Mariinské divadlo se může pochlubit novým bezdrátových komunikačním systémem Clear-Com FreeSpeak II

Mariinské divadlo se může pochlubit novým bezdrátových komunikačním systémem Clear-Com FreeSpeak II

Reference

Ve světově proslulém petrohradském Mariinském divadle proběhla rozsáhlá instalace nejnovějšího bezdrátového komunikačního řešení od společnosti Clear-Com. Zavedení systémů, které tvoří cenami ověnčený digitální interkom FreeSpeak II a mobilní aplikace Agent-IC, měl na starosti regionální partner společnosti Clear-Com – firma Oltbert Business Development Ltd.

Mariinské divadlo je jedním z nejprestižnějších divadel na světě a je domovem proslulé operní
a baletní scény. V jeho historii se odrážely politické a kulturní změny posledních 150 let ruských dějin. Budova Mariinského divadla byla svědkem premiér mnoha významných děl ruských skladatelů, včetně Čajkovského a Rimského-Korsakova. V baletní škole divadla začínaly své kariéry legendy tanečního světa – Anna Pavlovová, Rudolf Nurejev i Michail Baryšnikov.

Hlavní budova Mariinského divadla prošla v průběhu let mnoha rekonstrukcemi. V současnosti dokáže pojmout více než 1600 hostů.

 Druhá scéna tohoto divadla byla dostavěna a otevřena v roce 2013. Rozlehlá moderní budova je se starou scénou spojena můstkem přes Krjukovův kanál, tvoří ji sedm podlaží nad zemí a tři pod zemí a může se pochlubit hledištěm s kapacitou 2000 lidí.

Každá budova má vlastní komunikační systém. Druhá scéna Mariinského divadla začala po svém dokončení využívat digitální maticový systém Clear-Com Eclipse HX. Produkční týmy ve starší budově však dosud spoléhaly na zastaralé a nespolehlivé vysílačky. Technické oddělení divadla  hledalo řešení pro modernizaci obou scén a rozhodlo se vylepšit jejich komunikační systémy využitím nejmodernějších bezdrátových technologií.

„S Clear-Com Eclipse jsme na nové scéně byli nadmíru spokojeni. Skutečnost, že do tohoto systému můžeme integrovat také bezdrátové řešení FreeSpeak II, nás ale těší ještě více, neboť tím získáváme stejně spolehlivý interkom, jehož přidaná hodnota spočívá ve větší flexibilitě, díky které se naši lidé mohou během komunikace volně pohybovat po obrovské budově divadla,“ vysvětluje Alexander Logvinov, vedoucí Oddělení pro zvukové a obrazové technologie na nové scéně Mariinského divadla. „Ve staré budově divadla jsme nainstalovali samostatný systém FreeSpeak II, který zde zcela změnil způsob, jakým spolu členové produkčního týmu komunikují.“

Nový systém původní scény je tvořen dvěma transceivery (vysílacími/přijímacími jednotkami) E1 s osmi beltbacky. Stávající matice Eclipse byla vylepšena o digitální maticový systém Eclipse HX s nejnovějším typem softwaru, který umožňuje bezproblémovou integraci s IP komunikací, digitálními bezdrátovými systémy a dalšími zařízeními. Systém FreeSpeak II na nové scéně Mariinského divadla tvoří šest transceiverů FreeSpeak II IP-T (zapojených přes AES67 PoE) s šestnácti beltpacky. V případě, že hostující produkce vyžadují rozšíření o další komunikační klienty, je zde připravena mobilní aplikace Clear-Com Agent-IC, která pracuje na zařízeních s operačními systémy iOS a Android. Realizovaný systém tak umožňuje komunikovat prakticky každému, kdo se v těchto divadelních budovách nachází – od zvukařů, stage manažerů, přes osvětlovače, až po produkční.

Eclipse HX digitální maticový interkomový systém
FreeSpeak II digitální bezdrátový interkomový systém

„Clear-Com nám poskytuje mimořádnou zvukovou kvalitu a zároveň neuvěřitelnou volnost. Obojí je navíc ‚oblečeno‘ do spolehlivého hardwaru, který vydrží drsné nároky rušného divadelního života,“ dodává Logvinov. „Oceňujeme také podporu místní partnerské společnosti Oltbert, která je připravena nám v případě potřeby se systémy Clear-Com pomoci.“

Obchodní ředitel společnosti Clear-Com pro Evropu k tomu řekl: „Divadelní systémy má Clear-Com takříkajíc v krvi. Nicméně – projekty v budovách takto velkého historického významu jsou v mnoha směrech výjimečné. Jsme proto velmi poctěni tím, že systémy Clear-Com budou stát u zrodu nové generace legendárních vystoupení na scéně Mariinského divadla.“

Potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor či s výběrem vhodného komunikačního systému?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com