Komunikátory pro sportovní rozhodčí

Rychlé a správné rozhodnutí ve chvíli kdy se na rozhodčího upíná pozornost tisícihlavého davu fanoušků je obvykle moment, kdy je komunikace s videorozhodčím klíčovou součástí hry. Fotbal, hokej, pozemák, rugby, basket, házená, to všechno jsou sporty kde je práce týmu rozhodčích klíčová a kde každé zastavení hry kvůli chybné komunikaci může poškodit nejen některý z týmů, ale také náladu fanoušků.  

Klíčovým slovem v těchto situacích je SROZUMITELNOST. To ve vývojovém týmu firmy Vokkero moc dobře vědí a proto je právě vynikající srozumitelnost v hodně hlasitém prostředí sportovních utkání doslova specialitou jejich komunikátorů ELITE a GUARDIAN.

Na akcích jako je sportovní utkání kde naplno skanduje 40.000 rozčilených fanoušků, nebo metalový koncert nejhlasitější skupiny na světě, mívají technické týmy problém se dorozumět. Právě tady nastupuje zázračný algoritmus Dr. Rémy Vincenta. Zázračný v tomto případě skutečně není nadnesený výraz, jak se ostatně můžete hned přesvědčit v následujícím videu. Nejen že dokáže jako kouzlem potlačit řev „obecenstva“, umí také výrazně vylepšit srozumitelnost mluveného slova.

To ale není vše k čemu je chytrý DSP dobrý, umí totiž ještě jeden zázrak: vymazat nepříjemný hviz píšťalky. Představte si, že jste fotbalový rozhodčí a potřebujete být ve spojení se svými pomezními kolegy. Za tímto účelem máte lehkou náhlavní soupravu (headset) s mikrofonem před ústy a komunikátor v pouzdru za opaskem či v podpažním pouzdru (arm band). Silný hvizd rozhodčího ukončuje rozcvičku a… také sluch obou připojených pomezních rozhodčí. Píšťalka centimetr od  komunikačního mikrofonu náhlavní soupravy je hodně hlasitý „nástroj“.

Proto aby se přesně tohle nestalo je tu další chytrý DSP algoritmus geniálního doktora Vincenta. Aniž by narušil přenos hlasu (hlasitost komunikace) umí zvuk píšťalky potlačit do té míry, že sice víte o každém upísknutí kolegy, ale ani se silným hvizdem nepřijdete o uši (v novém Vokkero ELITE si úroveň píšťalky můžete dokonce nastavit).

Lekarsky dorozumivaci system Guardian

Připojení na další periferie například pro TV přenos

Připojení na další periferie například pro TV přenos

V některých sportech bývá zvykem přenášet kíčové soudy rozhodčích do ozvučovacího systému, nebo dokonce do televizního vysílání. Za tímto účelem vyvinuli technici firmy Vokkero rozhraní Guardian-WI, které komunikaci z příslušného kanálu posílá standardním linkovým výstuoem kam je potřeba (typicky do přenosového vozu či do ozvučení). Mimo to je možné tímto rozhraním posílat signál odkudkoliv, například ze vzdáleného stolního interkomu videorozhodčíto. Ten tak ani nemusí sedět na stadionu (viz například NHL kde jsou  centrální videorozhodčí pro celou ligu v Torontu), stačí když bude na spojení například přes optickou linku či přes internet (ano, i to umíme) . 

Inerkom pro sportovní akce

Klíčové vlastnosti komunikátorů Vokkero

 • Absolutní spolehlivost (dobrý dosah až 1200 m a v budovách)
 • Bezobslužný duplexní provoz s umlčovacím tlačítkem
 • Excelentní srozumitelnost (optimalizační DSP)
 • Diskrétnost komunikace (přenos šifrovaný AES128)
 • Snadné nošení (malý a lehký komunikátor)
 • Škálovatelnost (dva až třicet uživatelů, modulární nabíječka)
 • Pracuje mimo zarušení WiFi ve volných pásmech UHF
 • Akceptováno a preferováno FIFA i mnoha evropskými svazy
 • Více komunikačních kanálů (společná a tři další komunikační skupiny)
 • Možnost připojení do ozvučení či do přenosáku
 • Provozní výdrž 12 hodin a vyměnitelná baterie (akumulátor)
 • Do komunikace lze zahrnout i videorozhodčí 
 • Splňuje veškeré hygienické a provozní standardy EU
 • Snadné čištění a dezinfekce (komunikátor je vodě odolný)
 • Efektivní týmová práce dokáže zlepšit plynulost hry
 • Být s kolegy ve spojení je ve hře mnohem větší legrace
 • Rychlý servis a domácí podpora (vyráběno v EU)
 • Cenově dostupné řešení (různé varianty)

Ať už je to do profesionálního světa určený rozhodcovský komunikátor ELITE, spolehlivý a léty nesčetněkrát prověřený odolný komunikátor GUARDIAN, nebo nový komunikační systém SQUADRA ONE, určený malým týmům maximálně čtyř rozhodčí, značka Vokkero je v oblasti komunikace pro rozhodčí naprostou světovou špičkou.

Je toho opravdu hodně co komunikační systémy Vokkero nabízí sportovním rozhodčím (zmiňoval jsem, že je komunikace mezi sudími šifrovaná a tudíž neodposlouchávatelná?). Pokud byste si některý systém chtěli vyzkoušet (klidně i na vašem turnaji či zápase), klidně se nám ozvěte, zkusíme to zařídit.

O interkomech drátových i bezdrátových a o komunikátorech Vokkero obzvášť Vám více informací poskytne a po domluvě předvedení či zápůjčku zařídí

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com