Interkomy Clear-Com motorem strhujícího divadelního zážitku

Interkomy Clear-Com motorem strhujícího divadelního zážitku

Reference

Tým světově známých tvůrců se při realizaci unikátní divadelní show spoléhá na rozsáhlý interkomový systém Clear-Com. Představení Free Your Mind, inspirované dnes již klasickým sci-fi filmem The Matrix, se odehrává v manchasterském Aviva Studios, nové domácí scéně společnosti Factory International, jejíž díla za účasti světově proslulých osobností snoubí nejen hudbu, tanec a divadlo, ale třeba i gaming či jiné formy umění.

březen 2024

Na představení Free Your Mind se podílel světoznámý tvůrčí tým, který tvořili režisér Danny Boyle, producentka Tracey Seaward, choreograf Kenrick H20 Sandy, skladatel Michael ‚Mikey J‘ Asante, spisovatelka Sabrina Mahfouz a scénografka Es Devlin.

Není pochyb o tom, že složitost celé show, velikost produkčního týmu a vysoká očekávání špičkových tvůrců doslova volala po potřebě výkonného a spolehlivého interkomu, jako je Clear-Com.

Režiséři a tvůrci takového formátu jsou zvyklí na určitý standard. Tento standard se vztahuje na každý detail použité produkční technologie, včetně interkomu, který musel být vzhledem ke komplikované povaze produkce velmi rozsáhlý.

David Gregory, Production sound engineer

Interkomové panely řady V-Series ve spojení s digitálním bezdrátovým systémem FreeSpeak II® poskytly solidní základ pro rozšíření stávajícího systému z hlediska počtu kanálů i co do spolehlivosti v prostředí s vysokým počtem frekvencí. Gregory dodal, že „díky počtu kanálů a FreeSpeak II ‚stačilo pouze‘ navýšit množství vybavení.“

Zvukový design představení má na svědomí Garreth Fry, držitel prestižních cen Tony a Olivier, který pracoval například na výstavě David Bowie Is v londýnském muzeu Victoria and Albert Museum, nebo na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Londýně. Interkomový systém, který Fry navrhl, byl složen z matice Eclipse HX-Delta (s kartou E-IPA-HX), digitálního bezdrátového systému FreeSpeak II a uživatelských panelů V-Series Iris.

Strhující charakter představení Free Your Mind s mnoha pohyblivými prvky byl pro interkom nemalou výzvou. Od začátku bylo jasné, že produkční tým potřebuje pro úspěšné zvládnutí projektu naprosto špičkové vybavení.

Mým úkolem bylo ‚pouze‘ interkom nasadit do akce. Díky předchozí spolupráci s Danny Boylem (režisér) jsem měl jasnou představu o tom, jak moc flexibilní a funkční musí interkom být. Danny si přivedl prakticky stejný tým, se kterým dělal v roce 2012 olympijské hry a ten má určité požadavky. Kvůli komplikované vnitřní struktuře představení se vše muselo dít opravdu velmi rychle.

David Gregory, Production sound engineer

K realizaci nevšedního ztvárnění Matrixu byl zapotřebí interkom, který se svojí velikostí blížil spíše broadcastingovému systému než standardnímu představení.
Kromě toho bylo třeba zajistit navíc další uživatelské panely V-Series, což nebylo vůbec jednoduché. „Divadelní segment je tu poměrně malý a v daný okamžik neměl nikdo nic, co by mohl postrádat. Kontaktoval jsem proto přímo Clear-Com a řekl: ‚Můžete mi pomoci? Potřebujeme více panelů řady V-Series a já nevím, kam jinam se obrátit.‘ Ben Turnwell, obchodní zástupce Clear-Com pro Velkou Británii, nám nakonec pomohl sehnat dostatečné množství, aby měl panel k dispozici každý, kdo potřeboval.“

Naším cílem při tvorbě představení bylo maximálně využít povahu místního prostoru.Ve skutečnosti totiž probíhají současně dvě představení ve dvou oddělených prostorách téže budovy – jedno v sále a druhé v našem skladu, což je další důvod, proč jsme tento masivní komunikační systém potřebovali.

Anna Moutray, Produkční Factory International

Vedoucí výroby Phil Wilding vysvětluje, že představení probíhá ve dvou prostorách, v hale o rozměrech 22 x 11 metrů a ve skladu 65 x 35 metrů. Kvůli komunikaci mezi jednotlivými produkčními týmy jsou interkomové panely V-Series rozmístěny úplně všude.

Objem komunikace během představení je obrovský. Máme tu osvětlovací tým, video tým, zvukaře, pracovníky starající se o laserové efekty, pyrotechniky, akrobaty, kostyméry, tým, který má na starosti 50 tanečníků a také 30 dobrovolníků, kteří během představení řídí v celém prostoru pohyb diváků.

Místa, která běžně fungují samostatně, při tomto představení využíváme v tandemu a je to opravdu obrovský prostor. Pokud se publikum opozdí, potřebujeme, aby lidé, kteří jsou na jednom místě, mohli mluvit k těm, kteří jsou ve druhém prostoru. Přestože tu máme novou a rozsáhlou Wi-Fi síť, je skvělé, že se můžeme opírat o FreeSpeak II, komunikovat na 1,9 GHz a obejít standardní IT infrastrukturu.“

David Gregory, Production sound engineer

Celkově lze říci, že použité systémy Clear-Com pomohly složitě strukturované show, která se navíc odehrává na několika místech, ožít a nadchnout diváky!

Potřebujete poradit s výběrem vhodného interkomového systému?

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com