Výslech na dálku a v utajení

Výslech na dálku a v utajení

Řešení

Pokud je za násilný čin k trestu vězení někdo odsouzen, zloděj, vrah nebo jiný těžký zločinec je označen za hrozbu pro společnost a musí od ní být oddělen. Když však přijde čas, aby se zodpovídal ze svých činů při soudním řízení, je ze své cely přemístěn do soudní budovy. Nejde jen o velké náklady spojené s transportem k soudu, ale i o rizika s převezením obžalovaných na veřejnost mimo věznici, kde je pak snaha bezpečnostní rizika minimalizovat.

Justiční úřady hledají způsob, jakým by se mohli vězni účastnit procesů, aniž by byli civilisté vystaveni ohrožení, konfrontaci nebo se vynakládaly velké finanční prostředky na bezpečný převoz. Tento způsob hledal i Krajský soud v Ústí nad Labem, který se na nás obrátil s požadavkem na výslech svědků bez osobní přítomnosti – tedy na dálku přes videokonferenci.

Díky spolupráci s firmou Lifesize a zástupcem firmy Audiopro našel justiční úřad to, co hledal: čistý a přirozený obraz s vysokým rozlišením. „Obraz byl čistší a ostřejší, než jsem si dovedl představit,“ říká zástupce úřadu. „Při používání této technologie jsem se cítil během soudních líčení pohodlně, protože plně nahrazovala živou interakci během komunikace.“ Uživatelské rozhraní bylo dostatečně intuitivní již na první pokus, takže jen velice málo advokátů, soudců nebo stráží mělo nějaké technické potíže.

Protože soudní systém byl díky předchozím zkušenostem již obeznámen s videokonferenčními systémy, přijetí HD systému bylo bezproblémové. Hlavním rozdílem tak bylo dramatické zlepšení obrazu. Lifesize na mě zapůsobil od začátku do konce,“ popisuje jeden ze zástupců. „Všechno na této technologii je přínosné a věříme, že pomůže zlepšit celý proces.“

Dosažené úspory se však netýkají jen nákladů za přepravu, ale v důsledku došlo i ke zvýšení bezpečnosti díky možnosti mít obžalované během procesu „pod zámkem“. To minimalizuje riziko zranění justiční stráže i další možná bezpečnostní rizika. Dalším významným aspektem této videokonferenční technologie je schopnost vytvořit srovnatelný vjem, jako by byl dotyčný osobně přítomen v soudní síni. Díky tomu mohou všichni účastníci plně vnímat celý proces, podávat svědectví a sledovat porotu. Nic tak nebrání průběhu procesu. „S naším rozhodnutím investovat do Lifesize jsme velice spokojeni,“ dodává zástupce úřadu. „Pomohlo nám to poskytovat lepší služby našim občanům – jak obžalovaným, tak civilistům, jejichž bezpečnost je na prvním místě.“

Úřad zakoupil i mobilní videokonferenční systém Lifesize pro výslech utajených svědků. Takový svědek se tedy při výslechu nedostane do kontaktu s obviněným, obviněný nezná jeho totožnost, a aby nedošlo k rozpoznání, jeho hlas je elektronicky upravován. I s tímto si firma Audiopro uměla poradit pomocí hlasového modulátoru integrovaného k videokonferenčnímu systému.
Úřad je s technologií Lifesize nadmíru spokojen, videokonferenci v HD navíc považuje za rovnocennou osobní přítomnosti u soudu. Všichni věří, že došlo ke zlepšení fungování celého systému a zvýšení ochrany občanů. Lifesize přesvědčil, že dodané řešení je optimální.

Využití videokonferencí zasahuje v dnešní době do všech sfér lidského podnikání. Možnosti kvalitní osobní i týmové video komunikace na dálku se dnes již využívají ve školství, zdravotnictví, státní správě a samozřejmě v rámci vnitropodnikové komunikace. Rozhodně již nejsou výsadou jen velkých firem nebo institucí. Pokud váháte či potřebujete poradit s výběrem videokonferenčního systému na míru pro Vaši firmu, rádi Vám pomůžeme.

Potřebujete poradit s výběrem vhodné konferenční a prezentační techniky pro vaši společnost nebo vaše podnikání?

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com