Pouze 3 reprosoustavy MTS na ozvučení sportovního areálu.

Pouze 3 reprosoustavy MTS na ozvučení sportovního areálu.

Reference

Společnost NPi Audio Visual dokázala pouze s pomocí třech reprosoustav MTS (buzených zesilovači Dynacord IPX) ozvučit středoškolský stadion s kapacitou přes 16 000 diváků.

 leden 2023

Stadión Paul Brown Tiger Stadium je domovským hřištěm ohijského středoškolského týmu Massillon Tigers. Sportoviště s kapacitou 16 884 míst neslouží pouze pro účely amerického fotbalu, ale hostí i řadu jiných akcí. Po nedávné modernizaci se toto sportoviště stalo též domovem třízónového ozvučovacího systému složeného z point-sourcových reprosoustav Electro-Voice MTS a zesilovačů Dynacord IPX10:4.

Tento projekt pro nás představoval výzvu hned ve třech rovinách. Tribuny pro domácí fanoušky mají prodlouženou střešní linii, kvůli které byl zvuk špatně srozumitelný. Tribuny pro návštěvníky vyžadují naopak pouze přímé ozvučení. Kromě toho tu byl požadavek týmu, aby byl zvuk před zápasem a o přestávkách dostatečně hlasitý a diváky uvedl do varu. My naproti tomu potřebovali, aby úroveň audia nebránila lidem v konverzaci. Společnost NPi všechny tyto problémy efektivně vyřešila právě pomocí systému MTS.

Dave Goff, Stadium’s press box & media manager

Reprosoustavy řady MTS, jež jsou navrženy především pro ozvučení rozlehlých areálů, v sobě kombinují čtyři 15“ woofery a koaxiální středo/výškové kompresní drivery. Za účelem vytvoření jednotného bodového zdroje s vydatnou basovou odezvou jsou drivery i měniče symetricky připojeny ke stejnému vlnovodu. K ozvučení stadionu byla použita kardioidní verze se dvěma woofery navíc. Tento model nabízí výraznější nízko-frekvenční směrovost a pokrytí 40 x 30 stupňů, čímž redukuje nežádoucí úniky zvuku.

 

Na stadionu Paul Brown Tiger jsou tři boxy MTS-6154-43 upevněny na speciálně navržených plošinách na vrcholu výsledkové video tabule, přičemž vnější dva jsou natočeny směrem k tribunám. Tímto způsobem byly vytvořeny tři oddělené zóny pro ozvučení hřiště, tribuny pro domácí a tribuny pro hosty. Tuto konfiguraci navrhl ředitel prodeje společnosti NPi Sam Avellone. Podle Jasona Browna, který řídil samotný proces instalace, se jedná o první velké nasazení reprosoustav MTS v USA.

Při finalizaci návrhu jsme se s pomocí našeho zástupce pro EV Jasona Jacquemaina spoléhali na modely simulačního softwaru EASE. Jason byl také nápomocen při plánování předváděcí akce MTS přímo na stadionu. Na MTS se mi nejvíce líbí, že dostávám jak efektivní point-source systém, tak možnost zvuk směrovat a řídit. Již pouhé demo s pomocí jedné reprosoustavy MTS přineslo skvělý výsledek. Prošli jsme celý stadion odshora dolů a byli jsme nadšeni pokrytím i čistotou zvuku. Finální instalace je samozřejmě ještě lepší.

Sam Avellone, NPi Director of sales

Použité reprosoustavy jsou maximálně odolné vůči povětrnostním vlivům. Electro-Voice ovšem nabízí také verzi s částečnou odolností pro nasazení v krytém prostředí. Veškeré modely pracují se stupněm krytí IP55 a jsou tedy odolné vůči prachu i vodě.

Každá ze tří soustav je na stadionu buzena jedním zesilovačem Dynacord IPX10:4. Modely IPX pracují se síťovou architekturou OMNEO IP s podporou protokolů Dante a OCA/AES70. Kromě 96 kHz DSP s nízkou latencí a vysokého odstupu signálu od šumu se tyto zesilovače mohou pochlubit také technologiemi pro vyšší energetickou účinnost a ochranu systém. Rack se zesilovači je umístěn v přestavěné pokladně. Systém tak může v rámci Dante sítě pracovat s řídícím systémem Q-SYS v pressboxu.

Při zabezpečení správného fungování systému společnost NPi vsadila na jednoduché tabletové rozhraní, které umožňuje AV týmu na stadionu zajistit čistý full-range zvuk s odpovídající úrovní hlasitosti do všech tří zvukových zón.

Hodnotit rozdíl mezi starým a novým systémem, to je jako porovnávat noc a den. Překvapilo mě, jakým způsobem dokáže systém řídit úrovně a jak moc se podařilo zlepšit srozumitelnost zvuku na domácí tribuně, zejména pak pod střechou. Nový systém opravdu zpříjemnil fanouškům jejich zážitek ze sportovního utkání. A o to šlo především!

David Wagner, Scoreboard operations manager.

Hledáte adekvátní ozvučení vašeho prostoru? Bary, restaurace, kluby, obchody, sauny, fitness, učebny, haly, areály, stadiony. Ozvučíme nejrůznější vnitřní i venkovní prostor. Nabízíme technologie pro pevné i mobilní ozvučení. Rádi vám poradíme.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com