Jak proměnit sál v moderní prezentační prostor – multifunkční zasedačka „na jeden dotek“

Jak proměnit sál v moderní prezentační prostor – multifunkční zasedačka „na jeden dotek“

Řešení

Projekt společnosti Audiopro s.r.o. – Zasedačky na klíč– proměnil konferenční sál ČÚZK v moderní multifunkční prostor s audiovizuálními technologiemi, s možnostmi interaktivní bezdrátové prezentace a videokonference.

Integrace audiovizuální techniky i dalších technologických řešení v rámci multifunkčního prostoru má ovšem svá pravidla a nároky. „Jednotný celek vytvořený podle individuálních potřeb klienta musí být nejen funkční a promyšlený do každého detailu, ale také reprezentativní, efektivní, bezúdržbový a především uživatelsky jednoduchý,“ říká Michal Černý, Key Account Manager ze společnosti Audiopro s.r.o, která je garantem projektu Zasedačky na klíč (www.zasedackynaklic.cz). V jeho rámci tento přední český dodavatel audiovizuálních technologií úspěšně realizoval generální přestavbu konferenčního sálu ČÚZK (Český úřad zeměměřický a katastrální).

V případě ČÚZK byla cílem realizace interaktivní zasedací místnost s kvalitním zvukem, videoprojekcí, s nejnovějšími možnostmi bezdrátové prezentace a videokonferencí. Avšak i přes nasazení špičkových zvukových, obrazových a komunikačních technologií, byla základním kritériem myšlenka vstřícného a nekomplikovaného prostředí, ve kterém uživatel nemusí řešit nic složitého a může si pouze vybírat z předem definovaných scén, či chcete-li nastavení, která odpovídají různému využití sálu.

Srozumitelně a bez překážek

Srozumitelně a bez překážek

Dispozice konferenční místnosti ČÚZK je tvořena řečnickým pultem a tzv. předsednickými stolky, které jsou vybaveny všemi potřebnými vstupními a řídícími prvky pro audiovizuální prezentaci do hlediště s kapacitou až 120 posluchačů. Jeho ozvučení je zajištěno profesionálním audio systémem firmy Dynacord s celkovým výkonem 1100 wattů. Tento systém tvoří pár kompaktních sloupových reproduktorů typu Vertical Array TS 400W v přední části sálu a pár TS 200W určený pro zvukové dokrytí zadní části hlediště. „Tento typ instalačních reproboxů je použit v mnoha instalacích po celém světě. Kromě výtečného podání hudby jsme potřebovali především srozumitelnost při reprodukci mluveného slova v celém hledišti a dobře kontrolovanou směrovost napříč přenášeným spektrem, což obě tyto reprosoustavy splňují. Aby odpovídaly barevné škále interiéru, zvolili jsme jejich bílé provedení,“ komentuje Michal Černý. Oba páry jsou navíc doplněny o pasivní subwoofer Dynacord SUB 112, který v celkovém zvuku významně zesiluje basovou odezvu a který je elegantně vestavěn do rohového stolku v čele místnosti.

Logo společnosti Dynacord nesou také zesilovače Dynacord C1300FDi DSP z instalační řady C Series, jejíž modely pracují se spínáním přes řídící systém. Tyto aktivně chlazené zesilovače jsou společně s dalšími slyšitelnými prvky AV techniky skryty v technologickém racku tak, aby vizuálně i akusticky nenarušovaly úhledný a tichý provoz moderního interiéru.

Zpracování a směřování zvukového toku má v sále na starost audio matice Biamp Tesira FORTÉ CI, která je ovládána z centrálního řídícího systému. Tento škálovatelný prvek digitální distribuce zvuku významně přispívá k bezobslužnosti celého systému: „Díky tomu, že se audio matice dokáže sama postarat o úroveň signálu na jednotlivých mikrofonech, není potřeba digitální mix, který by musel někdo z účastníků konference obsluhovat. Řídícímu systému stačí v takovém případě pouze ‚sdělit‘, kdo mluví, zda řečník, bezdrátové mikrofony, či předsednický stůl...“ popisuje výhody Michal Černý. Mezi sofistikované funkce audio matice Tesira patří také tzv. echo cancelling – eliminace dozvuku mezi mikrofony a reproduktory.

Hlavní řečník i další účastníci konferencí, diskusních panelů, přednášek či prezentací mají v sále ČÚZK k dispozici mikrofony předních světových značek. Řečnický pult je osazen modelem DPA 4098 od dánského výrobce prvotřídních miniaturních mikrofonů, které jsou širokou odbornou veřejností ceněny pro svou nekompromisní zvukovou kvalitu a chytrý design. Skutečnost, že výjimečnost  instalací firmy Audiopro se skrývá v detailech, potvrzuje například využití antivibračního mikrofonního úchytu DPA TSM4001. Tato důmyslná stolní podložka dokáže účinně odfiltrovat a „zkrotit“ manipulační hluk z řečnického pultu, a to i v takových případech, kdy řečník projeví silné emoce. 

Pětice dalších fixně instalovaných mikrofonů na husím krku se nachází na předsednickém stolku vedle hlavního řečnického pultu. Jedná se o profesionální kondenzátorové mikrofony Electro-Voice PolarChoice, které se mohou pochlubit volitelnou směrovou charakteristikou. Volnost pohybu mají řečníci díky trojici bezdrátových mikrofonů tvořenou náhlavním miniaturním mikrofonem DPA d:fine 4166 (který si již stihli přednášející v sále ČÚZK velmi oblíbit) a dvěma ručními bezdrátovými modely od firmy ElectroVoice, jejíž produkty byly zvoleny také pro potřebné bezdrátové přijímače, beltpack a anténní systém. „Sál se nachází v posledním patře s výhledem na Prahu, je zde bar, sociální zázemí a především krásná terasa. Použitý anténní systém nám pohodlně zajišťuje dosah signálu napříč všemi těmito prostory,“ dodává Michal Černý.

Obraz jedině ve Full HD

Obraz jedině ve Full HD

Příslovečným nervovým systémem vizuální složky konferenčního sálu ČÚZK je video matice MX-0808-HDBT-H2C od společnosti WyreStorm – cenami ověnčeného dodavatele špičkových digitálních technologií pro rezidenční i komerční aplikace. Video matice zde obstarává propojení a flexibilní směrování obrazových signálů od jejich zdroje k cílovým zařízením. K tomuto účelu využívá technologii HDBaseT – celosvětově používaný standard pro přenos digitálního videa nejvyšší dostupné kvality, audia, Ethernetu, řízení, USB a napájení, a to vše po jediném kabelu.

Hlavní projekce je zajištěna laserovým projektorem Epson EB-L1100U, který je pevně instalován ve stropě sálu. Výběru projektoru a jeho síly předcházela analýza osvětlení sálu, zvážení funkce a velikosti projekčního plátna a konečně i možností uchycení na zešikmeném stropu místnosti tak, aby nemuselo dojít ke zbytečnému konstrukčnímu zásahu do jeho původního laťového podhledu. Zvolený projektor se může pochlubit vysokou kvalitou obrazu, spolehlivostí, vyměnitelnými objektivy i důmyslným úchytem s možností libovolného naklopení. 

Video obsah lze v sále sledovat na fixním antracitovém plátně Kauber s uhlopříčkou 154“, které disponuje funkcí Ambient Light Rejection. Díky ní je možné mít během projekce v sále rozsvíceno, aniž by utrpěla kvalita obrazu. Plátna Kauber nabízí společnost Audiopro jako kvalitní ekonomicky dostupnější alternativu k projekčním plátnům amerického výrobce Screen Innovations: „Tam, kde to rozpočet dovolí, doporučujeme našim klientům projekční plochy Screen Innovations. Tento výrobce je totiž se svými technologiemi i použitými materiály několik generací před svou konkurencí,“ upozorňuje Michal Černý. Aby měli všichni posluchači prezentovaný obraz ve Full HD rozlišení pohodlně na očích, jsou ve dvou třetinách sálu pevně zavěšeny rovněž dva vykrývací LCD displeje NEC MultiSync X651UHD-2 s úhlopříčkou 65“.

Prezentační prostor budoucnosti

Prezentační prostor budoucnosti

Tajným trumfem konferenčního sálu ČÚZK je profesionální prezentační systém společnosti wePresent, který slouží k bezdrátovému sdílení obrazu a zvuku z nejrůznějších typů počítačů, chytrých telefonů a tabletů napříč všemi běžně používanými platformami (Windows, Mac OS X, Android a iOS). Vlajková loď – systém WiCS 2100 – umožňuje řečníkům velice snadno sdílet s posluchači obsah z libovolného zařízení pomocí aplikace či přes zrcadlení plochy, díky čemuž odpadá i častý problém s kompatibilitou konektorů pro přenos digitálního obsahu.

Systém wePresent posouvá prezentační možnosti nového sálu na vysokou úroveň především díky své interaktivitě (možnost připojených uživatelů spolupracovat na prezentaci, zakroužkovávat, apod) i tzv. dynamickému layoutu: „Dynamický layout přispívá k plynulé optimalizaci umístění obsahu prezentace. Pokud je k prezentaci připojen jeden uživatel, obsah je zobrazen na celou obrazovku. Pokud se připojí další, dojde k automatickému rozdělení plochy na dvě, tři části a naopak. Tato funkce skvěle podtrhuje vlastnosti podobně automatizovaných sálů, kde nechceme mít složitou obsluhu,“ vyzdvihuje výhody wePresent Michal Černý.

Distribuce AV obsahu prezentace do projektoru a vykrývacích displejů je řešena pomocí protokolu HDBaseT – tedy po jediném Cat6 kabelu. Řečník a ostatní předsedající mohou sledovat obsah prezentace na dvou 24“ dotykových kapacitních monitorech iiyama s USB rozhraním. Jeden je instalován přímo na řečnickém pultu, druhý na levé straně předsednického stolu. Oba monitory jsou napojeny na skrytý počítač, který je možné ovládat pomocí bezdrátové klávesnice s touchpadem nebo dotekem na displej. Stolek i řečnický pultík jsou navíc vybaveny přípojnými místy (VGA, HDMI a Audio In) od českého výrobce PANCONNECT s.r.o, které jsou napojeny na switche WyreStorm. Ty mají za úkol převést připojený signál do HDMI a odeslat jej do matice. Díky tomu se může kdokoliv s vlastním notebookem připojit přímo do prezentace.

Hra na jeden dotek

Hra na jeden dotek

Ke snadnému ovládání celého audiovizuálního systému byla jako „tmelící prvek“ zvolena technologie CommandFusion, která umožňuje celý systém řídit pomocí jednoho dotykového panelu. V případě sálu ČÚZK je řízení systému odbavováno tabletem Apple iPad Mini. Ten je umístěn v inteligentní dockovací stanici iRoom FixDock, která byla vestavěna přímo do předsednického stolu. „Řídící systémy vytváříme scénicky – tedy s předem naprogramovanými presety pro jednotlivé způsoby využití sálu. S klientem si na počátku definujeme to, jakým způsobem bude sál používat – například projekce a zvuk tzv. ‚na půl sálu‘, či využití menší plochy projekčního plátna. Tyto scénáře pak technologicky zajistíme tak, aby je měl uživatel dostupné doslova na jedno kliknutí na ikonu,“ popisuje nenáročnost obsluhy Michal Černý.

Nová řešení, nové příležitosti

Nová řešení, nové příležitosti

Veškerá uvedená technologická řešení významným způsobem posunula multifunkční možnosti využití tohoto prostoru,“ shrnuje úspěch instalace Michal Černý: „Frekvence využití sálu je od dokončení projektu několikanásobně vyšší. Sál je navíc technicky připraven na rozšíření o videokonferenční systém, kdy instalovaná matice počítá s potřebnou konektivitou a připravena je i kabeláž pro kamery.“ S tímto rozšířením bude moci ČÚZK a k němu přidružené organizace realizovat například mezinárodní konference či online přednášky pro studenty vysokých škol.

Již nyní je s přispěním společnosti Audiopro konferenční sál ČÚZK plně vytížen. Chytře navržený technologický celek, včetně reprezentativního interiéru a pečlivé realizace s důrazem na každý detail nejenže potvrzuje mnohé výhody kompletní dodávky „na klíč“, ale především pozvedl tento prostor na moderní, dynamické a výjimečné pracovní i tvůrčí prostředí.

Zaujalo vás toto řešení moderní zasedací místnosti, potřebujete také vy poradit s vhodnou konferenční a prezentační technikou do vaší kanceláře nebo zasedačky?

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com