Ozvučení stadionu s normou EN54

Ozvučení stadionu s normou EN54

Řešení

Ozvučení sportovního stadionu je obvykle velký problém, je jen málo sportovních kolbišť, která se mohou pochlubit jeho dobrým vyřešením. Výrazné usnadnění a ušetření finančních nákladů při budování sportovišť a stadionů přináší spojení profi ozvučení s evakuačním systémem do jednoho systému

Hlavním důvodem ozvučování stadionů v minulosti bylo přehrávání hudby, znělek a reprodukce mluveného slova. V současné době přibyl další požadavek na instalaci ozvučení na stadionech a tou je řízení evakuace v případě požáru resp. stále častějších roztržek mezi fanoušky sportovních klubů.
Podobnou situaci jsme řešili při ralizaci ozvučení pro O2 arénu a fotbalový stadion Slavie ve Vršovicích.

Spojením evakuačního rozhlasu s ozvučením stadionu znamená pro investora a hlavně instalační firmy značné zjednodušení při získávání certifikace na instalované PA a ELA (100V) systémy, které tak integrátoři nemusí tvořit komplikovanou kombinací produktů od více dodavatelů, což dává jak nové možnosti při tvorbě špičkového zvukového systému bez kompromisů i z hlediska bezpečnosti provozu, tak značně zrychluje celou realizaci. Takové řešení je tak nyní doslova spásou pro všechny moderní multifunkční arény. Kombinovaný systém integrující ozvučení a systémy hlasové výstrahy snižuje náklady a eliminuje potřeby více systémů. V mnoha případech tak je možné díky rozšíření certifikace hlasových výstražných systémů o ozvučovací systémy realizovat takovou instalaci bez potřeby další speciální autorizace.

Dynacord a EV jako první na světě s certifikací EN 54

Dynacord a EV jako první na světě s certifikací EN 54

V srpnu 2013 spatřil světlo světa první projekt, který byl kompletně navržen a implementován podle doporučení EN 54:
Nová aréna Allianz Riviera v Nice je prvním stadionem v Evropě, který vyhovuje nové normě DIN EN 54, která je v evropské unii povinná. Stadion pro 35 000 diváků, kde se bude odehrávat část zápasů Mistrovství Evropy ve fotbale 2016, je vybaven certifikovanou audiotechnikou značek Electro-Voice, DYNACORDa Bosch. Instalace systému probíhala od března do srpna 2013 a prováděla ji francouzská firma Manganelli Technology, specializující se na systémovou integraci. Norma EN 54 byla původně zamýšlena jako evropský produktový standard pro hlásiče požáru, v roce 2011 se však její působnost rozšířila i na hlasové výstražné systémy s ohledem na skutečnost, že v oboru panují tendence kombinovat obě funkce. Norma se vztahuje na tři oblasti, které se týkají obzvláště hlasových výstražných systémů: hlasové výstražné zařízení pro kontrolu a signalizaci (DIN EN 54-16), reproduktory (DIN EN 54-24) a energetické zdroje (DIN EN 54-4). „V tendru vypsaném pro stadion Allianz Riviera bylo stanoveno, že ozvučení stadionu (od hlasových výstrah po živé koncerty) má být zajištěno kombinovaným systémem, který bude splňovat normu EN 54,“ říká Jean Marandet, produktový a servisní manažer společnosti EVI Audio France. Museli jsme dosáhnout předepsaných hodnot srozumitelnosti a homogenních úrovní akustického tlaku po celém stadionu. Už v plánovací fázi jsme pomocí simulačního softwaru a trojrozměrného prostorového modelu propočítávali všechny požadované parametry ozvučovacího systému a instalace se plánovala podle reproduktorů Electro-Voice ze série EV-Innovation.

„IRIS-Net je nervovým centrem celého systému. Bez neuvěřitelných možností naprogramování, které tento software nabízí, by sestavení tak složitého ozvučovacího zařízení nebylo vůbec možné.“

Jean Marandet, produktový a servisní manažer společnosti EVI Audio France

„Největší výzvou bylo naprogramování všech bezpečnostních hledisek přes platformu softwaru IRIS-Net. V tomto ohledu nám velice pomohla asistence technické podpory ústředí společnosti Bosch Communications Systems ze Straubingu,“ říká Marandet 

Konečné řešení rozděluje Allianz Rivieru na plných šestadvacet zón: šest pro tribuny, jedna pro herní plochu a zbytek pro vnitřní prostory. Reproduktorové sestavy jsou napájeny z pěti různých míst z jedné hlavní a čtyř vedlejších souprav digitálních matic a multikanálových zesilovačů. Všechny tyto soupravy jsou navzájem propojeny přes dvě bohaté sítě optických vláken. Ty se mohou pochlubit funkcí „turbo ring“ (turbo kruh), která zajistí, že v případě výpadku spojení mezi dvěma soupravami je integrita celé sítě obnovena za méně než dvacet milisekund. Reproduktory EVH, které už přesvědčivě fungují v celé řadě stadionů po celém světě, byly vybrány i v případě této supermoderní sportovní arény a opět okamžitě přesvědčily, že jsou pravou volbou. Díky široké nabídce dostupných modelů s odlišnými charakteristikami pokrytí se lze spolehnout, že reproduktory EVH se dokonale přizpůsobí požadavkům na ozvučení v daném prostředí. Jejich koaxiální, horn-loaded konstrukce jim umožňuje dosáhnout vysokých úrovní akustického tlaku a vynikající srozumitelnosti zároveň. Mimo hrací plochu zajišťují optimální zvuk rovněž reproduktory značek Electro-Voice a Bosch. Pětatřicet reproduktorů Electro-Voice ZX1i-100T pokrývá okolí a přístupové cesty ke stadionu. Na chodbách, v šatnách a v barech zajišťuje ozvučení 450 stropních reproduktorů Bosch LC1-WM06E8 a 400 jednosměrových zvukových projektorů Bosch LP1-UC10. Digitální zpracování signálu a konečné akustické úpravy zajišťují digitální matice N8000 od společnosti Electro-Voice.

Celý systém napájí devatenáct zesilovačů CPS 4.10 a patnáct zesilovačů CPS 8.5 od Electro-Voice, které jsou vybaveny moduly RCM-810 pro dálkové ovládání. Ve společenských místnostech se o pohodlí hostů stará opět zařízení značky Electro-Voice. Šest nástěnných panelů  umožňuje uživatelům zvolit si stisknutím tlačítka různé zdroje –  např. mobilní CD přehrávače, bezdrátové mikrofony nebo mixážní pulty. V případě evakuačního systému, který je s ozvučovacím propojený, se Marandet se svým týmem opět spolehnul na techniku společnosti Bosch Communications Systems: ozvučení stadionu v případě ohrožení obstarává jedna digitální matice DYNACORD ProMatrix 8016, pět stránkovacích konzol DYNACORD DPC 8015 s dvěma rozšířeními DPC 8120 a sedm základních jednotek DCS 400, k nimž se může připojit ovládací modul nebo několik přenosových modulů. „Když jsme se ucházeli o tuto zakázku, měli jsme tu výhodu, že jsme byli schopni v tomto oboru doložit celou řadu prvotřídních referencí z celého světa,“ vzpomíná Marandet. „Museli jsme si to však velmi dobře spočítat, protože rozpočet byl velice napjatý. Naštěstí však zvukový výkon reproduktorů EVH a široký výběr funkcí softwaru IRIS-Net (včetně patentované technologie Variable Load Drive multikanálových zesilovačů a možnosti komplexního dálkového ovládání a kontroly všech zesilovačů a reproduktorů) přesvědčil našeho klienta nade všechnu pochybnost, že naše řešení je optimální.“

Seznam zařízení:
7 x digitální matice Electro-Voice N8000
6 x nástěnný panel Electro-Voice PWS-4 pro NetMax
19 x zesilovač Electro-Voice CPS 4.10 s ovladačem RCM-810
15 x zesilovač Electro-Voice CPS 8.5 s ovladačem RCM-810
80 x reproduktor Electro-Voice EVH1152D/96
10 x reproduktor Electro-Voice EVH1152D/64
35 x reproduktor Electro-Voice ZX1i-100T
1 x digitální matice DYNACORD DPM 8016
5 x stránkovací konzola DYNACORD DPC 8015 s dvěma rozšířeními DPC8120
7 x základní jednotka DYNACORD DCS 400 s kartami DC409R (5x), DCS416R (1x) a DCS412R (3x)
454 x stropní reproduktor Bosch LC1-WM06E8 (s požárními hlásiči)
414 x audio projektory Bosch LP1-UC10
1 x manažer hlášení Bosch LBB1965
5 x nabíječka baterií Bosch PLN24CH12 24V
76 x modul LML-1 EOL

Potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor? (sportoviště, haly, koncertní sály, auly, divadla, restaurace, kluby,...)

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com