Nahrávání dialogů pod vodou není s mikrofony DPA nemožné

Nahrávání dialogů pod vodou není s mikrofony DPA nemožné

Reference

Nový miniaturní mikrofon DPA d:screet CORE se vypořádal s umístěním uvnitř celoobličejové potápěčské masky tak dobře, že některé nahrané dialogy kvalitou vyhovovaly pro použití v celovečerním filmu.

Práce se zvukem pod vodou nikdy nebude snadná, ale díky vylepšené audio kvalitě dosažené díky nové zesilovací technologii CORE by DPA dokázal filmový a televizní zvukař Ivor Talbot překonat celou řadu komunikačních překážek, které by jinak působily potíže během jeho nejnovějšího filmového projektu.

Talbot, který má na kontě mnoho prestižních filmů včetně titulů Fantastická zvířata a kde je najít a Žena v černém, objevil výhody technologie CORE by DPA během své práce na filmu 47 Meters Down – Uncaged, akčního thrilleru se žraloky, který se z velké části natáčel ve vodní nádrži filmového studia Pinewood.

Jakožto věrný fanoušek mikrofonů DPA Talbot již vlastní výběr miniaturních všesměrových mikrofonů DPA d:screet 4061, které používá vždy, když potřebuje klopové mikrofony. Pro tento projekt však britský distributor značky DPA Microphones, společnost Sound Network, navrhl použít miniaturní všesměrové mikrofony d:screet CORE 4071 s filtrem Presence Boost. Mikrofony vybavené technologií CORE by DPA mají čistší a otevřenější zvuk v rámci celého frekvenčního pásma. Rovněž lépe odolávají vodě a vlhkosti díky nanovrstvě v nátěru a hermetického uzavření citlivé elektroniky, což jsou vlastnosti, které se jistě velice hodí, když máte v plánu umístit je dovnitř celoobličejové potápěčské masky.

„Mít ty správné mikrofony bylo při práci na tomto filmu zcela zásadní, protože byly komunikačním prostředkem a to bylo v tomto případě stejně důležité, jako nahrávání hereckých dialogů,“ vysvětluje Talbot. „Ve vodní nádrži jsme měli čtyři nebo pět herců a ti všichni potřebovali komunikovat se sebou navzájem, ale také s režisérem a potápěčským instruktorem na břehu. Strávil jsem několik dní testováním různých mikrofonů a zjistil jsem, že většina systémů ani zdaleka nedosahovala dostatečné čistoty zvuku a neporadila si se zvýšeným tlakem vzduchu uvnitř masky. Ve skutečnosti poslouchat jejich zvukové výstupy bylo tak nepříjemné, že to až fyzicky bolelo.“

Naproti tomu zvuk mikrofonů d:screet CORE 4071 byl čistý a všichni se navzájem dokonale slyšeli.

„Technologie CORE by DPA výrazným způsobem posunula kvalitu zvuku,“ říká Talbot. „Z pohledu komunikace nám dala čistý a stabilní zvuk a co mě opravdu překvapilo bylo to, že jsme dokázali nahrát i pár použitelných dialogů. S tím jsem zcela určitě nepočítal. Nízká citlivost těchto mikrofonů a jejich schopnost poradit si se zvýšeným tlakem zvuku je činí ideálním nástrojem pro práci pod vodou a dokonce zvuk kyslíkového ventilu a bublin je díky nim lepší než dříve.“

Malé rozměry mikrofonové řady DPA d:screet byly rovněž výhodou, protože Ivor Talbot je mohl umístit dovnitř potápěčských masek herců, aniž by byly vidět.

„Hned na začátku mi bylo řečeno, že režisér nechce vidět jediný mikrofon; chtěl je schovat tak, aby nezasahovaly hercům do obličeje a pokud možno co nejníže, aby jim nezakrývaly ústa,“ říká Talbot. „Když máte na sobě potápěčskou masku, už tam skutečně není moc místa na cokoliv jiného. Konkrétně jsme měli k dispozici jeden jediný otvor na boku masky, do kterého jsme mohli mikrofon umístit; mikrofony d:screet jsou naštěstí tak malé, že se tam opravdu vešly.“

Thriller 47 Meters Down – Uncaged, který režíruje Johannes Roberts a v němž účinkují Sistne Rose Stallone a Brianne Tju, vypráví příběh čtyř náctiletých potápěčů, kteří se rozhodnou prozkoumat zničené podzemní město. Jejich dobrodružství se rychle promění v horor, když zjistí, že v klaustrofobickém labyrintu zatopených jeskyní je s nimi jeden z nejsmrtonosnějších druhů žraloků na světě. Film je volným pokračováním snímku 47 Meters Down z roku 2017, který po celém světě utržil přes 61 miliónů dolarů.

Během natáčení Ivor Talbot používal své vlastní všesměrové miniaturní mikrofony d:screet 4061 pro nahrávání dialogů herců na souši. Díky své pozitivní zkušenosti s technologií CORE by DPA se však rozhodl modernizovat celou svou sbírku klopových mikrofonů DPA.

„Udělaly na mě takový dojem, že jsem si objednal celou fůru nových mikrofonů d:screet, tentokrát vybavených zesilovači CORE,“ prozrazuje Talbot.

Chcete poradit s výběrem mikrofonu nebo si některý z naší nabídky vyzkoušet přímo u nás?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com