkonstruovány pro náročný život na turné a  přinášejí na pódia zvuk ve studiové kvalitě.

Mikrofonní hlavy DPA jsou kompatibilní s většinou bezdrátů, takže lze snadno nahradit původní tovární hlavu lepší hlavou DPA d:facto, nebo 2028. S tak konkrétním a čistým zvukem zpěvu je pak míchání živého vystoupení naprostá pohoda pro všechny zúčastněné a obvykle následuje naprosté nadšení na straně posluchačů.

Nevěříte? Stavte se u nás a zkuste si to sami!

Nabídka mikrofonů DPA D:facto a 2028 (a spousty dalších) na našem eShopu:

Kreatek.cz - MIKROFONY DPA

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com