Zvukař Jamison Butcher vylepšuje zážitek z vystoupení skupiny Dashboard Confessional na jejich turné díky mikrofonům DPA.

Zvukař Jamison Butcher vylepšuje zážitek z vystoupení skupiny Dashboard Confessional na jejich turné díky mikrofonům DPA.

Reference

Společnost DPA Microphones podporuje americkou rockovou skupinu Dashboard Confessional dodávkou celé škály mikrofonů včetně modelů d:factoTM 4018VL, kterými kapela snímá veškeré vokály.

V roli koncertního zvukaře americké hudební skupiny Dashboard Confessional usiluje Jamison Butcher o vylepšení zážitku z jejich vystoupení pro diváky vyprodaných koncertů po celé zemi tím, že se snaží na jevišti vytvořit věrný obraz energičnosti, čistoty, rezonance a atmosféry známé z jejich studiových nahrávek. Když se zvukový tým kapely rozhodl vylepšit stávající vybavení, všem bylo jasné, že je čas na změnu, a řešení nalezli v mikrofonech DPA.

Minulé jaro se zvukařský tým rozhodl pro několik vybraných mikrofonů DPA a použil je na předchozím koncertním turné kapely. Butcher začal s malým balíčkem pro bicí, který obsahoval nástrojový mikrofon d:voteTM 4099 (ozvučení hi-hat a činelů) a kompaktní kardioidní mikrofon d:dicateTM 2011 (virbl). Také využil lineární zpěvový mikrofon d:factoTM 4018VL pro snímání zpěváka Chrise Carrabby. Nedlouho poté, co Butcher zmíněné mikrofony DPA vyzkoušel, rychle přešel na kompletní výbavu DPA, která zahrnovala mikrofony d:dicate 2011C pro kopák a virbl, d:vote 4099 pro všechny tomy a činely a modely d:facto 4018VL pro všechny vokály a konečně kardioidní mikrofony d:dicateTM 4011 pro snímání obecenstva.

„Jakmile jsem slyšel mikrofony DPA v akci, nebylo těžké se rozhodnout, že přejdeme kompletně na DPA,“ říká Butcher. „Jako druhý v pořadí jsme přidali mikrofon d:vote 4099 pro činely a byl to pocit, jako by někdo stáhl z bicí soupravy deku. Předtím jsme používali několik mikrofonů, které až příliš zabarvovaly zvuk činelů. Byli jsme s nimi ale docela spokojení, dokud jsme neslyšeli čistý zvuk našich mikrofonů DPA 4099. Nyní používáme na aktuálním turné Summer Ever After kompletní sadu mikrofonů DPA a každý vstup zní fantasticky.“

Sólový zpěvák Chris Carrabba neměl s přechodem na mikrofon DPA d:facto 4018VL také sebemenší problém. Podle Butchera „Chris používal mikrofon od jiného výrobce už více než deset let, takže už jenom to, jak dobře ho znal, by mělo představovat překážku pro změnu. Ovšem když jsme zvukovou zkoušku začali s jeho starým mikrofonem a po první písni jsme ho vyměnili za d:facto 4018VL, nebylo co řešit. Joel Livesey, náš FOH zvukař, i já jsme okamžitě zaznamenali, že naše high-pass filtry najednou nejsou potřeba a mikrofon měl celkově mnohem přirozenější zvuk. Po pouhých několika minutách se k nám Chris otočil a řekl jen: 'NOVÝ MIKROFON!' K tomu původnímu už jsme se nevrátili.“

Mimo to si celý tým ihned všiml odolnosti nového mikrofonu d:facto 4018VL proti prolínání zvuku z bicí soupravy během živých vystoupení. „Někdy je opravdu těžké najít mikrofon, který zní u daného zpěváka i bez použití ekvalizéru přirozeně a přitom má minimální anebo použitelný bleeding,“ dodává Butcher. „Během prvního koncertu, na kterém jsme použili mikrofon d:facto 4018VL, jsem zjistil, že už nemusím tolik používat vokální procesor. Také jsme najednou v mnohem menší míře ekvalizovali. Mikrofon okamžitě zněl jako Chris. Už jsme nemuseli komprimovat nižší středy nebo posilovat vyšší středy a výšky. Od té doby, co jsme přešli na mikrofon d:facto 4018VL jsme zažili samé  úspěchy. Čistota jeho zvuku a odolnost proti bleedingu jsou bezkonkurenční.“

Zvukový tým kapely od přechodu na mikrofony DPA slýchá i spoustu pozitivních ohlasů. „Různí muzikanti komentují naše výsledky a buď nám říkají, že nemůžou uvěřit tomu, jak dobrý zvuk naše mikrofony mají nebo se podivují tomu, jak všechno může znít celkově hlasitěji, ale přitom s menším podílem rušivých zvuků z okolí. Jako odposlechový zvukař si cením míry separace. Celá naše skupina teď prosazuje značku DPA. Je vynikající pracovat s kapelou, která je tak skvěle vybavena mikrofony, ale jakožto profesionální zvukař si vytvářím i svoji vlastní sbírku mikrofonů DPA, které jsou mnohdy nad rámec toho, co jsem kdy slyšel.

Mohlo by vás zajímat:
Jak si vybrat nejlepší mikrofon na zpěv. Čtěte ZDE:

Potřebujete poradit s výběrem mikrofonu nebo si rovnou některý z naší nabídky u nás vyzkoušet?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com