Autokino a jeho ozvučení

Autokino a jeho ozvučení

Řešení

Řešení pro ozvučení autokina - distribuce audia pomocí FM vysílače s nízkým výkonem

Technický popis řešení

Distribuce zvuku do autorádií vozů, která budou v autokině je možná pouze prostřednictvím rozhlasového vysílače, pracujícím ve standardním FM pásmu (7.0 - 107,0 MHz.

Z důvodu co nejjednoduššího a nejrychlejšího zprovoznění lze  kompletní technologii, samozřejmě s výjimkou vysílací antény, umístit do jediného mobilního racku. Tím na místě odpadá propojování jednotlivých komponentů, ty budou již signálově propojeny, jako součást rackové instalace.

Obsluha pouze nainstaluje a propojí vysílací anténu a propojí audio výstupy projektoru do mixážního pultu, případně DVD přehrávač s projektorem. Kompletní instalace bude otázkou maximálně 10 minut.

Pokud požadujete zajistit i vhodný projektor, rádi vám nabídnebe produkt z profesionální řady EPSON

Technologie pro zvukový přenos v autokině

Technologie pro zvukový přenos v autokině

Rackový mixážní pult Cloud CX261

 • Vstup pro hlavní zdroje modulace z filmového projektoru, nebo DVD přehrávače
 • Vstup pro druhý zdroj modulace - například hudební mix před zahájením a po skončení promítání
 • Vstup pro mikrofon - v případě nutnosti udělovat pokyny při najíždění a opuštění prostoru kina, nebo v případě bezpečnostních pokynů

FM vysílač BW TX30 + vysílací anténa
Distribuuje FM signál k autorádiím. Pro potřeby autokina by měl dostačovat vyzářený výkon okolo 1- 5W ERP.
Vysílače BW broadcast řady TX mají integrovaný FM procesing a RDS enkoder, pomocí kterého můžete na displeje autorádií posílat textové informace - například o dalším programu, reklamní sdělení, atd.

Vysílací FM je dodávána jako prutová, s magnetickou základnou. Je nutné ji umístit na dostatečně velkou vodivou plochu, aby vznikla potřebná protiváha (střecha auta, konstrukce, ap.

Uzamykatelný transportní rack
Rack 12U pro umístění veškeré výše popsané technologie, včetně DVD přehrávače. Umožňuje bezpečný transport propojené technologie. Součástí racku je rozvodový panel s osvětlením, šuplík na příslušenství (kabely, mikrofon, atd.) a deska s kolečky, pro snadnější transport.

Administrativní požadavky

Na provoz vysílacího řetězce autokina se hledí jako na provoz běžného rozhlasového vysílače. Proto je nutné k provozu tohoto zařízení získat krátkodobé oprávnění, které vydává Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Pro získání tohoto krátkodobého oprávnění jsou nutné následující kroky:

 • Analýza kmitočtového spektra FM rozhlasového pásma v dané lokalitě a navržení vhodného vysílacího kmitočtu.
 • Podání žádosti ze strany provozovatele o krátkodobé oprávnění k provozu rozhlasového vysílacího zařízení - obsahuje předpokládaný kmitočet, zeměpisné souřadnice vysílacího systému, vč. výšky anténního systému nad zemí, vyzářený výkon a vyzařovací diagram a polarizaci.
 • ČTÚ může nařídit tzv. leteckou koordinaci kmitočtu, z důvodu vyloučení rušení letecké navigační služby. Tento administrativní proces trvá minimálně dva měsíce, je nutné s tím při realizaci počítat.

Zaujalo vás toto řešení nebo potřebujete poradit s něčím z oblasti vysílacích technologií a broadcastingu?

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com