Reprosoustavy v korunách stromů

Reprosoustavy v korunách stromů

Reference

V mrazu, dešti i žáru slunce… Zvukový systém značky Electro-Voice nové vyvýšené stezky korunami stromů v minnesotské zoo se opírá o 56 venkovních reproduktorů EVID-S5.2X.

listopad 2023

Zoologická zahrada v americké Minnesotě je mnoha průvodci označována za skrytý klenot. Kromě celé řady vnitřních i venkovních výběhů patřila vždy mezi její atrakce také vyvýšená jednokolejná trať pro vyhlídkovou vlakovou soupravu. Po letech odstávky se provozovatelé zoo rozhodli trať přebudovat na stezku korunami stromů a návštěvníkům tak nabídnout nový pohled na okolní přírodu. Ozvučení trasy navrhla a zrealizovala společnost True North Consulting Group, která v rámci distribuovaného systému zvolila 56 reproduktorů Electro-Voice EVID-S5.2X.

Na dva kilometry dlouhé pěší stezce se návštěvníci dostanou téměř až do výšky deset metrů nad zemí. Reproduktory EVID jsou namontovány na sloupcích, jenž jsou rozmístěny po celé trase i pod ní. Zoologická zahrada skrze ozvučení odbavuje hlášení adresovaná návštěvníkům a další účely.

V průběhu roku se místní teploty pohybují v rozmezí od -30 do 45 °C. Sněží, mrzne, prší, praží slunce. Proto bylo mimořádně důležité, abychom použili reproduktory, které jsou navrženy tak, aby odolaly drsnému počasí Minneapolis. Stezka bude otevřena celý rok. Modely EVID-S5.2X nemají jen výjimečný zvuk, jsou spolehlivé a značně odolné. Zaměstnanci i návštěvníci zoo jsou s novou expozicí a instalovaným systémem velmi spokojeni. Spolupráce s firmou Electro-Voice, která sídlí jen několik kilometrů odtud, skutečně pomohla vytvořit skvělý komunitní projekt.

Jiggs Lee, Technology consultant at True North Consulting Group.

EVID-S5.2X  je dvoupásmový 5,25palcový kompaktní reproduktor pro povrchovou montáž určený pro podkresovou hudbu, hudbu v popředí, evakuační rozhlas, paging a další situace. Má stupeň krytí IP65 a jeho odolnost proti povětrnostním vlivům zvyšuje i provedení ozvučnicové skříně a mřížky, které odolává slunci, soli, vlhkosti či chlóru.

Tyto reproduktory jsou dodávány společně s držákem U-Bracket, který umožňuje otáčení o 80 stupňů, díky čemuž je lze snadno instalovat do různých pozic. Každý sloupek na trase je také osazen bezpečnostními kamerami a bezdrátovými přístupovými body.

Electro-Voice EVID-S5.2X využívá 60wattový transformátor, který nabízí výběr 7,5 (pouze 70voltové), 15, 30 a 60wattových variant s použitím 70 nebo 100voltových linek nebo 8ohmového bypassu pro nízkoimpedanční linky. Nastavení se provádí přepínačem na vstupním panelu na zadní straně reproduktoru.

Kromě toho, že reproduktory EVID-S5.2X zvládnou i nepřízeň počasí, pro ozvučení stezky jsme si tento typ vybrali kvůli full-range podání a širokému a rovnoměrnému rozptylu. Dalším důležitým faktorem je drobné provedení a čistý design, díky kterým je reproduktor velmi nenápadný. Systém reproduktorů používáme ke každodenním sdělením a v případě potřeby i jako nouzové PA. Z důvodu dobré srozumitelnosti mluveného slova jsme si tedy namísto klasického PA systému vybrali hudebně znějící reproduktory. Modely EVID-S5.2X splňují všechny naše požadavky.“

Luke Mapes, Minnesota Zoo audio-visual technician

Systém veřejného rozhlasu nám pomáhá zvládat průběh zavírání zoo a je také velmi důležitý při uzavírkách a evakuacích prováděných v důsledku extrémního počasí. Zaměstnanci zoo pomáhají návštěvníkům s evakuací tím, že jim po celé trase podávají srozumitelné informace a pokyny.

Jessica Madole, Minnesota Zoo director of guest experience

Potřebujete poradit s nejrůznějším druhem ozvučení ve vnitřních i venkovních prostorách? Od kanceláří, restaurací, (sport)barů, obchodů, tělocvičen až po sportovní stadiony, haly, bazény.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com