Při pohledu na tato čísla bychom mohli lehce nabýt dojmu, že svět musí být extrémně hlučným místem, pokud v něm existují zdroje, jejichž akustický tlak nikdy neklesá. To by ovšem platilo pouze v případě, že plošné zdroje budou nekonečně velké, což nejsou. Každý plošný zdroj se totiž na dálku chová jako zdroj bodový. Níže si uvedeme praktický příklad tohoto jevu:
Zvukovým zdrojem je studiový monitor, jehož reproduktor je vybaven koaxiálními membránami, které vyzařují basové, středové a vysoké frekvence. Dělící (cross-over) frekvence jsou 500 Hz a 3 kHz.
Reprodukovaným signálem je růžový šum.
Měřené vzdálenosti: 64, 32, 16, 8, 4, 2 a 1 cm.
Při posunu z 64 na 32 cm nebo z 32 na 16 cm se akustický tlak zvýší o 6 dB na všech frekvencích. Pokud se však přesuneme ze vzdálenosti 8 cm na 4 cm nebo ze 4 cm na 2 cm, nízké frekvence zůstanou téměř nezměněny, zatímco vysoké frekvence se stále zesilují. Při přechodu ze 2 cm na 1 cm (z červené křivky na modrou) dojde k zesílení pouze u frekvencí nad 3 kHz. Tato měření byla provedena s pomocí všesměrového mikrofonu (tedy bez působení proximity efektu).