Reprosoustavy X-Live Advance společnosti EV podpořily koncert King Crimson

Reprosoustavy X-Live Advance společnosti EV podpořily koncert King Crimson

Reference

Reproduktory X2-212 a subwoofery X12-218 ozvučily třítisícový koncertní sál Bass v Centru múzických umění Texaské Univerzity.

Hudební skupina King Crimson zvolila pro svůj první celovečerní koncert v Austinu po více než dvaceti letech třítisícovou koncertní halu Bass, která se nachází v Centru múzických umění Texaské Univerzity, a pro jeho ozvučení si vybrala aparaturu značky Electro-Voice.

Protože kapela s sebou nevozí na svém aktuálním turné Radical Action vlastní ozvučovací systém, jejich FOH zvukař Chris Porter a systémový technik David Taylor požadovali aparaturu, která by odrážela muzikalitu i energii skupiny. Skupina King Crimson, dlouhá léta proslulá svými komplikovanými hudebními obrazy, má v letošní sestavě celkem osm muzikantů, které jeden ze základajících členů, Robert Fripp, označuje jako „dvojitý kvartet“.

Aby vyhověl zvukovým požadavkům koncertu, doporučil místní dodavatel ozvučovacích aparatur, společnost StageTech, line array systém X-Line od Electro-Voice. Taylor s Porterem byli unesení.

Aparatura sestávala ze dvou závěsných jednotek, složených z dvanácti reproduktorů X2-212, z nichž tři spodní měly rozptyl 120 stupňů a devět vrchních 90 stupňů. Díky tomu bylo zajištěno rovnoměrné pokrytí celého koncertního sálu. Hloubky zajišťovaly dvě skupiny subwooferů X12-218 (po třech v každé skupině), rozmístěné v kardioidním uspořádání.

„Pro takovouto show a tento druh hudby je srozumitelnost klíčová. Prostě se tam děje moc věcí najednou. Aby byl zvuk čistý a aby člověk mohl slyšet všechno, co se na scéně děje, to je pro ozvučovací aparaturu velká výzva. Slyšel jsem vícestopé živé nahrávky, které pořizujeme každý večer, a můžu říct, že oba austinské koncerty pro nás dopadly velmi dobře.“

Chris Porter, zvukař - FOH

Pro dokonalé pokrytí byly na kraj jeviště doplněny ještě dva reproduktory Electro-Voice EVU-2082 jako front fill. Celý systém napájely dvě skupiny šesti zesilovačů Electro-Voice TG-7, vybavených moduly RCM-28 OMNEO DSP pro zpracování signálu a ovládání přes software IRIS-Net s využitím digitálního maticového ovladače EV Netmax N8000.

Na Davida Taylora také udělala aparatura X-Line Advance velký dojem. „Systém EV X2 je velice výkonný a díky tomu jsme měli velkou rezervu,“ říká. „Zjistil jsem, že je velice citlivý a dobře reaguje na ekvalizér, což je pro vytvoření čistého zvuku zásadní. Musíte být schopní udělat prostor pro takové věci jako je souhra členitých kytarových partů mezi všemi těmi činely nebo zvýraznit basové linky Tonyho Levina.“

Na Taylora s Porterem udělala dojem i přesnost ovládání aparatury pomocí EV IRIS-Net. Když si během zvukové zkoušky prošli celý sál, požadovali mírné odstínění, aby se vyrovnala odezva na balkonech.

„Díky síťovému ovladači to byl jednoduchý úkol. Prostě jsme jen o pár decibelů ztlumili po dvou reproduktorech v každé sadě a rozdíl byl znatelný,“ říká Porter. „Systém byl velmi citlivý a přesný a na trhu není mnoho aparatur s dostatečnou citlivostí, které by takovou věc dokázaly účinně provést.“

Taylor s Porterem vyzkoušeli na tomto turné celou řadu ozvučovacích systémů a zeptali jsme se jich, zda by mohli upřímně říct, jak si v porovnání s ostatními stojí aparatura X-Line Advance.

„Na tomto turné jsme se setkali prakticky se všemi nejlepšími ozvučovacími systémy a musím říct, že EV X2 se vyrovná kterémukoliv z nich. Byl jsem velice spokojený s tím, jak dobře si poradil s touto velmi komplikovanou a dynamickou hudbou,“ říká Taylor. „Dobře reagoval na basové bubny a dosahoval přesně takového důrazu a údernosti, které požadujeme, ale měl i dobré rozlišení v horním pásmu. Popsal bych ho jako kompaktní, přesný a jednoduchý na ovládání.“ Chris Porter dodává: „EV aparatura nám zajistila příjemný, spojitý zvuk. Neměli jste pocit jako by mezi sadami reproduktorů a subwoofery byl nějaký prostor. Hezky se doplňovaly, zvuk byl rovnoměrný a stejnorodý ve všech pásmech. Rád bych s ním někdy pracoval znovu.“

Na koncertech byl mj. také používán výběr instumentálních mikrofonů Electro-Voice ND-série.

Chcete se o reprosoustavách Electro-Voice dovědět více nebo potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com