Zvukař Dane Cody volí pro nahrávání křišťálově čistých dialogů mikrofony DPA

Zvukař Dane Cody volí pro nahrávání křišťálově čistých dialogů mikrofony DPA

Reference

Australský produkční zvukař je obzvlášť nadšený z nejnovějších inovací společnosti DPA Microphones, mimo jiné z řady subminiaturních mikrofonů 6000 a zesilovací technologie CORE by DPA. Nejnovější technologie DPA použil při práci na svých posledních dvou projektech.

Dane Cody používal novou sérii subminiaturních mikrofonů DPA 6000 při nahrávání exteriérových dialogů pro druhou řadu populárního televizního krimi seriálu Harrow, dále si vybral miniaturní mikrofony d:screetTM CORE 4061 pro nahrávání dialogů pro akční remake klasického dětského animovaného filmu Dora And The Lost City Of Gold (Dora a ztracené město). Dane říká, že pro oba projekty měly zmíněné nové přírůstky v jeho inventáři obrovský přínos, protože díky nim dokázal zachytit mnohem čistší a hutnější zvuk.

„Mým úkolem je především zajistit, aby exteriérové dialogy herců byly čisté, srozumitelné a syté,“ vysvětluje. „Toho dosahujeme každý den díky technologickému pokroku, kreativnímu přístupu k řešení problémů a neúnavnému odhodlání mého týmu a mé osoby dodávat střihačům co nejlepší možné nahrávky dialogů, abychom tak pomohli pro diváky vytvořit bohatý zvuk. Díky použití mikrofonů DPA při natáčení seriálu Harrow a filmu Dora And The Lost City Of Gold jsme získali zvuk vynikající kvality. V minulosti jsem používal mikrofony DPA už mnohokrát, ale upřímně řečeno nové řady klopových mikrofonů CORE 6000 a 4000 jsou lepší než všechno, co dosud uvedli na trh. Jejich konstrukce je velice odolná a zamaskovat je v kostýmech je mnohem jednodušší než u čehokoliv, s čím jsme dříve pracovali.“

Když jsme začali pracovat na druhé sérii, společnost DPA Microphones zrovna uvedla na trh své subminiaturní mikrofony řady 6000, a tak jsme přesvědčili producenty, aby nám koupili čtyři klopové mikrofony d:screet 6060,“ vysvětluje Dane. „Zvukařský tým první série používal starší generaci klopových mikrofonů, takže tato investice vytvořila zdání jakési kontinuity zvuku mezi oběma sériemi, což bylo důležité jak pro střihače zvuku, tak pro mě osobně. Nebylo zas tak těžké je přesvědčit, protože máme producenty, kteří nás úžasně podporují a velice jim záleží na tom, aby ve svém seriálu měli co možná nejlepší zvuk.“

„Herci jsou s řadou 6000 mnohem spokojenější než s kterýmkoliv jiným klopovým modelem, protože je lze velmi snadno skrýt pod kostýmem, aniž bychom nějak obětovali kvalitu zvuku, což byl kompromis, na který jsme museli přistoupit s každým jiným subminiaturním mikrofonem,“ říká. „Jednou z našich hlavních zásad na scéně je pomoci hercům podat uvolněný výkon, tak aby se nemuseli vůbec starat o techniku – to je přece naše práce. To, že lépe než kdykoliv dřív vycházíme s kolegy ze všech oddělení, s nimiž spolupracujeme, mluví samo za sebe. Jsem si jistý, že naše DPA technika tomu napomáhá.“

„Dora a ztracené město byl můj první americký celovečerní film, kde jsem fungoval jako hlavní produkční zvukař a chtěl jsem odvést tu nejlepší práci za svou dosavadní kariéru,“ vysvětluje. „Použil jsem šest klopových mikrofonů d:screet CORE 4061, dále dva tenké klopové mikrofony d:screet 4060 a dva superkardioidní mikrofony d:signTM 4098 na husím krku v prostoru".

Byl jsem si vědom, že film bude obsahovat celou řadu hodně dynamických scén; od šepotu po křik a zase zpátky a to všechno velmi často ve velice krátkém časovém úseku. Chtěl jsem si být jistý, že zachovám co nejvíc původních dialogů v tak čisté podobě, jak jen to půjde."

„Nahrávání dobrého zvukového záznamu v sobě skrývá celou řadu potenciálních problémů, ale špatná volba audiotechniky by neměla být jedním z nich,“ uzavírá Dane Cody.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného mikrofonu nebo si u nás některý z naší nabídky vyzkoušet?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com