Ozvučení zahrady

Ozvučení zahrady

Řešení

Perfektní zvuk nemusí být jen výsadou obývacích pokojů a poslechových místností. Díky venkovním reprosoustavám snadno ozvučíte vaší terasu, pergolu, nebo okolí bazénu.

Venkovní prostory představují zcela jiné poslechové prostředí než to na jaké jste zvyklí u vás doma, protože na zahradě je obvykle mnohem více rušivých elementů jako jsou – vítr, dopravní prostředky, štěkání psů apod., nehledě na různé povětrnostní vlivy. Níže se podíváme na několik zásad, které Vám pomohou s návrhem a koupí venkovních reproduktorů..

Dostatek basů

Narozdíl od vnitřních prostor, kde se zvuk odráží od zdí a samotné zdi zesilují i basovou odezvu reprosoustav, musejí venkovní reprosoustavy tento deficit minimalizovat aby nebyl zvuk na zahradě plochý a nevýrazný. Chcete-li zachovat dynamický zvuk musíme vybírat reproduktory s dobrou frekvenční odezvou ve spodním pásmu (kolem 60Hz). Pokud zvolíme reproduktory s horší frekvenční odezvou je vhodné doplnit reproduktory o subwwofer.

Odolnost

Dalším důležitým aspektem je odolnost venkovních reproduktorů. Všechny venkovní reproduktory jsou odolný vůči povětrnostním vlivům, ale některé jsou testovány i v extrémních podmínkách. Na videu můžete vidět příklad jak se testují venkovní reprosoustavy Atrium od výrobce Polk Audio. Většina výrobců doporučuje umístit reproduktory do “chráněné oblasti“ pod střechu verandy, pod římsu atd., aby bylo dosaženo delší životnosti. Některé modely jsou však navrženy tak, aby obstály i na exponovaných místech s přímím kontaktem s povětrnostními vlivy.

Umístění reproduktorů

Umístění reproduktorů
 • Výše umístěné reproduktory vytvoří širší zvukové pole, a prodlouží dosah zvuku. Obvyklá výška instalace reproduktorů vyzařujících od domu na terasu nebo zahradu je cca. 3m.
 • Pro nejlepší stereo poslech se reproduktory umísťují cca. 3,5 m od místa poslechu s rozestupem reproduktorů 2,5 – 3 m.
 • Pokud máme více párů reproduktorů na jedné zdi a chceme zachovat stereo poslech, tak umísťujeme levý a pravý kanál střídavě.
 • Podobná situace nastává i tehdy, pokud máme čtyři reproduktory a chceme ozvučit čtvercový prostor. V tomto případě budou reproduktory levého a reproduktory pravého kanálu umístěny v protilehlých rozích.
 • Pokud nechceme zachovat stereo poslech je samozřejmě možné zapojit reproduktory v mono režimu kde při instalaci odpadají výše zmíněné zásady.
 • Umístění reproduktorů u zdi nebo u jiné pevné plochy zlepšuje basovou odezvu.
 • Pokud zjistíte, že nemáte dostatečné zvukové pokrytí, je lepší přidat více reproduktorů než zvyšovat hlasitost v jednom místě. Například, pokud reproduktory umístěné na vnější zdi domu u terasy nejsou u bazénu již slyšet v dostatečné míře je lepší přidat další dva reproduktory k bazénu, než zvyšovat hlasitost reproduktorů na terase, který by byly pro posluchače sedící na terase až příliš hlasité.

Rádi vám poradíme s výběrem ozvučením pro váš interiér i venkovní prostory.

Ondřej Žatečka

ondrej.zatecka@audiopro.cz+420 603 434 922

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com