První projekční plocha zamířila do vesmíru

První projekční plocha zamířila do vesmíru

Reference

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)  požádal Screen Innovations (SI) o něco, co dosud neudělal žádný jiný výrobce projekčních ploch –  vyslat první projekční plochu do vesmíru! SI vyrobili jedinečnou projekční plochu potlačující okolní světlo, která má být instalována na mezinárodní vesmírné stanici, kde bude každý den sloužit posádce.

Před instalací projekční plochy od SI byly jedinou možností formy komunikace se zemí obrazovky s úhlopříčkou 13“. Jak si asi dokážete představit, tak větší plocha obrazu umožní členům posádky vidět obraz svých rodin v takřka životní velikosti a cítit tak daleko bezprostřednější kontakt během komunikace. Kromě videokomunikace používala posádka malé laptopy pro cvičení a simulované operace s robotickou paží stanice ISS. Přínos většího obrazu je tak pochopitelně obrovský i při tomto použití.
Společnost SI vždy podporovala firemní kulturu v duchu milovníků zábavy, oddaných neustálému vylepšování projekční technologie a posouvání (a někdy kompletní odstranění) různých principiálních omezení. Vzhledem k tomu se pak zdá volba NASA zcela logickým tahem.  SI se opět vydala tam, kam dosud žádný jiný výrobce projekčních ploch nevkročil.

Kde jen začít?

Vývojový tým SI, pracující po osm měsíců na projektu pro ISS, čelil neustále novým výzvám - například jak rozbalit plátno v nulové gravitaci co nejrychleji nebo faktu, že na ISS je vnitřní osvětlení neustále zapnuto, takže plátno SI musí zachovat kontrastní poměr obrazu projektoru. Tyto výzvy podrobily tvrdému testu schopností týmu v duchu firemního motta: „Projekce obrazu v libovolném prostředí.” Ryan Gustafson, výkonný ředitel SI, k tomu řekl: „Vesmír je mezní případ. Pokud dokážeme dostat použitelné plátno tam, dokážeme to i kdekoliv na Zemi.”

Projekční plocha pro ISS musela být především zkonstruována tak, aby byla přenosná a plátno mohlo být rozvinuto a připraveno během několika sekund, a to kdekoliv na ISS. Mělo jít navíc rychle a snadno složit, protože permanentní instalace nebyla možná. „Pevná instalace je jednoduchá, ale mobilní provedení přineslo překážky všeho druhu,” vysvětluje Tom Nugent, technologický specialista SI. „Projekční plocha neměla být jen mobilní, musela být velice snadno přenosná. Finální rozměry svinutého plátna nesměly být větší, než standardní poštovní pouzdro pro výkresy: přibližně 1 m dlouhé s průměrem cca 6 cm. Tato omezení znamenala automatické vyloučení některých materiálů, které není možné takto těsně srolovat (Black Diamond® a FlexGlass®) a ponechalo jen několik zbývajících možností.

Od svého uvedení v roce 2008 je technologie materiálu Black Diamond® stále bezkonkurenčně nejlepší z hlediska schopnosti potlačit okolní světlo a dokázala tak postavit toto odvětví zpět na nohy. SI jsou od té doby významným hráčem na poli speciálních projekčních ploch. Načasování požadavku NASA bylo navíc velice šťastné, protože SI nedávno představili světu nové projekční plátno: Slate®. Slate® využívá vše, co se v SI naučili při vývoji Black Diamond®, avšak může být vyrobeno s nižšími výrobními náklady. Nejdůležitější vlastností však je ohebnost materiálu Slate®, která umožňuje mnohem těsnější navíjení a o něco vyšší natažení – nezbytné vlastnosti pro plátno, jež má být srolováno do tak malého objemu. Po shlédnutí demonstrace materiálu Slate® v sídle společnosti SI si pracovníci NASA tento materiál okamžitě oblíbili – všichni se shodli na tom, že Slate® bude tím pravým materiálem, který poputuje do vesmíru.
.

Montáž

Montáž

Jakmile byl zvolen materiál, mohla začít práce na samotném návrhu a způsobu sestavení plátna. Idea využití motorizovaného pohonu byla okamžitě zamítnuta, neboť ve vesmíru není gravitace, která by pomohla plátno rozvinout. Inženýr SI, který má akademický titul v oboru vesmírných technologií (proto mu kolegové přezdívají „Raketový vědec“) – byl dávno obeznámen s typem pružného lana, vyvinutého a využívaného u NASA. S využitím těchto materiálů jako jádra konstrukce přišel tým rychle s konstrukcí, kterou bylo možné rozvinout ručně a za každý ze čtyř rohů přichytit kamkoliv v libovolné kabině ISS. Při plném rozvinutí se z hliníkových trubiček na každém konci vytáhnou nerezové řemínky, které se připnou na „gumicuky“, které je pak možné přichytit kamkoliv. Při skladování se řemínky zcela zatáhnou a zmizí z dohledu. Celá konstrukce se pak může uchovávat ve velkém válcovém pouzdře s krytkami podobnými korkovým špuntům a ramenním popruhem pro snadný transport v 0 g.

„Základní funkce je podobná motorizovaným plátnům, avšak tím veškerá podobnost končí,” dodává Robin Kampf, manažer řízení kvalit u SI. „Tato projekční plocha se zcela liší od všeho, co jsme dosud vyrobili my, nebo jakýkoliv jiný výrobce.”

Po stavbě prvního prototypu odcestovali SI do testovacího ústavu NASA v Houstonu. Výrobce projektoru poskytl nový laserový model s rozlišením 1080p, který pro tento projekt přišel s novou technologií zdroje světla. Před touto novou laserovou technologií byla životnost zdroje světla kolem 3 000 hod. S nový, laserovým projektorem se však životnost pohybuje kolem 30 000 hodin, což je ekvivalent 3,4 roku nepřetržitého používání – vskutku působivé. Jakmile SI namontovali plátno do modulu ISS a poprvé byl zobrazen celý obraz s úhlopříčkou 65“, který se jakoby volně vznášel ve vzduchu, bylo nadšení všech diváků z obrazu doslova hmatatelné. Byl to první pohled na to, co by se v budoucnu mohlo stát prvním „koutkem pro velké kluky“ ve vesmíru – takže jistě nikoliv bezvýznamný milník!

Pracovníci NASA brzy zjistili, že jeden ze stávajících držáku pro laptopy posádky bude ideálním místem pro umístění projektoru. Díky tomu byla projekční vzdálenost dostatečná vzhledem k velikosti obrazu a navíc je uchycení projektoru k držáku pomocí suchého zipu opravdovou hračkou.
Po shlédnutí napnutého plátna v modulu ISS byly hlavní obavy NASA o stav plátna v případě kontaktu s různými látkami, které by se mohly na palubě vyskytnout – potraviny, tekutiny a jiné. Chtěli se tak ujistit, zda povrch plátna neutrpí při podobném kontaktu, který nelze vyloučit, a jakým způsobem by šel povrch vyčistit. Avšak Slate® úspěšně absolvoval všechny zkoušky a barvy zůstaly stále stejně živé – očištění povrchu je stejně jednoduché, jako jeho přeleštění mikrovláknovou utěrkou. Pokud je vyžadováno očištění od větších nečistot, lze k tomu využít třeba i předčištěnou vodu, které je na ISS dostatek.

Vesmírné plátno Screen Innovations odcestovalo na stanici ISS na palubě lodě SpaceX 6 dne 14. dubna 2015 a našlo tam svůj nový domov blíže k hvězdám. „Spolupráce s NASA byl náš splněný sen,” podotýká Ryan Gustafson. „Přestože šlo o tak výlučného klienta, dostalo se jim stejné perfektní péče a nasazení, které vkládáme do veškerých našich produktů, které jsme kdy vyrobili.”

Zajímají vás možnosti využití projekčních ploch? Rádi  vám poradíme s vhodným výběrem dle vašich potřeb – kanceláře, sportbary i pro rezidenční využití.

Ondřej Žatečka

ondrej.zatecka@audiopro.cz+420 603 434 922

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com