Vesmírné středisko Andøya Space Center spoléhá na interkomové řešení společnosti Clear-Com

Vesmírné středisko Andøya Space Center spoléhá na interkomové řešení společnosti Clear-Com

Reference

Interkomové technologie HelixNet, Encore Partyline system či aplikace Agent-IC společnosti Clear-Com byly využity ve vesmírném středisku Andøya Space Center v severním Norsku, dva stupně severně od polárního kruhu, a také v několik stovek kilometrů vzdáleném kosmodromu ve výzkumném městečku Ny-Ålesund na Špicberkách.

Nová instalace Clear-Com je postavena na digitálním síťovém partyline systému HelixNet a IP rozhraní řady LQ. Tato platforma byla vybrána nejen pro svoji schopnost nabídnout vysokou zvukovou kvalitu a zvládnout dlouhé signálové trasy, ale rovněž díky své konfigurační flexibilitě a výhodám spojeným s IP technologií.

Vesmírné středisko Andøya Space Center (ASC) bylo založeno v roce 1962 a slouží jako základna pro starty a operace sondážních raket, balónů a dálkově řízených letounů. Sondážní rakety jsou konstruovány tak, aby byly během svého suborbitálního letu schopné provádět nejrůznější měření a vědecké experimenty.

Dosavadní interkomový systém ASC byl postaven na 2drátové a 4drátové analogové technologii. „S rostoucími aktivitami střediska Andøya Space Center přišla rovněž potřeba širších možností použitého interkomového systému, především pak možnosti vícekanálové komunikace na dlouhé vzdálenosti tak, abychom mohli komunikovat nejen v dosahu několika kilometrů zde na ostrově Andøya, ale i na vzdálenost několika stovek kilometrů se základnou Ny-Ålesund na Špicberkách,“ vysvětluje Halgeir Wold, projektový manažer Andøya Space Center. „Interkomový systém zde byl budován ad hoc a s délkou některých kabelových tras až 1500 metrů. Tento systém časem generoval v komunikačních linkách tolik šumu a interferencí, že se pro nás stal nepoužitelným.“ Díky předchozí zkušenosti s analogovými systémy značky Clear-Com se projektový tým vesmírného střediska znovu obrátil na tohoto lídra v oblasti komunikačních technologií a konzultoval s ním své požadavky, včetně možnosti nasazení IP interkomu.

Komplexní konzultace se zástupcem Clear-Com, norskou společností Soundware, nám pomohla přesně specifikovat naše potřeby,“ říká Wold. „Zapůjčili jsme si demo systém, abychom mohli provést několik testů a byli jsme s ním spokojeni. Systém založený na platformě HelixNet, společně s IP rozhraními řady LQ, poskytoval přesně takovou flexibilitu a zvukovou čitelnost, jaké jsme potřebovali.“

Rolv Valley, produktový manažer společnosti Soundware k tomu poznamenal: „Během testování nového systému naše firma předvedla flexibilní potenciál kombinace interkomu HelixNet a rozhraní řady LQ. Tyto technologie významně zlepšily zvukovou kvalitu komunikačního systému v ASC.

Hlavní systém HelixNet je nainstalován v sídle střediska Andøya Space Centre v Andenes, kde se rovněž nacházejí další klíčové technologie pro řízení misí, telemetrie a raketových startů. Systém obsahuje trojici interkomových základen HelixNet HMS-4X, několik jednotek řady LQ poskytujících rozhraní „IP-to-4-wire“ a „IP-to-2wire“, panely pro dálkové ovládání, reproduktorové stanice a beltpacky.

Provoz na Špicberkách byl vybaven základnou HelixNet a partyline systémem Encore, který je připojen prostřednictvím čtveřice LQ jednotek s rozhraním „IP-to-2-wire“. Tento systém je následně přes IP protokol připojen k systému v Andenes. Další dva panely reproduktorových stanic HelixNet jsou umístěny ve výzkumných stanicích v Longyearbyen – v radarovém zařízení EISCAT Svalbard Radar, v observatoři Norhern Lights a v arktické observatoři Kjell Henriksen. Také tyto panely jsou přes IP přímo propojeny se základnou HelixNet HMS v Andenes.

Vypouštění raket je něčím, co nelze brát na lehkou váhu. Ničím nepřerušovaná a kvalitní komunikace je pro nás během tohoto procesu naprosto zásadní. Veškerá komunikace, která souvisí se startem rakety, včetně odpočítávání, je nyní realizována pomocí systému Clear-Com,“ uvádí Wold. „Kombinace HelixNet a LQ IP rozhraní výrazně zlepšila kvalitu interkomu. Naše možnosti jsou teď navíc mnohem flexibilnější, protože můžeme panel HelixNet nakonfigurovat v kanceláři a tuto konfiguraci pak poslat na místo, kde se bude používat. Vzdálený uživatel se připojí k síti a okamžitě vstoupí do komunikace. Nemůže to být jednodušší. Výrazně se také zlepšila kvalita zvuku. Od všech, kteří tento systém používají, máme výbornou odezvu.

Ve snaze použít co nejméně panelů jsme zvuk distribuovali do místního PA systému, takže i lidé, kteří se zrovna nacházejí na místech, jako jsou chodby, odpočívárny nebo jídelny, mohou stále slyšet důležitá sdělení.“ vysvětluje Wold. „Díky tomu víte, co se děje, aniž byste museli stát přímo před panelem.“

Uživatelé se k systému mohou připojit také dálkově, a sice prostřednictvím mobilní aplikace Agent-IC, která pracuje na platformách Android a iOS. Tento komunikační klient je připojen k panelům řady LQ a umožňuje pracovníkům stanice pohybovat se po základně, nebo být ve spojení i v situacích, kdy jsou například – jako opatření během startu rakety – uzavřeny cesty.

Halgeir Wold na závěr dodává: „Nový systém nám doslova usnadnil každodenní život. Možnost přesunout panel HelixNet z jednoho místa na druhé, nebo možnost rychle a snadno přes webové rozhraní systém překonfigurovat, představují značnou flexibilitu a tedy i významné zlepšení. Celý systém mám dnes pod kontrolou přímo z kanceláře bez toho, aniž bych musel posílat personál do terénu.

Zajímají vás vysílací / interkomové technologie? Rádi vám poradíme.

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com