Kritické kabelové trasy audiosignálu na nízké úrovni

Kritické kabelové trasy audiosignálu na nízké úrovni

Řešení

Ani nemusíte bydlet blízko vysílače, aby se váš mikrofon mohl stát obětí rušení. Je všude, v obýváku, v koupelně, ve skříni, ba i pod postelí. Ale nezoufejte, po přečtení následujícího článku si s rušením signálu z vašeho mikrofonu, budete schopni hravě poradit.

Zbavme se rušení mikrofonních kabelů

Dnešní doba je plná elektromagnetického vlnění. Je všude kolem Vás, vysílají jej vysílače rozhlasu, televize, mobily, BTSky, emitují je různé přístroje, je prostě všude. Za normálních okolností jej ani nevnímáme, problém ale může nastat s rušením. Tyto všudypřítomné signály ve formě elektromagnetického vlnění se totiž velmi rádi lezou do všch našich zvukařských přístrojů a udělátek aby tam páchaly neplechu. Přístroje řeší ochranu proti rušení kovovými uzemněnými schasi a správným návrhem plošných spojů, problém často ale bývá v kabelech.

Proč mám kupovat dražší kabely ?

Proč mám kupovat dražší kabely ?

I když jsou kabely věc ve studiové (a ostatně i ozvučovací) praxi často podceňovaná vězte, že často samy mohou být zdrojem problémů. Nekvalitní levné kabely s prokládaným a mnohdy velice řídkým stíněním jsou v naší bezdrátovou komunikací prosycené době dosti špatnou ochranou pro slabé signály například na mikrofonní úrovni. V po stránce rušení exponovanějších oblastech tak může docházet k tomu, že se všudypřítomné rušení namoduluje skrze špatný kabel na užitečný signál a je na vstupu mikrofonního předzesilovače spolu se signálem několikanásobně zesíleno. U nahrávky bicí sady to pravděpodobně ještě nebude nikterak kritické, ale například při nahrávání zpěvu nebo slabších akustických nástrojů jako je flétna či šalmaj. Pokud pak na stopu přidáte ještě kompresor může se i z původně neslyšného rušení stát vážný problém. Důsledek jistě mnozí znáte sami, v nahrávce to „bzučí" a „škvrčí", tedy objevují se tam zvuky na první pohled nepatřičné, které se navíc velmi špatně maskují.

Co mi tedy pomůže ?

Co mi tedy pomůže ?

Řešení je na snadě a jistě napadne i Vás. Samozřejmě že je potřeba používat kvalitní, dobře stíněné, kabely. S vědomím nebezpečí ve formě rušení vyvinula švýcarská firma Gotham A.G. svoje kabely řady GAC. Jsou stíněny dvěma souvislými vrstvami opletení (tzv. dvojité Reussenovo stínění), takže jednotlivé prameny každé vrstvy se nepřekládají přes sebe ale vytářejí dvě protiběžné souvislé plochy. Výsledkem je dokonalé odstínění obou signálových vodičů a následkem toho maximální ochrana užitečného signálu proti rušení. Pro kritické aplikace je možné použít kabel GAC v modifikaci „Star-Quad" (typové označení GAC-4/1), který má díky osově symetrickému zapojení ještě lepší parametry parazitní kapacity a odporu. Tento kabel se nám ostatně velmi osvědčil na kritické signálové trasy i v nahrávacím studiu v blízkosti silného vysílače Praha-Cukrák kde bylo elektromagnetické rušení vysoce výkonným vysílačem skutečně velkým problémem.

Pokud Vám záleží na kvalitě zvuku snažte se používat kvalitní kabely od renomovaných výrobců, věřte, že budete mít o starost méně. Rovněž také dbejte na správné zapojení kabelů, ale o tom snad až někdy příště.

Potřebujete poradit s obdobným řešením nebo navrhnout systém na míru vašim představám?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com