Ozvučení kostela či obřadní síně

Ozvučení kostela či obřadní síně

Řešení

Nejrůznější obřadní síně a především historické prostory kostelů, chrámů a kaplí bývají z hlediska ozvučení mluveného slova velmi problematické nejen díky velkému množství odrazivých ploch, které zkreslují srozumitelnost, ale také protože se mnohdy jedná o památkově chráněné objekty.

Pomineme-li nákladné a mnohdy obtížně prosaditelné úpravy akustiky (se kterými vám mimochodem dokážeme také pomoci) zbývá nám jen velmi málo možností jak se s problematickou srozumitelností hlasu vypořádat. Přesto jsme vhodně navrženým ozvučením schopni i takto náročný prostor ozvučit tak, aby se posluchači nemuseli přehnaně soustředit na každé slovo a aby pro ně byla návštěva svatostánku odpočinkem a radostí z rozjímání.

Návrh

Prvním pomocníkem při optimalizaci ozvučení směrem ke srozumitelnosti je akustický simulační program AFMG EASE. Jeho prostřednictvím si můžeme vyzkoušet různé způsoby ozvučení prostor Vašeho kostela aniž bychom museli sekat do zdí a zdlouhavě přestavovat reproduktory, nebo jen tak "hádat". V programu máme k dispozici širokou databázi různých reproduktorů, takže můžeme snadno zvolit ty nejvhodnější a optimalizovat jejich umístění a buzení signálem. Teprve až jsme se simulací spokojeni (s jejími výsledky Vás samozřejmě seznámíme) můžeme vám předložit návrh ozvučení včetně jeho ceny. Program EASE nám také umožňuje simulovat všechny kroky vedoucí ke zlevnění instalace a tedy i správně rozhodnout kde můžeme ušetřit a kde by to nebylo vhodné. Při návrhu klademe důraz také na eleganci a nenápadnost výsledného řešení ozvučení tak, aby instalované komponenty byly pokud možno skryté a nerušili vzhled interiéru.

Optimalizace ozvučení

Optimalizace ozvučení

Ať už pro váš kostel či obřadní síň použijeme systém centrálního ozvučení, nebo několik zón decentalizovaného ozvučení, takový systém vyžaduje na místě pečlivé nastavení, Naše firma samozřejmě disponuje nejen nutným know-how, ale také potřebnou měřící technikou. Ani ovládání velkého systému nemusí být složité, přesto pro vás vše připravíme a také veškerý váš personál řádně zaškolíme. Kromě toho je vám naše technická podpora denně k dispozici pro případnou telefonickou konzultaci či v krajním případě osobní návštěvu. Pokud si to budete přát můžeme do návrhu zahrnout i další systémy jako například systém pro snímání kostelního sboru, počasí odolné venkovní ozvučení, nebo sadu lehkého mobilního ozvučení pro venkovní akce.

Použitá technika

Pro ozvučení používáme elegantní značkové reproboxy německé firmy DYNACORD, případně do akusticky velmi problematických prostor špičkové digitální směrovatelné reprosloupy ICONYX americké firmy Renkus-Heinz, které jsou uznávaným světovým standardem. Jako doplňkové vykrývací reproboxy ať už vnitřní, nebo počasí odolné venkovní, používáme osvědčené výrobky značky Electro-Voice a opět DYNACORD.

Coby zdroje zvuku můžeme nabídnout stolní mikrofony Electro-Voice Polar Choice na husím krku v klasickém drátovém, nebo dokonce v bezdrátovém provedení (velmi elegantní a snadno přenosný mikrofon). Technologie Polar Choice poskytuje výhody proměnná směrovosti, takže můžeme tentýž mikrofon uzpůsobit jak pro snímání větší skupiny či z většího prostoru, tak klasicky pro maximální srozumitelnost a odolnost proti zpětné vazbě při snímání jednoho řečníka. Lahůdkou jsou pak lehké náhlavní mikrofony dánské firmy DPA, které spolu s bezdrátovým systémem umožňují kazateli naprosto volný pohyb prostorem kostela což dále umocňuje dojem posluchačů.

U jednodušších instalací používáme spolehlivé ústředny a zónové zesilovače anglické firmy Cloud, složitější instalace pak vybavujeme navíc maticemi Biamp nebo DYNACORD, které kromě samotné optimalizace systému umožňují takové funkce jako je dálkové ovládání z více míst či z tabletu, automatický eliminátor zpětné vazby a podobně.

Pro úplnost uveďme, že naše systémy mohou být vybaveny i dalšími zdroji signálu jako jsou CD a kazetové přehrávače, MP3 přehrávače, videopřehrávače, elektronické zvony a podobně, stejně jako vám podle Vašich požadavků můžeme dodat i další vybavení jako například elektronické číselné tabule, projektory, promítací plátna a podobně. Naší specialitou jsou pak zařízení pro video-přenosy s jejichž pomocí je možné každou Vaši bohoslužbu streamovat na internet.

Instalace

Provádění samotné instalace dáváme na starosti našemu stabilnímu týmu techniků, který má velké zkušenosti s instalacemi všeho druhu od rozhlasových stanic, nahrávacích studií přes reprezentační zámecké přednáškové sály a studentské posluchárny až právě po instalace v kostelech a kaplích. Tam kde není možné (zpravidla kvůli památkově chráněnému interiéru) napájet bedny signálem klasickou cestou používáme bezdrátový přenos zvuku firmy E-MU, takže není potřeba zdlouhavě a rizikově vysekávat drážky pro kabelové vedení. Naši technici provádějí instalační práce pokud možno decentně s ohledem na pietu místa a také jsou zvyklí ji dělat čistě a svědomitě včetně následného úklidu.

Závěrem

Chystáte-li se na rekonstrukci kostela, či obdobných prostor, jejíž součástí by měla být také modernizace ozvučení, klidně nám zavolejte, rádi s Vámi probereme co pro vás v tomto směru můžeme udělat ať už na straně návrhu či na straně instalace. Naši specialisté pro vás dokáží navrhnout, optimalizovat a samozřejmě také nainstalovat ozvučení, se kterým budete spokojeni vy i vaši posluchači.

Používáme profesionální technologie:
Systém ICONYX americké firmy Renkus-Heinz, který ve svých špičkových instalacích používáme, skýtá mnoho výhod. Vedle nesporně nenápadné elegance těchto reprosloupků je to zejména možnost směrovat zvuk elektronickou cestou přesně tam, kde jej potřebujeme mít. S tímto systémem je možné dosáhnout vynikajíc srozumitelnosti i v místech s dlouhým dozvukem, což nezřídka bývají případy našich tuzemských kaplí, kostelů, apod. Pokud Vás zajímají technické detaily na přiloženém videu se o technologii ICONYX dozvíte víc.

Zajímá vás vše kolem studiové a ozvučovací techniky nebo potřebujete poradit s podobným řešením?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com