Interkom pro film, divadlo a rentálky

Hluk, randál, kravál, brajgl, na koncertních turné a naopak tichý šepot inspicienta ve vypjatých momentech divadelního představení, to všechno musí zvládat komunikátory do uměleckého prostřední. Právě pro tyto nároční aplikace firma Vokkero vyvinula úplně novou verzi komunikátorů, Guardian SHOW

Schopnost pomocí sofistikovaného DSP procesingu potlačit okolní hluk a zachovat srozumitelnost řeči je jedním ze základních stavebních kamenů úspěchu komunikačních zařízení firmy Vokkero. Guardian používají profesionálové v oblastech kde byste to nečekali a kde jde zpravidla o život. Najdete ho například u pyrotechnické služby kde jej, k vidění je i u pracovníků na koncertních turné a díky rychlému nasazení a bezproblémovému ovládání si tento bezdrátový interkom je oblíbili i mnohé filmové štáby, eventové agentury a AV týmy. I když vám to možná přijde neuvěřitelné, díky relativně dlouhým vlnovým délkám (pracuje v pásmu kolem 0,36 m) dobře funguje i v uzavřeném kovovém prostředí jaderného reaktoru kde se s ním domlouvají technici údržby s velínem a koordinují postup prací. Zkrátka komunikátory Vokkero Guardian najdete všude tam kde je potřeba bezobslužná a spolehlivá komunikace pracovního týmu či týmů.

Mimo bezobslužného provozu, který považujeme za samozřejmost, umí Guardian také všechno, co správný průmyslový bezdrátový komunikátor umět má: dosah více než kilometr, výdrž na jedno nabití 12 hodin, odolná konstrukce včetně odolnosti proti vodě, duplexní provoz (tzv. furtomluv kde není třeba nic mačkat), neomezený počet uživatelů, čtyři komunikační skupiny a samozřejmě maximálně srozumitelný zvuk i ve velkém hluku (točivé stroje, projíždějící vlak, vytavené koncertní PA atp.).

Co je unikátního na verzi Guardian SHOW?

Předvolby DSP
Nastavení nového DSP algoritmu pro zpracování hlasu se automaticky upravuje podle zvoleného režimu. Guardian SHOW má tři přednastavené režimy: Studio pro tiché prostředí filmových ateliérů či divadla, Live pro hlasité prostřední koncertních turné a Rigging, který je vysloveně určený pro riggery a vůbec všechny, kdo v hlasitém protředí stloukají hliník. Každý režim má kromě nastavení DSP ještě další unikátní nastavení jako klíčování hlasem, šifrování či latenci.

Latence
Komunikátory Guardian SHOW počítají s tím, že v zábavním průmyslu se řada věcí děje na hlasový povel či na narážku. Proto byl tento model optimalizován i s ohledem na minimální zpoždění (latenci) komunikace a tak by s ním neměl být problém přesně a včas reagovat na povely inspice. 

Prioritní komunikátor
Tak jako na lodi kapitán či v armádě velitel, také v divadle či u filmu bývá člověk, jehož hlas má prioritu nad všemi ostatními – režisér. Nový Guardian Show umožňuje jeden komunikátor nastavit jako prioritní, tedy takový, který je schopen přehlušit komunikaci ostatních. 

Vysílací výkon
Na rozdíl od pracovnách čet či sportovních rozhodčích při použití u filmu, na koncertech či v divadle se předpokládá, že systém bude spravovat a nastavovat člověk, který technickým záležitostem kolem něj rozumí. Nejen že všechny systémy Guardian pracují na pevném kmitočtu (komunikační skupiny jsou řešeny časovým multiplexem) a tudíž jsou pod kontrolou kmitočtové koordinace, verze SHOW jde ještě dál: můžete si zvolit vysílací výkon každého komunikátoru. V citlivém divadelním prostředí se dá například snížit jen na 10mW schopných pokrýt jeviště, naopak na velkých akcích a na místech kde to zákon dovoluje lze výkon zvýšit až na 500mW (samozřejmě na vlastní zodpovědnost).

Jak funguje DSP algoritmus pro potlačení okolního hluku? Podívejte se sami.

Za zmínku stojí také široká škála náhlavních souprav (sluchátek s mikrofonem) počínaje lehkými sadami určenými do ochranných obleků, přes standardní náhlavky s mikrofonem na raménku, až po těžké průmyslové headsety, sloužící zároveň k ochraně sluchu. Komunikátory Guardian jsou po zákaznické úpravě konektorů (používají spolehlivé průmyslové konektory LEMO) kompatibilní prakticky s jakýmikoliv náhlavkami, takže je možné použít i modely třetích firem jako jsou zákaznické odlitky Phonak, protihlukové headsety 3M Peltor, či ještě lépe robustní komunikační náhlavní sady specializované americké firmy OTTO.

Klíčové vlastnosti komunikátorů Vokkero Guardian SHOW

 • Absolutní spolehlivost (dobrý dosah i v budovách mezi patry)
 • Bezobslužný duplexní provoz (není třeba mačkat klíčovací tlačítko)
 • Excelentní srozumitelnost (optimalizační DSP)
 • Diskrétnost komunikace (přenos šifrovaný AES128)
 • Snadné nošení (malý a lehký komunikátor)
 • Škálovatelnost (dva až třicet uživatelů, modulární nabíječka)
 • Pracuje mimo zarušení WiFi ve volných pásmech UHF
 • Cenově dostupné řešení (různé varianty)
 • Nastavitelný vysílací výkon 10 – 500mW
 • Prioritní uživatel se schopností přehlušit ostatní komunikaci
 • Tónový i vibrační CALL signál pro upoutání pozornosti
 • Více komunikačních kanálů (společná a tři další komunikační skupiny)
 • Možnost připojení do přenosáku na interkom či na hlasitý poslech a stolní mikrofon
 • Provozní výdrž 12 hodin a vyměnitelná baterie (akumulátor)
 • Kompatibilita s komerčními náhlavními soupravami i po BlueTooth 
 • Lze připárovat mobil s hovory do systému či soukromě
 • Splňuje hygienické a provozní standardy EU
 • Snadné čištění a dezinfekce (komunikátor je vodě odolný)
 • Přispívá ke zlepšení efektivity týmové práce
 • Rychlý servis a domácí podpora (vyráběno v EU)
 • Snadná koordinovatelnost s ostatními bezdráty (pevně vymezená  frekvence s maskou dle normy)

To všechno a ještě mnohé další vychytávky (zmínil jsem vibrační signál či možnost spárování s telefonem po BlueTooth?) činí z komunikátorů Vokkero Guardian ideální prostředek komunikace pro vědecké ři technické pracovní týmy. Pokud byste si je chtěli vyzkoušet (malou sadu máme k dispozici i s průmyslovými sluchátky vybavenými aktivním potlačením hluku), klidně se nám ozvěte.

Informace na požádání podá a zkušební sadu po domluvě předvede a případně zapůjčí

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com