Ozvučení stadionů a multifunkčních hal

Ozvučení stadionů a multifunkčních hal

Řešení

Ozvučení sportovního stadionu je obvykle velký problém – a je málo sportovních kolbišť, která se mohou pochlubit jeho dobrým vyřešení. Často i na sportovištích poslední generace slyšíme zvukové informace připomínající nádražní rozhlas z pověstných Kotěhůlek.

Častá je situace, že projekt nového sportovního zařízení je zvažován z mnoha nejrůznějších hledisek- sportovního, bezpečnostního, diváckého, estetického a třeba i reklamní využitelnosti – ale s ozvučením si nikdo vrásky nedělá. Řešení na poslední chvíli dopadne podle známého modelu: něco tam pověste ale ať to moc nestojí, rozpočet už jsme stejně vyčerpali. Výsledek známe.

Naštěstí toto se netýká fotbalového stadionu SK Slavia Praha v Edenu. O ozvučení se postarala firma SONING ve spolupráci s AUDIOPRO- a zadání nebylo jednoduché. Bylo třeba najít způsob, jak částečně zastřešený prostor stadionu, kde hrací plocha je pět metrů pod okolním terénem, tedy opravdu kotel, ozvučit tak, aby každý z jednadvaceti tisíc diváků dobře slyšel, aby zvuková informace souhlasila s vizuální. Jedním z prvních kroků konstrukčního týmu Soningu bylo vytvoření 3D modelu a na něm se zkoumalo umístění i počty reprosoustav. Důležitým rozhodnutím byla i volba aktivních reprosoustav s interním zesilovačem.

Volba padla na firmu RENKUS-HEINZ a její soustavy CF 151-5R. Po konzultacích s firmou i po složitém hledání optimálního umístění reprosoustav do stadionu, došlo k malým technickým modifikacím beden, které byly původně konstruovány pro vertikální umístění. V podmínkách stadionu v Edenu byla však zvolena instalace v poloze horizontální . Pro instalaci dvojic reprosoustav museli technici SONINGU navrhnout speciální držáky s možností přesného směrování. Malá vzdálenost okrajů střechy od diváckých míst, jediného místa, kam mohly být reprosoustavy umístěny, i velký výškový rozdíl diváckého „kotle“ si vyžádal přesné směrování každé z beden. Zvolená soustava přinesla jednu neocenitelnou výhodu: vzhledem ke konstrukci s integrovaným řídícím modulem v každé reprosoustavě je možný přenos audio i řídícího signálu po jedné kabeláži. Použita byla strukturální kabeláž nové generace a pro řídící systém byl firmou RENKUS-HEINZ pro vybavení Edenu připraven nový SW. Tento SW zohledňuje všechny požadavky sportovního kolbiště ale i řadu dalších – např. bezpečnostních, včetně evakuačního rozhlasu.

Popisovat jednotlivé funkce možnosti zapojení, které umožní malý počítač, umístěný blízko zvukařských kabin, řízení každé ze 64 reprosoustav na stadionu, popsat všechny nabízené možnosti by vydalo na dost silnou knížku. Důkladné informace rádi a ve vrchovaté míře poskytnou pracovníci všech zúčastněných firem. Ale skutečné kvality celého systému je nejlepší si poslechnout na místě, v kotli slávistického stadionu v Edenu.

Toto je jen jedna z mnoha možností ozvučení stadionu. Rádi vám pomůžeme a navrhneme variantu ozvučení - projektovou dokumentaci šitou na míru vašim požadavkům a potřebám sportovního areálu.

Potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších malých i velkých, venkovních i vnitřních prostor? (sportoviště, haly, koncertní sály, auly, divadla, restaurace,...)

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com