Junction Temperature Modeling – nová technologie v zesilovačích Dynacord řady IPX a TGX

Junction Temperature Modeling – nová technologie v zesilovačích Dynacord řady IPX a TGX

Novinky

Dynacord Junction Temperature Modeling – modelace provozní teploty – je nová technologie ukrytá v zesilovačích Dynacord IPX a TGX, zaručující audio systémům ještě vyšší úroveň spolehlivosti.

Výkonové zesilovače řad Dynacord IPX (pro pevné instalace) a TGX (živé ozvučování) byly na světové trhy uvedeny v roce 2018.

Obě v Německu navržené, zkonstruované a vyrobené série představují vrchol profesionálního audio inženýrství.

Spolu s bezprecedentním výkonem pracují tyto zesilovače také s vynikající kvalitou zvuku, vysokou úrovní spolehlivosti a s mimořádnou energetickou účinností.

V tomto technickém videu bychom rádi vyzdvihli a vysvětlili princip jedné z technologií, které pomáhají těmto novým modelům zvýšit spolehlivost provozu. Technologie Junction Temperature Modeling (JTM) – modelace provozní teploty polovodičových součástek..

Jak to funguje

Jak to funguje

Pro zajištění bezproblémového chodu výkonových audio zesilovačů musí každý polovodič zesilovače pracovat v tzv. oblasti bezpečného provozu (safe operating area - SAO). K udržení polovodičů v této „komfortní zóně“ je možné použít běžné ochranné metody. Přestože však tyto často používané techniky poskytují dostatečnou ochranu a zabraňují přetížení elektroniky, mají také jednu zásadní nevýhodu: pracují s příliš vysokou bezpečnostní rezervou.

Proudové maximum je v takovém případě obvykle omezeno na nízkou a nekritickou úroveň. Kromě toho je teplota na chladiči výkonových součástek měřena jednoduchým způsobem a při dosažení kritického teplotního rozsahu dojde buď k vypnutí zatížení, nebo ke snížení výstupního napětí. Polovodiče tak nemohou být použity v plném provozním rozsahu, což jinými slovy znamená, že výkon zesilovače je obětován ve prospěch spolehlivosti.

V případě technologie Dynacord Junction Temperature Modeling (JTM) je teplota polovodičů modelována v reálném čase, a sice na základě provozních parametrů, jako jsou provozní napětí, teplota šasi, výstupní proud a výstupní napětí.

K této modelaci dochází za pomocí adaptivního monitorovacího algoritmu, který je aplikován na všechny důležité polovodiče v zesilovači. Algoritmus provádí průběžné měření relevantních provozních parametrů, jako je proud a napětí, a na jejich základě pak v reálném čase vypočítá aktuální teplotu výkonových polovodičů. Znalost skutečného stavu polovodičů tak umožňuje plné využití jejich bezpečného provozního rozsahu a spolehlivost je zde zajištěna i bez předčasného omezení.

Tento přístup zaručuje optimální využití polovodičových součástek, což vede k výrazně vyššímu výkonu i nekompromisní spolehlivosti.

Klíčové výhody technologie JTM

Klíčové výhody technologie JTM

• Maximální výstupní výkon
• Nejvyšší možný stupeň spolehlivosti
• Maximální teplotní rozsah

Chcete se o zesilovačích řady IPX a TGX dovědět více nebo chcete poradit s ozvučením?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com