Projekce na krátkou vzdálenost

Projekce na krátkou vzdálenost

Řešení

Nemáte v obývacím pokoji dostatek místa na klasickou projekci, nebo z jiného důvodu nemůžete použít standardní projektor? Řešením pro vás může být projekce na krátkou vzdálenost.

Technologie se vyvíjí rychleji, než kdykoliv předtím, takže ani odvětví projekce obrazu nezůstává pozadu. Skoro to vypadá, že každý den slyšíme o nových technologiích, které slibují revoluci v libovolné oblasti. Jak ale při všech těchto teoreticky přelomových technologiích poznat skutečně pokrokové záležitosti od marketingových triků? Zkusíme to vysvětlit na jednom ne až tak teoretickém příkladu – projekce na krátkou vzdálenost. Doufejme, že to do oblasti přeplněné rádoby přelomovými technologiemi vnese trochu světla a pomůže najít opravdové technologie budoucnosti.

Nový přístup k designu

Hlavní ideou při tvorbě nového produktu byla myšlenka, aby esteticky zapadl do libovolného prostředí, ve kterém bude umístěn. Při vývoji projekčních ploch Zero Edge® bylo cílem společnosti Screen Innovations posunout tradiční pojetí projekčních pláten směrem k modernímu designu, zaměřeném na soulad s libovolným interiérem. Design je v tomto případě jedním z hlavních důvodů, proč je projekce na krátkou vzdálenost tak zajímavou a perspektivní projekční technologií s potenciálem pro její ještě širší rozšíření.

To platí ještě více v případě projekce na ultra krátkou vzdálenost, když projekční plochu umístíte doprostřed hlavní stěny, kde se spolu s projektorem stává dominantním prvkem v místnosti a jeho design se tak stává ještě důležitějším estetickým prvkem. U tradiční koncepce je projektor zastrčený někde vzadu v místnosti, obvykle zavěšený u stropu, kde vůbec nepřitahuje pozornost. Občas jsou projektory dokonce schovány v samostatné komoře, aby vůbec nepřitahoval pozornost. Jako u každé technologie i zde platí, že musí umět více, než jen dobře vypadat, aby byla úspěšně přijata. Bez vyřešení stávajících problémů nebo nových originálních myšlenek může být zaděláno jen na neúspěch. Projekce na ultra krátkou vzdálenost nabízí několik unikátních alternativ, které zdá se řeší některé obtíže, jež přináší klasická projekční technologie již od dob svého vzniku před více než 100 lety

Zapadne kamkoliv

V poslední době můžeme pozorovat v bydlení určitý posun směrem k menším místnostem s efektivnějším využitím prostoru. Projekce na ultra krátkou vzdálenost v tomto směru ideálně zapadá do tohoto konceptu. Když instalace zabere jen několik decimetrů, můžete si dovolit systém instalovat i do nejmenších prostor. V menších prostorech je pak použití klasické projekce v podstatě nemožné (nedostatečná vzdálenost od plátna nebo obtížně nalezitelné místo pro projektor. Vždy jsme říkali (zejména u Black Diamond® ), že nyní můžete projekční plochu umístit tam, kam se vám líbí, nikoliv tam, kde z nouze zbude místo. To samé lze nyní říci u projektoru.

Stínové divadlo

Každý má jistě rád stínové divadlo, avšak nikoliv nezbytně během posledního filmového trháku. Kolikrát jste vstali, abyste si došli třeba pro popcorn, a dopřáli jste každému pohled na vaši jedinečnou siluetu na plátně? Stává se. Dalo se to trochu zmírnit umístěním projektoru blíže a výše k plátnu. Avšak zcela tento efekt odstraní až projekce na ultra krátkou vzdálenost, neboť když se projektor nachází doslova pár centimetrů od plátna, nejde vstoupit do paprsku světla. Nemůžete tak rušit ostatním pohled na plátno (pokud se samozřejmě nepostavíte přímo před ně).

Zkuste si představit třeba Xbox Kinect. Při projekci na krátkou vzdálenost si můžete naplno užívat například stolní tenis nebo duelu se svými přáteli v boxu bez obav o zastínění obrazu. Tento typ projekce lze použít v podstatě kdekoliv.…pomyslete na všechny nové možnosti; umělecká studia, prohlídky muzeí a cokoliv jiného, co si lze jen představit... Umístění

U tradičního přístupu zabrala instalace projektoru nejvíce času z celé realizace domácího kina. Projekční vzdálenost, rozsah zvětšení, poměr stran a případně rozsah regulace posunu objektivu při překonávání překážek – všechny věci je třeba pečlivě zvážit, než začnete vrtat. U ultra krátké projekce si s nimi nemusíte lámat hlavu – projektor prostě umístíte před plátno a dorovnáte rohy obrazu (v podstatě mírně šoupnete po podlaze). Vypalování očí Jedním z obzvláště vhodných případů použití krátké projekce jsou školy nebo firemní prezentace.

U klasických typů projekce přednášející doslova hledí do projektoru, jehož světlo z objektivu není zrovna očím příjemné. U výkonnějších projektorů a delších prezentací to může být ještě větší problém. Ani tímto neduhem však projekce na krátkou vzdálenost netrpí, neboť světlo jde z projektoru nahoru nebo dolů k plátnu a zcela mimo oči přednášejícího. Tato výhoda navíc není vykoupena žádným kompromisem...tedy ideální stav. Co to všechno znamená Po přečtení tohoto textu si možná pomyslíte „co vlastně mají proti klasické projekci?”

Ano, možná to vyznělo tak, že klasická projekce není to pravé, avšak tak to rozhodně není. Standardní projekce má stále své použití, navíc projekce na dlouhou vzdálenost stále poskytuje v řadě případů nejlepší obraz a nejlépe opakovatelné výsledky. Avšak tato (ne zas až tak nová) technologie zkrátka přináší nové možnosti a řeší některé tradiční problémy, se kterými se profesionálové potýkají až příliš často.

 

Chcete se o projekčních plochách dovědět více? Rádi poradíme s výběrem vhodné projekce jak do komerčního, tak i domácího prostředí. 

Ondřej Žatečka

ondrej.zatecka@audiopro.cz+420 603 434 922

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com