S technologií Clear-Com se hraje dál! Fenomén Esport

S technologií Clear-Com se hraje dál! Fenomén Esport

Reference

První německá esportová aréna Esport Factory – určená pro tréninkové, školící a produkční účely – vsadila na flexibilní interkomový systém značky Clear-Com. Diváci v zaplněném hledišti bouřlivě povzbuzují svůj oblíbený tým. Průběh utkání je přenášen na obřích obrazovkách a plochu arény křižují štáby s bezdrátovými kamerami. Nejedná se však o světový pohár, Super Bawl či něco podobného...

Jedná se o jiný druh soutěžního klání, který je stejně bouřlivý a neméně intenzivní. V tomto případě hovoříme o tzv. esportu (souboj hráčů počítačových her), jehož domovem je nová aréna Esports Factory v německém Osnabrücku. Centrum, které pravidelně hostí herní turnaje s účastí mnoha hráčů (včetně produkčního týmu až 15 lidí), v nedávné době zmodernizovalo své vybavení tak, aby dokázalo realizovat úspěšné akce s mimořádně soutěživou atmosférou a skvělými komunikačními možnostmi. Volba nového technického vybavení, které během místních i externích produkcí pokrývá potřeby komunikace mezi režií a pódiem, padla na technologie firmy Clear-Com – konkrétně na analogový partyline interkom Encore, mobilní aplikaci Agent-IC a IP rozhraní řady LQ Series.

Považovat esporty za obyčejné videohry by se mohlo zdát poněkud krátkozraké. Mnoho analytiků odhaduje hodnotu tohoto odvětví na 1 miliardu amerických dolarů. Nemálo odborníků zároveň předpokládá, že díky rychlému růstu diváků a vysokému podílu sponzorství bude v blízké budoucnosti tato částka ještě mnohem vyšší. To je také důvod, proč podle majitele firmy Maze GmbH mělo smysl otevřít Esports Factory – první herní centrum tohoto druhu v Německu. Původní prostory byly kompletně vyprázdněny a renovovány. Nyní jsou zde k dispozici tréninkový bootcamp, akademie pro hráče esportu a podmínky, ve kterých se konají turnaje s kapacitou až 200 diváků. V areálu se také konají akce pro sledování produkcí na dálku.

V Evropě máme zcela jedinečné postavení. Chtěli jsme překlenout propast mezi stavem, kdy jsme neměli tomuto explodujícímu trhu co nabídnout, a obrovskými stadiony, na kterých se turnaje v esportech pořádají. Vytvořili jsme útulné a zároveň luxusní místo pro středně velké esportové eventy, při kterých jsou diváci velice blízko akce. Zároveň se jedná o technologicky moderní prostor, který je schopen zvládnout veškeré nároky na přenos herní produkce.

Moritz Esche, technický ředitel společnosti Maze GmbH

Jedny z nejvyšších nároků jsou kladeny na komunikaci. S ohledem na 96 možných vstupů pro kamery je k produkci turnaje elektronického sportu zapotřebí devět kilometrů SDI kabelů a 40 počítačů: „Je toho hodně, co se může pokazit,“ říká Esche. „K tomu, aby některé věci nešly podle plánu, stačí málo. Komunikace je klíčem k úspěchu každé zdejší akce. Potřebujeme mezi sebou udržovat kontakt a zároveň našemu štábu ponechat prostor pro kreativitu.“

Z požadavků produkčního týmu vzešla představa interkomového systému s dostatečnou kapacitou pro volný pohyb jeho členů po areálu, kde mohou natáčet záběry z akce. Dalším nárokem byla možnost „segmentovat“ provoz tak, aby každý člověk mohl komunikovat pouze s takovou částí týmu, kterou potřebuje ke své práci. 

Vzhledem k různým formátům akcí a měnícím se nárokům na komunikaci bylo nutné najít flexibilní IP řešení – interkomové stanice, které lze snadno a rychle přenastavit z malého systému jen s několika málo kanály na systém velký – určený pro produkce se složitějšími nároky na komunikaci. 

Díky rozhraní řady LQ Series je možné s pomocí pouze jedné interkomové základny provozovat analogový partyline, 4vodičové analogové audio a stanice Agent-IC®. Široké možnosti propojení dovolují systému kdykoliv pružně reagovat na nové produkční podmínky. Škálovatelnost sítě LQ navíc garantuje, že tato investice obstojí i při případném budoucím rozšíření systému.

V původním objektu bylo propojení systému řešeno přes stávající interní síť. Nyní je možné se z koncového zařízení k systému připojit takřka odkudkoliv na světě přes datové 3G a 4G připojení. Toto řešení výrazným způsobem zjednodušuje práci při produkci, která se odehrává mimo areál.

„S pomocí systému LQ a aplikace Agent-IC v pohodě zvládneme, vše co potřebujeme,“ říká Esche. „Aplikaci Agent-IC jsme začali dokonce používat i pro naše externí produkce. Produkční tým se s pomocí datového připojení svých mobilních telefonů jednoduše připojí k LQ boxu, který je stále nainstalován v našem hlavním sídle.“

V Esport Factory předpokládají, že budou růst a držet krok s publikem podobně dynamicky jako celé esportové odvětví. Použité systémy Clear-Com jsou na tento způsob flexibilního škálování dokonale připraveny, stačí pouze přidat další rozhraní řady LQ. Z LQ boxů lze snadno vytvořit síť šesti jednotek. Systém se tak může pohodlně rozrůstat. Tato nová rozhraní jsou nyní součástí jejich sítě. Díky škálovatelnosti a modularitě se v případě tohoto projektu jedná o skvělý začátek.

Po několika měsících provozu jsou Esche a jeho tým přesvědčeni, že dokážou zvládnout jakoukoliv výzvu, kterou by před ně jejich nároční fanoušci postavili.
„Produkty Clear-Com jsou pro naši činnost naprosto zásadní,“ uzavírá Esche. „Bez nich bychom takové akce odbavit nezvládli.“

Chcete se o možnostech využití interkomů v praxi dovědět více? Rádi vám poradíme.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com