Nová patentovaná technologie – ASC neboli automatická kompenzace saturace transformátoru

Nová patentovaná technologie – ASC neboli automatická kompenzace saturace transformátoru

Novinky

Nová patentovaná technologie, která pomocí automatické kompenzace nasycení jádra audio transformátoru zlepšuje výkon reproduktorů u 70/100voltových systémů.

Automatická kompenzace nasycení transformátoru (ASC) je patentovanou technologií společnosti Electro-Voice. Tato technologie dopomáhá k mimořádnému zvuku reprosoustav s linkovými transformátory u 70/100voltových systémů.

Výhodou nové technologie je především zachování odezvy v basovém pásmu při zajištění stabilní zatěžovací impedance zesilovače – to vše bez ohledu na počet paralelně zapojených reproduktorů. Reprosoustavy vybavené technologií ASC – včetně subwooferů – tak zní prakticky identicky „s i bez“ použití transformátoru.

Problém

Problém

S rostoucí úrovní signálu každý transformátor dosáhne bodu, kdy se jeho jádro začne nasycovat. K tomuto jevu dochází nejdříve u nízkých frekvencí. Pokud k tomu dojde, zatěžovací impedance může klesnout natolik, že může dojít k aktivaci ochran zesilovače nebo až k jeho poškození.

Pokud je v systému paralelně zapojeno více reproduktorů, nastává ještě vyšší riziko poklesu zatěžovací impedance a následnému selhání zesilovače. Při přesycení jádra transformátoru dochází k výraznému poklesu zatěžovací impedance a tedy k výraznému nárůstu proudu, srovnatelném se zkratem zesilovače.

Hornopropustný filtr na 50 Hz (nahoře).
Hornopropustný filtr na 50 Hz a 100 Hz (dole:)

Obvyklou praxí profesionálních zvukových systémů je použití filtru typu horní propust s mezní frekvencí okolo 50 Hz. Tento filtr pak působí na celý systém a redukuje riziko přesycení jádra transformátoru tím, že ještě před transformátorem omezuje množství energie v nízkých kmitočtech, kde k přesycení dochází nejdříve.

Za dostatečně nízkou mezní frekvenci je považováno 50 Hz. Tato frekvence u většiny hudebních žánrů a poslechových situací neovlivňuje naše vnímání basové odezvy. S větším počtem zapojených transformátorů však většina výrobců pro zachování stability doporučuje použití ještě vyšší mezní frekvence. To ovšem znamená také méně basů a „chladnější“ zvukový charakter.

Řešení

Technologie ASC pomáhá tento problém řešit jiným způsobem, a sice hornopropustným filtrem s automaticky proměnlivou mezní frekvencí v každém reproboxu. Obvod ASC snímá proud transformátoru v basovém pásmu a podle jeho úrovně mění mezní frekvenci filtru právě tak, aby zabránil přesycení jádra transformátoru. Tím dosáhne příjemného a plného zvuku filtru 50 Hz, avšak s takovou úrovní ochrany zesilovače, která jinak vyžaduje vyšší omezení pásma filtrem 100 Hz.

Technologie ASC patří mezi standardní výbavu všech modelů nové řady instalačních reprosoustav řady Electro-Voice EVC a je optimalizována pro použití s firemními 100V transformátory TK-150. Kromě všech modelů EVC jsou technologií ASC standardně vybaveny také u reprosoustavy EV ZX1i.

V případě kombinace ASC (automatická kompenzace saturace) a transformátoru TK-150 je téměř nemožné uchem rozpoznat, zda je reproduktor zapojen přes transformátor či nikoliv. A protože odezva TK-150 je v pásmu 35 Hz až 20 kHz vyrovnaná (± 1 dB), bohatému a plnému zvuku se těší dokonce i subwoofery se 100V transformátorem.

Na počtu paralelně zapojených reproduktorů nezáleží – ASC pomáhá zachovat bohatou basovou odezvu zvukových systémů a zároveň udržuje zatěžovací impedanci v takovém rozsahu, který je pro výkonové zesilovače bezpečný.

Chcete se dovědět více o reprosoustavách Elektro-Voice nebo si u nás poslechnout vybrané modely?

Lukáš Král

lukas.kral@audiopro.cz+420 777 238 283

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com