Válka dronů – pohled nejen do výrobní haly bezpilotních systémů Atlas

Válka dronů – pohled nejen do výrobní haly bezpilotních systémů Atlas

Reference

Sledují nepřátelské pozice a shazují bomby. Ve válce na Ukrajině patří bezpilotní letouny mezi nejdůležitější zbraně armády. DW (Deutsche Welle – německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost) nahlédla do výroby dronů v Lotyšsku.

červenec 2022

Snímač otisků prstů, bezpečnostní zámek, laboratorní plášť: každý, kdo chce vstoupit do malé výrobní haly v Rize, musí mít síťku na vlasy a návleky na obuv. Dokonce i vzduch je zde filtrovaný. Pro výrobu dronů musí být vše čisté. Technologicky vyspělá zařízení montují mimo jiné i uprchlíci. "Když jsem zde začínala, ani jsem nevěděla, jakým směrem se má šroubovat," hlásí ukrajinská dělnice a ukazuje na šroubovák. Spolu se svými kolegy přijela do Lotyšska až po ruském útoku na Ukrajinu. Na Ukrajině dříve pracovali jako knihovníci a účetní, ale nyní staví drony pro ukrajinskou armádu. Šroubují motory, osazují desky plošných spojů a montují části kamer. Jejich nový zaměstnavatel, lotyšská společnost Atlas Aerospace, reagovala na prudký nárůst poptávky po profesionálních dronech rozšířením výroby.

Dříve jsem byl rád, když jsme prodali 10 dronů měsíčně. Dnes se snažíme zvýšit výrobu na 700 měsíčně - a to stále nestačí. Musíme přemýšlet o tom, jak prodávat více.

Ivan Tolčinský, Generální ředitel – Atlas

Šestatřicetiletý Ivan Tolčinský je válečným veteránem. Narodil se na Ukrajině, ale vyrůstal v Izraeli, kde sloužil v armádě mimo jiné jako odstřelovač ve speciální jednotce během války v Libanonu. Později vystudoval letecké a kosmické inženýrství. To, že jeho společnost sídlí v Lotyšsku, je podle něj pouze náhoda. Výroba dronů v Izraeli by byla mnohem obtížnější.

Drony, které Atlas vyrábí, jsou vyhledávány ukrajinskými speciálními jednotkami. Malý taktický tým složený ze čtyř vojáků může s jedním dronem prozkoumat rozsáhlé oblasti. Video je přenášeno na příslušná místa v reálném čase. Dvanáct takových jednotek operujících současně na různých úsecích podél frontové linie může velení poskytnout dobrý přehled o situaci na bojišti. Díky termokamerám může Atlas operovat dnem i nocí. Společnost již dodala ukrajinské armádě více než 100 dronů a na další dodávky se čeká.

Revoluce na taktické úrovni

Revoluce na taktické úrovni

Společnost Atlas Aerospace vyrábí malé, kompaktní drony, které se dají složit do menšího ochranného boxu či batohu. Původně se firma chtěla zaměřit i na civilní trh, ale v současnosti je hlavním řešením pro vojenský sektor. Bezpilotní letouny vyrábí podle standardů NATO. Před válkou patřila mezi jejich významné zákazníky nizozemská armáda. Od vypuknutí války na Ukrajině však byla téměř veškerá produkce odeslána do válečné zóny.

Drony jsou revolucí na taktické úrovni. Vojáci nyní mohou samostatně přímo v poli provádět průzkum. Například když jednotka potřebuje přejít silnici, může si pomocí dronu předem ověřit, zda nepřítel nenastražil léčku.

Ivan Tolčinský, Generální ředitel – Atlas

Drony sledují nepřátele a shazují bomby

V největším ozbrojeném konfliktu v Evropě od konce druhé světové války se bezpilotní letouny staly všudypřítomnými. Rozšířené jsou zejména komerčně dostupné amatérské drony z obchodu s elektronikou. Na internetu kolují různá videa, na nichž vojáci upravují tyto drony a používají je ke shazování malých bomb. Granáty s časovými nebo nárazovými rozbuškami se k dronům připevňují pomocí podomácku vyrobených odpalovacích zařízení z 3D tiskárny a spouštěním na dálku.

Mnoho těchto spotřebitelských dronů pochází z Číny. Ukrajinští vojáci obviňují čínského výrobce komerčních dronů a lídra na trhu značku DJI z předávání informací o sledování a letových údajů ruské armádě. Společnost DJI takovou spolupráci popírá. Čínské bezpilotní letouny mají ve svém arzenálu i západní armády, což je bezpečnostní problém.

Americká námořní pěchota, německé a nizozemské námořnictvo si pořídily civilní čínské bezpilotní systémy, které používají na svých válečných lodích. To je samozřejmě problematické z hlediska národní bezpečnosti.

Ulrike Franke, Odbornice na drony, výzkumná pracovnice Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Komerční drony pro civilní aplikace mají zásadní nevýhodu: pracují v pevném frekvenčním pásmu, které může být snadno rušeno. Rušičky tak mohou způsobit jejich pád. Drony společnosti Atlas Aerospace naproti tomu využívají technologie tzv. "frequency hoppingu", aby tomuto riziku zabránily. To je další důvod, proč jsou tak oblíbené.

Společnost Atlas chce rozšířit výrobu a postavit další výrobní halu aby uspokojila rostoucí poptávku. V průměru přežije dron v boji asi 48 hodin, takže tok válečného materiálu na Ukrajinu bude pokračovat.

  • Zdroj, originál celého článku ZDE.

Audiopro s.r.o.

info@audiopro.cz+420 257 011 177

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com