Ukryté technologie v kouzelném zrcadle na Barrandově

Ukryté technologie v kouzelném zrcadle na Barrandově

Reference

Obyvatelé rezidenčního projektu společnosti Finep mohou ve svém domě čerpat informace z chytrého zrcadla. Veřejné, soukromé, komerční a rezidenční prostory dnes začínají být připraveny na využití inteligentních reflexních ploch, které nejsou jen odrazem nastavené skutečnosti, ale otevírají i příslovečný „svět za zrcadlem“. 

Ačkoliv se zrcadlo může mnohým jevit jako zdánlivě banální a nečinná věc, její užití má v naší každodennosti staletou tradici. V architektuře se zrcadlení stalo důmyslným prostředkem pro rozšíření prostoru a násobení denního i umělého světla. Moderní technologie a inovativní myšlení nám ovšem dovolují zrcadlo využívat ještě důmyslnějším způsobem. Ten souvisí se stále častější implementací tzv. chytrých řešení, která pro nás znamenají snadno dostupný a přirozený zdroj informací.

Představte si například situaci, kdy vyjdete ze svého bytu a pohled do zrcadla ve vstupní hale domu vám nabídne informace o aktuálním počasí či o odjezdech spojů z nedaleké zastávky MHD. Přesně takové a další informace či aktuality z okolí svého domova mohou od září 2020 využívat obyvatelé domu v ulici Hugo Haase v Praze, který je součástí moderní rezidenční lokality Kaskády Barrandov, jejíž výstavbu úspěšně realizovala společnost Finep. A byl to právě Finep, který přišel s myšlenkou chytrých zrcadel. Inicioval tento pilotní projekt a za pomoci svých obchodních partnerů – dodavatelů technologií a realizační firmy – proměnil nápad ve skutečnost a především ke spokojenosti svých klientů. Finep působí na českém trhu již 25 let a přibližuje se k metě 15 tisíc prodaných bytů. Za tímto úspěchem stojí i schopnost držet krok s rozvojem moderních technologií, včetně instalace tzv. chytrých zrcadel ve vestibulech bytových domů.

Ve Finepu chceme, aby bylo bydlení v našich bytech, domech i čtvrtích příjemné a aby se v bytech dobře bydlelo i žilo. Ne každý má dnes čas pravidelně sledovat novinky ve svém okolí a chytré zrcadlo ve vestibulu vnímáme jako skvělé informační a zároveň i velmi atraktivní médium vhodné do dnešní uspěchané doby.

David. J. Wodinský, Finep – Marketingový ředitel

Pro realizaci chytrého zrcadla byla použita řešení českých technologických společností FORTES interactive a Ki-Wi Digital. Instalačně byla do projektu doporučena firma Audiopro s.r.o., která se kromě profesionálních studiových, videokonferenčních a speciálních technologií pro bezpečnostní a záchranné složky zaměřuje právě na návrhy a instalace komplexních audiovizuálních systémů.

Jsme rádi, že jsme se na projektu celoplošného zrcadla, které současně funguje jako chytrá obrazovka, mohli podílet. Provedení stávajícího zrcadla vychází ze spojení speciálního skla firmy FORTES interactive, zobrazovacího softwaru a řídící aplikace společnosti Ki-Wi Digital.

Michal Černý, Audiopro – Key Account Manager

Ve vstupní hale barrandovského domu je instalována digitální obrazovka LG, jež pracuje s technologií SoC (systém na čipu) a bez použití počítače umožňuje přímé nainstalování softwaru pro zobrazení široké škály digitálních médií. Tento displej je elegantně překryt speciálním sklem Mirror Glass od firmy FORTES interactive, která se zabývá výrobou kapacitních dotykových panelů na míru. Prototyp zrcadlového skla představila firma FORTES interactive na veletrhu ISE 2020 v Amsterodamu. Na rozdíl od standardních produktů českého výrobce se toto sklo vyznačuje záměrně vysokou odrazivostí a v případě vypnuté obrazovky, která se skrývá za ním, může sloužit jako zcela běžné zrcadlo.

Toto sklo se chová jako běžné zrcadlo s tím rozdílem, že umí propustit i obraz digitálního displeje.Jedná se o elegantní řešení, které schová nehezké části plastové obrazovky. Celé digitální nástěnce dodá až futuristický design, který je v budoucnu možné rozšířit o dotykové ovládání. Obyvatelé domu se tak snadno dostanou k nejdůležitějším informacím chodu společenství vlastníků.

Libor Vošický, FORTES – jednatel

Obsah chytrého zrcadla v bytovém domě na Barrandově nastavuje a řídí sám provozovatel. Svět „za zrcadlem“ je v tomto případě odbaven zobrazovacím softwarem Ki-Wi Player, který dokáže zobrazit širokou škálu médií, jako jsou fotky, video, audio, web, PDF, PowerPoint, stream či RSS.

LCD obrazovku lze navíc vzdáleně přes internet kdykoli vypínat či restartovat, monitorovat její provozní stav a skrze nastavení automatického zapnutí a vypnutí šetřit energii i samotný displej. To vše lze činit přes řídící CMS aplikaci Ki-Wi Server. Velmi oceňovaným přínosem našeho řešení je, že takto lze mít tyto různorodé displeje pod jednou ,střechou‘, což znamená ovládat je a řídit na nich obsah vzdáleně z jednotného prostředí serverové řídící aplikace (CMS) Ki-Wi Serveru, bez ohledu na počet obrazovek, jejich druh a výrobce.

Petr Adamík, Ki-Wi Digital – manažer rozvoje

I do budoucna počítá společnost Audiopro s instalací chytrých dotykových zrcadel, která by v nejrůznějších prostorách sloužila jako elektronické nástěnky. Podobně jako je tomu u elektronických vývěsních desek na úřadech, i zde by si mohl obyvatel domu prohlížet údaje o chodu společenství vlastníků a listovat např. zápisy z posledních zasedání SVJ. „Jsme schopni zajistit jednodušší technologické řešení s obrazovkou a flash diskem i sofistikovanější systém s centrální správou přidružených bytových domů,“ uzavírá Michal Černý z Audiopro.

Domovní chytré zrcadlo na Barrandově potvrzuje, že v „chytrém“ světě mobilních aplikací, dotykových obrazovek, GPS systémů, hlasového ovládání a velkého množství dalších řešení, jejichž cílem je zvýšit kvalitu našeho života, zřejmě neexistuje důvod, proč by nemohla „zmoudřet“ také zrcadla. Technologii chytrých zrcadel lze využít pro nejrůznější účely od obchodů a módních salónů přes restaurace, bary či kadeřnictví až po muzea, galerie či právě bytové projekty. Ve všech uvedených případech mohou být elegantním zdrojem specifických informací, jehož forma nemá negativní či rušivý dopad na provedení interiéru. To, že chytrá zrcadla mohou být přirozeným a efektivním doplňkem našich každodenních životů, dokazuje i záměr společnosti Finep za pomoci stávajících partnerů postupně tuto technologii implementovat do dalších domů nejen na Barrandově, ale i v dalších rezidenčních projektech.

Zajímají vás chytré technologie k rezidenčnímu i firemnímu využití? Potřebujete poradit s technickým (konferenčním, prezentačním,...) vybavením různých prostor?

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com