SkyRanger – dron na letišti pod kontrolou letového ředitele

SkyRanger – dron na letišti pod kontrolou letového ředitele

Reference

Dění na největší evropské bezpečnostní show druhým rokem exkluzivně sledoval dron SkyRanger

Letošní ročník prestižní mezinárodní akce Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR (2017) byl ve znamení nepříznivých povětrnostních podmínek. Poprvé v sedmnáctileté historii byla dokonce zrušena vystoupení leteckých účastníků. Nad letištním areálem v Mošnově tak dostal více prostoru SkyRanger, jediný dron mající oprávnění na této prestižní evropské show létat.

Poprvé přitom bezpilotní prostředek – dron, SkyRanger vzlétl na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky již v září 2016. Stalo se tak poté, co společnost Audiopro, jenž je v České republice výhradním partnerem kanadského výrobce Aeryon, získala po více než ročním jednání a vyřizování nezbytná povolení. Neobešlo by se to však bez podpory a souhlasu ze strany Jagello 2000, hlavního organizátora akce dávno známé i za hranicemi Evropy. „Společnost Audiopro je naším strategickým partnerem jedenáct let a tak jsme, když její zástupci přišli s myšlenkou využít SkyRangera na mošnovském letišti v průběhu naší akce, učinili výjimku a podpořili tento záměr,“ vysvětluje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. Show se totiž koná v areálu mezinárodního letiště, navíc za běžného provozu, a tak je zde létání jakýchkoliv bezpilotních prostředků striktně zakázáno.

„Dron, obzvláště v areálu, kde se pohybují desetitisíce návštěvníků a probíhá letecký provoz, je jistým bezpečnostním rizikem,“ podotýká plukovník gšt. Jaroslav Míka, letový ředitel akce. Vzhledem ke skutečnosti, že se provoz bezpilotních prostředků pro vystoupení na veřejnosti řídí směrnicí Úřadu pro civilní letectví s hodně detailními a striktními podmínkami, mohl se SkyRanger vznést k nebi pouze v určité oblasti, v čase neohrožující letový provoz a pod pečlivým dozorem právě letového ředitele. „Dalo by se říci, že jsem byl v ten okamžik k pilotovi dronu možná přísnější než ke kterémukoliv armádnímu profesionálovi,“ přiznává Míka. Vše ale proběhlo na výbornou a tak nestálo nic v cestě tomu, aby SkyRanger opět získal nezbytná povolení a zopakoval svoji misi na Mošnově také v letošním roce. A ten se zapíše do historie zářijové akce zatím nejnepříznivějšími povětrnostními podmínkami. S těmi se, na rozdíl od ostatních letadel, SkyRanger popral bez sebemenších problémů.

„SkyRanger dokáže létat téměř v jakýchkoliv povětrnostních podmínkách na rozdíl od běžně dostupných dronů, takže poté, co byly zrušeny letové ukázky právě z důvodu nízké oblačnosti, nic nebránilo tomu, abychom vzlétli my,“ konstatuje Andrej Hronec, generální ředitel Audiopro, který zároveň dron pilotuje. Dronu přitom nevadil ani déšť, který vytrvale zkrápěl areál letiště, ani občasné poryvy větru. „Určitě bylo přínosné mít možnost sledovat ukázky z jiného úhlu než běžný divák, a to ze vzduchu,“ přitakává Míka, který tak spatřoval možnost využití dronu i jako preventivní nástroj při vlastním dohledu nad průběhem ukázek. „Jedna z kamer, kterou má SkyRanger k dispozici, je charakteristická třicetinásobným optickým zoomem, takže dokážeme pozorovateli nabídnout opravdu velký detail,“ potvrzuje slova letového ředitele Hronec. Podle něj přitom jak ovládání, tak zejména manipulace s dronem díky svým rozměrům (25x50 cm) a hmotnosti 2,4 kg je výborná.

„Díky své obrovské mobilitě, technickým vlastnostem a široké škále příslušenství a kompatibilních nástrojů byl SkyRanger připraven k akci v řádu minut, ve vzduchu pak mohl létat nepřetržitě až padesát minut,“ vysvětluje Hronec. Řada návštěvníků přitom ani nezaregistrovala, že se jen pár desítek metrů od nich vznáší bezpilotní technologie plná špičkové techniky. Jeho provoz byl tak tichý, že na něj musel upozorňovat ve svých komentářích moderátor.

„Tak jako pro vystupující, kteří si z Mošnova odnesou záznam svého vystoupení ze vzduchu, i pro mě byl přínosem. Diváci pak byli alespoň částečně uspokojeni touto nezvyklou leteckou ukázkou, když nám letos počasí nepřálo a uzemnilo téměř veškerou leteckou techniku na zemi,“ uzavírá Jaroslav Míka.

V současné době se SkyRanger používá převážně k taktickému monitorování situace a navádění, zabezpečení oblastí a konvojů, skrytému pozorování a sběru informací a podpoře při odminovávání prostor. Díky schopnosti okamžitého nasazení se často používá při řešení nouzových a katastrofických událostí. Proto je ideální pro složky integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, což dokládá jeho dlouholeté prověření při nasazení v České republice i ve světě.

.

Chcete se o schopnostech a možnostech využití SkyRangera dovědět více?

David Marvan

david.marvan@audiopro.cz+420 736 439 999

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com