Velšská národní opera „pod taktovkou“ mikrofonů DPA

Velšská národní opera „pod taktovkou“ mikrofonů DPA

Reference

Operní společnost v Cardiffu požádala o pomoc zkušeného zvukového inženýra, který se při své práci spoléhá výhradně na dánské mikrofony DPA.

prosinec 2023

Velšská národní opera již 75 let přináší publiku jižního Walesu působivá představení. Tato historicky významná operní společnost uvádí velmi pestrý program, od menších až po velkolepá vystoupení se stovkami diváků. Některé z jejích produkcí jsou natolik rozsáhlé, že vyžadují ozvučovací vybavení nad rámec vlastního technického parku. Operní dům proto již několikrát přizval ke spolupráci mistra zvukového Sebastiana Frosta, který v Cardiffu pomáhal například s ozvučením inscenací Kiss Me Kate, Migrations a nejnověji Candide.

Sebastian Frost věděl, že pro ozvučení orchestru, který se během představení Candide nacházel na jevišti za účinkujícími, potřebuje mikrofony, které mu pomohou vytvořit čistý a konzistentní zvuk. Veškeré vysoce laděné smyčce se proto rozhodl snímat zblízka pomocí nástrojových mikrofonů DPA 4099. Zbytek orchestru pak „nabral“ kompaktními kardioidními mikrofony DPA 2012. Během vystoupení použil i kopákový mikrofon DPA 4055. Při ozvučení loňské divadelní inscenace Migrations Frost pracoval s dvou-membránovými kardioidními mikrofony DPA 2011 a kondenzátorovými DPA 4011.

Zvukový soulad a vyrovnanost těchto mikrofonů je ohromující. S jejich pomocí je ozvučení mnohem rychlejší a jednodušší, což je v případě operního programu, který nemá žádné předpremiéry a jen velmi málo generálních zkoušek, velká výhoda. Pokud používáte jednu značku, víte jak se budou mikrofony chovat a reagovat. Pomáhá to také udržet vše ve stejném zvukovém prostoru a dosáhnout rovnoměrného pokrytí orchestru, což je ideální. Mikrofony DPA jsou neuvěřitelně spolehlivé. Myslím, že je to hlavní důvod, proč je neustále doporučuji. DPA používám již velmi dlouho a vím, že vždycky odvedou svoji práci. Dnes už naprosto přesně vím, který z jejich mikrofonů v jakém prostředí a v jaké situaci použít.

Sebastian Frost , Sound Designer

Frost rovněž vysvětlil, proč se rozhodl pro inscenaci Candide ve Velšské národní opeře použít nástrojové a kardioidní mikrofony DPA. „Líbí se mi jejich vyrovnaná a kontrolovatelná směrovost,“ říká. „Frekvenční odezva 2012 mi umožňuje použít stejný mikrofon napříč celým orchestrem a model 4099 je pro blízké snímání naprostým standardem. Žádnou jinou značku bych si nevybral,“ je přesvědčen a dodává, že bez ohledu na typ produkce, bude v budoucnu vždy pracovat s mikrofony DPA.

„Jsem zvyklý ve větší míře posílat zvuk zpět do orchestřiště, na což mikrofony DPA díky své úzké směrovosti reagují skvěle,“ pochvaluje si. „Výhradní použití mikrofonů DPA obrovským způsobem pozvedává celé provedení a pomáhá vytvořit hudební zážitek, který publikum miluje,“ uzavírá.

 

Potřebujete poradit s nejrůznějšími druhy ozvučení? Od vašeho nástroje, kapely až po divadla, (sport)bary, obchody, sportovní stadiony.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com