Láska je slepá, ale ne hluchá …

Láska je slepá, ale ne hluchá …

Reference

Rozsáhlý interkomový systém Clear-Com sehrál hlavní roli během náročné produkce světově úspěšné reality show Love Is Blind. Glenn Gaines – renomovaný zvukařský veterán, projektant interkomových systémů a majitel společnosti G2 Sound vyzdvihuje úlohu, kterou sehrál interkomový systém Clear-Com při výrobě tohoto veleúspěšného pořadu, jehož nejnovější série byla uvedena letos na sv. Valentýna. 

březen 2024

Gaines hovoří o tom, že reality show – zejména pokud se odehrává ve složitých podmínkách a s dynamickými interakcemi mezi soutěžícími – vyžaduje velikou technickou vyspělost, což tento druh pořadu odlišuje od standardní televizní tvorby, která je vytvářena podle předem daného scénáře.

První sezóna této reality show byla uvedena v roce 2020 a stala se ihned nejsledovanějším pořadem Netflixu. Od té doby Love is Blind strávila v první desítce nejsledovanějších pořadů této streamovací služby více času než kterýkoliv z tradičních pořadů se scénářem.

Televizní reality show musí ze své podstaty působit bezprostředně a nenuceně. To vyžaduje průběžnou a neustálou komunikaci mezi všemi zúčastněnými, zejména při výběru a vyzdvihování určitých interakcí mezi účinkujícími, tak aby byl příběh přitažlivý a zároveň přesvědčivý. K tomu je zapotřebí spolehlivý, flexibilní a účelově vytvořený komunikační systém, který v tomto případě produkční tým našel v systému Clear-Com s interkomy Eclipse HX, HelixNet, FreeSpeak II a FreeSpeak Edge, s IP rozhraní řady LQ(R) a aplikací Agent IC.

Komunikace je v první fázi show, kdy probíhají úvodní schůzky, naprosto zásadní. Vše se odehrává ve studiu na přibližně 21 000 metrech čtverečných, kde jsou účastníci sledování pomocí téměř 100 kamer a zmiňované interkomové infrastruktury od Clear-Com.

Gaines zasazuje vznik komunikačního systému pro Love Is Blind do kontextu vývoje reality show jako žánru. Gaines postupem času nasazoval na různé pořady různé technologie, nyní ale používá výlučně Clear-Com. K tomuto rozhodnutí ho vedlo „snadné nastavení a přehlednost jejich fyzických i softwarových uživatelských rozhraní“, vysvětluje a vyzdvihuje FreeSpeak II, který se dle jeho názoru „stal v oblasti bezdrátových beltpacků průmyslovým standardem.“ 

Když reality show začínala, veškerá komunikace probíhala prostřednictvím vysílaček. A bylo tomu tak vlastně donedávna. Pokud mě totiž paměť neklame, poprvé jsme si v jedné show pronajali komunikační systém až v roce 2012

Glenn Gaines , Zvukař, majitel společnosti G2 Sound

Svůj první Clear-Com nasadil Gaines při produkci pořadu RuPaul’s Drag Race. Jednalo se o systém HelixNet s beltpacky a základní stanicí FreeSpeak.

Stejný systém jsme použili také při první sérii Love Is Blind. Velmi brzy jsme ale pochopili, že zde narážíme na limity HelixNetu. Kromě obecných rysů jsme totiž při natáčení první řady neměli vůbec tušení, do čeho jdeme. Proto jsme také komunikační systém navrhli tak, aby byl škálovatelný pro případ, že se produkce výrazně a rychle rozroste. Skončili jsme první řadu, udělali si zpětnou analýzu a rozhodli se pro upgrade, protože požadavky na interkom byly mnohem vyšší než jsme se původně domnívali. V druhé řadě jsme již měli k dispozici matici Eclipse s plně vybavenými IP a Dante kartami.

Glenn Gaines , Zvukař, majitel společnosti G2 Sound

Součástí systému zůstal i HelixNet, který usnadnil nasazení kabelových beltpacků. Totéž platí i jednotkách řady LQ Series, které využívaly HelixNet a měly také plný přístup ke všem kanálům matice Eclipse.

Začínali jsme s HelixNet, základní stanicí FreeSpeak a 25 beltpacky. Nyní show pracuje s 50 beltpacky, které jsou rozděleny mezi FreeSpeak II (operující na 1,9 GHz) a systém FreeSpeak Edge (který operuje na 5 GHz). Přidat FreeSpeak Edge jsme se rozhodli mimo jiné proto, abychom vyhověli těm, kteří u svých beltpacků potřebovali větší funkčnost a možnosti ovládání, a zároveň uvolnili beltpacky FreeSpeak II pro ty, kteří tyto nadstandardní doplňky nechtěli. Rozdělení na dvě frekvence nám umožnilo nasazovat další beltpacky dle potřeby.

Glenn Gaines , Zvukař, majitel společnosti G2 Sound

Zatímco fyzické panely (kombinace panelů řady V-Series a Iris) využívají režiséři a produkční tým v hlavní režii, nedílnou součástí systému se stala také mobilní aplikace Clear-Com Agent-IC.

Přihlášení na dálku má mnoho výhod a může se hodit v celé řadě situací, včetně toho, kdy například někdo z týmu onemocní,“ pochvaluje si Gaines. „Panel Agent-IC jsem si nastavil na telefonu, protože se mi ne vždy daří být na place. Takže i když nejsem na místě natáčení a vyskytne se nějaký problém, mohu se připojit, promluvit si s režisérem nebo produkčními a vyřešit situaci na dálku.

Glenn Gaines , Zvukař, majitel společnosti G2 Sound

Kromě flexibility patří mezi výhody Clear-Com i snadná integrace. Jako dodavatel, který poskytuje interkomy pro různé pořady a klienty, si Glenn Gaines uvědomuje, jak moc důležité je, aby systém bylo možné rozšiřovat dle potřeby. Ekosystém Clear-Com je od základu navržen tak, aby jej bylo možné snadno integrovat, přidávat do něho další funkční prvky, rozšiřovat jeho pokrytí, škálovat jej, nebo ho naopak zmenšovat.

S technologiemi Clear-Com pracuji již deset let. Nejvíc mě na tom baví jejich ‚familiárnost‘. Jsem totiž s Clear-Comem tak dobře obeznámen, že se pro mě práce s ním stala jakousi druhou přirozeností. Mohu například používat zvukový systém pro přenos výstupů z Clear-Comu do IFB stanic. Vše je zkrátka jedním vesmírem, ve kterém nelze oddělit audio od interkomu. Z mého pohledu je Clear-Com nejlepší zejména kvůli podpoře, která je nedílnou součástí jejich řešení. Jsme ve spojení s člověkem, kterému můžeme zavolat a spolehnout se na to, že nám zvedne telefon, nebo nám během několika minut zavolá zpět a vymyslí řešení. Dalším rozhodujícím faktorem je snadnost nastavení a naše obeznámenost. První setkání s jejich technologiemi pro mne bylo velkou investicí. Byl jsem ale tak spokojen, že jsem se rozhodl u Clear-Comu zůstat.

Glenn Gaines , Zvukař, majitel společnosti G2 Sound

Potřebujete poradit s výběrem vhodného interkomu nebo s ostatními vysílacími technologiemi? 

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com