Zesilovače Dynacord IPX přinášejí novou sílu a možnosti na berlínský Olympiastadion

Zesilovače Dynacord IPX přinášejí novou sílu a možnosti na berlínský Olympiastadion

Reference

Cenami ověnčené zesilovače Dynacord IPX určené pro fixní instalace měly světovou premiéru v jednom z nejvýznamnějších projektů realizovaných na evropských stadionech – modernizaci historického berlínského Olympiastadionu.

Tento stadion je dávno známý svou výbornou akustikou – v tomto ohledu je považován za jeden z nejlepších v Německu. V roce 2004 byl vybaven aparaturou Electro-Voice, aby mohla sloužit na finále Světového poháru v roce 2006. Po dvanácti letech věrné služby byla nyní tato aparatura modernizována tak, aby mohla těžit z výhod prvotřídního výkonu, energetických úspor a síťové flexibility zesilovačů ze série Dynacord IPX. Kromě toho se všech 171 stávajících reproduktorů Electro-Voice XLC dočkalo vylepšení na verzi DVX, což přináší ještě silnější zvuk a lepší srozumitelnost reprodukce.

V roce 2006 byl ozvučovací systém berlínského Olympiastadionu přelomovým projektem. Nyní je díky zesilovačům Dynacord IPX kvalitativně opět ve své vlastní kategorii.

Frank Neubauer, technický ředitel Olympiastadionu

Jedním z hlavních záměrů tohoto projektu bylo zredukovat celkové náklady na provoz celého zařízení, nový systém však musel umožňovat konektivitu přes internetový protokol,  síťování Dante a vyhovovat ekologickým požadavkům a k tomu všemu zajišťovat co nejkvalitnější zvuk s dostatečnou dynamickou rezervou. „Když není jasně rozumět tomu, co vychází z reproduktorů, jednak je to bezpečnostní riziko a za druhé to kazí zážitek fanouškům na tribunách,“ tvrdí Christoph Meyer, ředitel pro plánování akcí a komunikaci na Olympiastadionu.

Všechny tyto úkoly plní 64 profesionálních čtyřkanálových výkonových zesilovačů s DSP procesorem pro pevné instalace – Dynacord IPX10:4 Class-D s výkonem až 10000 wattů na jeden zesilovač, které zajišťují dostatečnou dynamickou rezervu a poradí si s veškerým digitálním zpracováním signálu. Dva ovladače Electro-Voice NetMax N8000 mají na starost distribuci signálu a komunikaci s nouzovým evakuačním systémem.

Díky patentované technologii Eco Rail společnosti Dynacord vykazují zesilovače IPX10:4 neobvykle vysokou úsporu ve spotřebě energie – o více než 50% - což bylo pro stadion, který nedávno získal certifikaci udržitelnosti Green Globe, klíčovým požadavkem.

„DSP zesilovače z řady Dynacord IPX byly pro berlínský Olympiastadion ideální volbou nejen proto, že mají fantastický zvuk, ale také kvůli jejich flexibilitě a unikátní ekologické certifikaci,“ vysvětluje Frank Neubauer, technický ředitel Olympiastadionu. „Zesilovače IPX mají mnohem větší výkon, přitom však zabírají výrazně méně místa a mají mnohem nižší spotřebu, přičemž díky jejich úplnému IP síťování je stadion připravený na jakékoliv výzvy. Použití nového software IRIS-Net 4.0 ve spojení se zesilovači IPX navíc umožňuje nepřetržitou kontrolu a ovládání každého parametru celého ozvučovacího systému. To všechno prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní upraveného na zakázku a přizpůsobitelných uživatelských přístupových předvoleb.“

K dovršení celé instalace se populární line array reproduktory Electro-Voice XLC dočkaly modernizace, aby měl tento německý stadion lepší zvuk než kdykoliv předtím. „Než abychom nahradili stávající velice efektivní řešení, rozhodli jsme se modernizovat současné reproduktory,“ pokračuje Neubauer. „Takže jsme všech 171 reproduktorů Electro-Voice XLC převedli na DVX verze. Dříve systém pracoval v módu se dvěma zesilovači a využíval pasivního přechodu pro střední a vysoké frekvence; nyní jsou reproduktory plně aktivní a mají tři zesilovače.“

Na závěr dodává: „V roce 2006 byl ozvučovací systém berlínského Olympiastadionu přelomovým projektem. Nyní je díky zesilovačům Dynacord IPX kvalitativně opět ve své vlastní kategorii.“

Potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších menších i velkých, vnitřních i venkovních prostor?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com