Dosud největší nasazení systému Electro-Voice X2

Dosud největší nasazení systému Electro-Voice X2

Reference

Ozvučovací systém ve víceúčelovém středisku scénických umění v americkém Texasu je složen z více než 65 line-array modulů Electro-Voice X2 a 16 zesilovačů Dynacord IPX.

leden 2023

Zázemí Centra scénických umění nacházející  se na předměstí Forth Worth, pátého nejlidnatějšího města v americkém Texasu slouží k pořádání hudebních a divadelních akcí. Prostory jsou využívány také pro výdělečné účely okrsku, především pak jako středisko profesního rozvoje s konferenčními a společenskými sály, menšími zasedacími místnostmi a počítačovými učebnami. Společně s tím slouží potřebám studentů, zaměstnanců a zástupců místní komunity.

Během pandemie se centrum začalo potýkat s problémy, které souvisely se stářím některých zde využívaných technologií.  Modernizace zvukového systému nakonec vyústila v dosud nejrozsáhlejší nasazení line array modulů Electro-Voice X2.

Systém v kombinaci se zesilovači Dynacord IPX Series navrhla místní společnost CRUX Technology & Security Solutions (dále jen CRUX). Členové jejího týmu prostřednictvím softwarového nástroje Dynacord SONICUE naprogramovali do zesilovačů funkce DSP, potřebné časové prodlevy, jakož i nastavení nutná k optimalizaci celého systému a jeho řízení. Samotnou instalaci provedla další zavedená lokální společnost Electro Acoustics.

Produkty Electro-Voice a Dynacord jsme tomuto projektu nabídli zcela záměrně. Vzhledem k tomu, že hnací silou renovace byly problémy s ukončením životnosti starších výrobků a s jejich dodavateli, nebylo ani možné pracovat s nějakými alternativami. Technologie obou jmenovaných výrobců se pyšní tou nejvyšší kvalitou. Zvuk X2 je nepoměrně lepší, systém nadto zabírá méně místa a je mnohem méně nápadný. Firma Bosch (mateřská společnost EV a Dynacord) byla jedním z mála výrobců, kteří byli schopni dodat své produkty v požadovaném termínu. Přestože existuje několik společností, které by tomuto projektu dokázaly poskytnout potřebné vybavení, line array reproduktory Electro-Voice a elektronika Dynacord se vyznačují technologickou synergií, zvukem a kvalitou, která skvěle splňuje všechny potřeby zákazníka. Všichni zúčastnění jsou z výsledku nadšeni.

Mason Brooks, sSnior AV consultant, CRUX

S bilancí 67 full-range boxů a 10 subwooferů je sál s kapacitou 5 500 míst přípraven na odbavení těch největších koncertních vystoupení. Levou i pravou stranu půlkruhové místnosti lze navíc oddělit a vytvořit tak menší vyhrazené prostory s vlastním ozvučením a 640 místy k sezení.

Zvuk ve dvou bočních místnostech odbavují samostatná hnízda tvořené deseti X2-212 s vyřazovacím úhlem 90 stupňů. Line array systémy v těchto úzkých místnostech byly optimalizovány pomocí softwaru SONICUE tak, aby dodávaly nezbytný díl basové odezvy i bez použití dalších subwooferů.

Celý PA systém je buzen zesilovači IPX20:4 (s podporou Dante), které se vyznačují mimořádně výkonným DSP a jsou součástí „ekosystému“ SONICUE. Jmenovaný software byl také použit k implementaci všech klíčových prvků návrhu systému, včetně optimalizace reproduktorů, ekvalizace prostoru, časového zpoždění a směrovosti subwooferů. Zesilovače IPX navíc využívají technologii Eco-Rail, která snižuje spotřebu energie až o deklarovaných 50 %, což byl pro představitele školního okrsku velmi zásadní argument.

Zesilovače IPX jsou také vybaveny patentovanou technologií Ghost Power, která pomáhá zajistit, aby se zesilovač i procesing okamžitě zotavily z výpadků síťového napájení. Tato funkce eliminuje problémy s restartem zařízení, které by mohly nastat při krátkodobém výpadku nebo přechodu na sekundární zdroj napájení. Díky ní mají zesilovače v záloze dostatečný výkon pro udržení chodu DSP i po dobu spuštění generátoru. Děje se tak bez UPS zdroje nepřerušovaného napájení nebo jiných nesíťových komponentů.

Hlavní PA v sále je tvořeno dvěma závěsy po 13 boxech X2-212. Konfigurace vždy s jedenácti modely X2-212/90 (nahoře) a dvěma X2-212/120 pomáhá zajistit plné pokrytí auditoria. Basovou odezvu obstarává středový závěs s deseti subwoofery X12-125F, které se vyznačují dvěma 15 palcovými měniči a řízeným kardioidním výstupem. Aby bylo opravdu dosaženo plného zvukového pokrytí, o ozvučení zadní části prostoru se starají tři rovnoměrně odsazené závěsy po sedmi boxech X2-212/120.

Zesilovače Dynacord IPX byly pro spolehlivost systému velmi důležité. Umělecké centrum se nachází v místě, které je známé občasnými výpadky proudu, v naléhavých situacích slouží rovněž jako shromaždiště. Zesilovače Dynacord tento problém řeší výborně. Technologie Ghost Power totiž slouží jako záložní zdroj energie do doby, než naběhnou záložní generátory v budově. Zvuk tak normálně hraje, aniž by se po obnoveném napájení muselo čekat na restart zesilovačů. Jde o zásadní posun, který řeší kritické potřeby hromadného vyrozumění či evakuace.

Mason Brooks, Senior AV consultant, CRUX

Výměna zastaralé systémové infrastruktury za moderní síť Dante by s sebou za jiných okolností nesla také potřebu nalézt vhodné umístění pro všechny nové zesilovače. Avšak díky tomu, že celý systém dokázalo odbavit pouze 16 zesilovačů Dynacord, byly potřebné racky umístěny do mola v hlavním sále, a to i bez dodatečné podpůrné konstrukce.

Při modernizaci objektu jsme se potýkali s omezeními, která souvisela s vedením kabeláže,“ vysvětluje Ryan Walker, senior account manager ze společnosti Electro Acoustics. „Molo naštěstí pro nás vytvořilo docela dobrý styčný bod na půl cesty. Abychom přivedli síť Dante k zesilovačům, použili jsme přibližně 91 metrů CAT kabelu. Odtud jsme pak v mědi vedli 90- až 120metrové trasy k různým pozicím reproduktorů. Produkty Dynacord tak měly opravdu velký vliv na celé řešení.

Návrh a realizace systému pro středisko scénických umění v Mansfieldu jsou příkladem úspěšného příběhu v době pandemie. Díky podpoře společnosti Bosch se podařilo celý projekt urychlit, koncept a dokončení tak od sebe dělilo méně než šest měsíců.

Hledáte adekvátní ozvučení vašeho prostoru? Bary, restaurace, kluby, obchody, sauny, fitness, učebny, haly, areály, stadiony. Ozvučíme nejrůznější vnitřní i venkovní prostor. Nabízíme technologie pro pevné i mobilní instalace. Rádi vám poradíme.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com