Electro-Voice a Dynacord vybavil ozvučovací technikou Státní divadlo

Electro-Voice a Dynacord vybavil ozvučovací technikou Státní divadlo

Reference

Státní Divadlo ve State College v Pensylvánii bylo ve třicátých letech 20. století původně vybudováno jako kinosál. Od roku 2006 se pracuje na jeho obnově a přestavbě na komunitní umělecké centrum. Revitalizační práce pokračují dodnes a nejnovějším vylepšením je instalace nového ozvučovacího systému, jemuž dominují line array reprosoustavy Electro-Voice X1 a zesilovače Dynacord IPX.

Původní budova byla uzavřena v roce 2001, pro její záchranu založili místní obyvatelé neziskovou organizaci, která historický objekt po získání prostředků odkoupila a nechala ho zrekonstruovat. Nyní se zde konají koncerty, divadelní a taneční vystoupení, filmové projekce a dokonce i vzdělávací a náboženské akce.

Ředitel Státního Divadla, Augie Petaja, dohlížel na projektování a instalaci nové ozvučovací aparatury, kterou podle jeho slov divadlo mělo mít už dávno: „Náš stávající ozvučovací systém nedokázal zajistit pokrytí a zvukovou kapacitu, kterou si tato budova zaslouží, a některé jeho části už byly neopravitelné. Takže jakmile jsme získali dostatek finančních prostředků, sepsal jsem požadavky na jeho obnovu.“

Cílem bylo instalovat efektivní systém, který by vyhovoval technickému vybavení divadla, byl cenově dostupný a vydržel minimálně patnáct let. Petaja najal odborníka, který posoudil, jakou zátěž unesou stropní trámy a zahájil výběrové řízení. Posuzovalo se několik různých aparatur a nakonec zvítězily reproduktory Electro-Voice X1 (12“, dvoupásmové) z line array produktové řady X-Line Advance.

„Poslechli jsme si řadu systémů různých značek, většinou v jiných divadelních sálech, protože náš je značně vytížený,“ říká Petaja. „Jel jsem do Pittsburghu, abych si obhlédnul aparaturu X1 na venkovním festivalu. Chtěl jsem vidět, jak se instaluje, a slyšet zvukovou zkoušku. Pro srovnání jsem si přinesl i vlastní hudební nahrávky. Vrátil jsem se plný dojmů z toho, co systém umí a jakou má zvukovou kvalitu. Když došlo na konečné rozhodování, systém X1 byl jasnou volbou.“

Aparatura se skládá z dvojitých sad reprosoustav X1, z nichž každá obsahuje tři stodvacetistupňové jednotky a nad nimi šest devadesátistupňových. Posílení basů zajišťují dva duální 18“ subwoofery X12-128 ukryté pod úrovní jeviště a dva modely X12i-128, zavěšené vpředu nad středem jeviště. Všechny reproduktory jsou napájené čtyřmi zesilovači Dynacord IPX20:4 a ovládají se pomocí softwaru SONICUE.

„V ideálním případě bychom umístili všechny čtyři subwoofery pod úroveň jeviště, ale prostě tam nebylo dost místa,“ vysvětluje Petaja. „Naštěstí závěsné modely X12i-128 přišly na trh  pro  nás v pravý čas. Vlastně ty naše jsou možná z prvních, které se někde nainstalovaly.“

„Po akustické stránce je to skvělý sál a systém X1 to podtrhuje,“ uzavírá Petaja. „Měli jsme jen samé pozitivní ohlasy. Je technicky všestranný, naši klienty ho zbožňují a hostující technici ho chválí. Jsme s ním nadmíru spokojení.“.

Nevíte si rady s ozvučením nejrůznějších větších i menších prostor, interiéru nebo exteriéru? Rádi vám poradíme s návrhem na míru šitého řešení AV techniky.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com