Proč mikrofony hrají u konferencí roli – ozvučení jednacích místností, sálů,…

Proč mikrofony hrají u konferencí roli – ozvučení jednacích místností, sálů,…

Reference

Investice do výstavby konferenčního sálu nebo posluchárny je velká zodpovědnost, ale pro společnosti, kterým se to podaří, může taková investice přinést obrovské výhody ve smyslu zvýšení produktivity a snížení provozních nákladů.

Proč utrácet peníze za vysílání klíčových osob do celého světa, když stejně snadno můžete setkání se svými zámořskými kolegy zařídit ze své vlastní kanceláře použitím nejmodernější telekonferenční technologie? Podobně konferenční sál nebo posluchárna, která je navržena flexibilně, může ušetřit firmě celé jmění, které by byla nucena vynaložit za pronájem jiných prostor pro konání svých společenských akcí.

Pro menší společnosti musí konferenční místnost obvykle plnit řadu různých funkcí jako místo formálních setkání u prezentací pro klienty a schůzek firemního vedení, ale také musí poskytnout dostatečný prostor pro brainstormingové porady, týmová jednání a nebo dokonce společenské večírky.

Když se pustíme do výstavby dokonalé konferenční místnosti, je nutno uvážit několik důležitých aspektů bez ohledu na to, jak velká nebo malá tato místnost bude. Klíčovým hlediskem, které se však bohužel velmi často přehlíží, je akustika daného prostoru. .

„V jakémkoliv konferenčním sále nebo posluchárně je zvuk stejně důležitý jako obraz. Možná dokonce ještě důležitější, protože v pozdějších fázích je velmi obtížné špatný zvuk nějak vylepšit,“

René Mørch, obchodní manažer dánské společnosti Danmon

„Dobrá komunikace se točí jen kolem toho, jestli je zajištěno, aby byl každý slyšet a bylo mu rozumět. K tomu potřebujete čistý a srozumitelný zvuk. Akustika místnosti hraje svou roli hlavně ve větších prostorách, protože ozvěna způsobená odrazem zvuku od tvrdých povrchů může srozumitelnost výrazně zhoršit. Tomu lze snadno předejít použitím správných akustických prvků, ale architekti s tímto problémem musejí počítat od začátku,“ upřesňuje René Mørch ze společnosti Danmon, která se specializuje na dodávky profesionální audio a video techniky pro vysílání, televizi, filmový průmysl, reklamní spoty a audiovizuální průmysl.

„Mikrofon je odrazovým můstkem pro zvuk, takže je důležité, aby to byl ten správný mikrofon,“ říká. „Mikrofony DPA jsou vynikající po stránce zvukové kvality a některé modely jsou vysoce směrové a přitom zachovávají skvěle plochou odezvu mimo osu.“

Společnost DPA Microphones je uznávaná po celém světě jako výrobce vysoce kvalitních mikrofonů pro snímání živého zvuku i nahrávání. Před třemi roky se zaměřila i na ozvučovací aparatury a uvedla na trh řadu jevištních mikrofonů s modulárními vložkami ze své mikrofonní řady d:dicate™. Tyto jevištní mikrofony prosluly svou výjimečně lineární kmitočtovou odezvou, vysokými hladinami akustického tlaku a vynikající odolností proti zpětné vazbě. Spojují nejmodernější mikrofonní vložky s modulárními aktivními stojany. K dispozici je celá řada různých vložek, mimo jiné i oblíbená superkardioidní vložka d:dicate™ 4018A, kterou si obzvláště oblíbili AV technici, protože má velmi vyrovnanou a rovnoměrnou kmitočtovou odezvu mimo osu. Ať už je používáte jako konvenční jevištní mikrofony, stolní mikrofony nebo je zavěsíte od stropu, série DPA d:dicate™ je vizuálně elegantním a zvukově dokonalým řešením pro celou řadu aplikací.

Vedle prvotřídní řady d:dicate™ vyvinula společnost DPA Microphones i cenově dostupný směrový jevištní mikrofon, vycházející z proslulé řady miniaturních mikrofonů d:screet™. Tyto směrové mikrofony na husím krku, které využívají interferenční trubice pro zajištění lepšího útlumu mimo osu, byly původně určeny pro organizátory Nobelovy ceny. Organizace požadovala jednoúčelové jevištní řešení pro předávání Nobelovy ceny za mír v roce 2012, které se konalo na radnici v norském Oslo, v místnosti s problematickou akustikou. Společnost DPA přizpůsobila svou stávající miniaturní mikrofonní vložku tak, aby její kmitočtová odezva mimo osu neutralizovala dozvuk místnosti a přitom si zachovala požadovanou citlivost v ose pro zachycení hlasu. Zároveň vložku umístila na subtilní stojan typu husího krku, který je ztělesněním toho nejlepšího z úhledného skandinávského designu. Výsledný mikrofon byl přijat tak dobře, že se rychle prosadil jako standardní výrobek značky DPA a je nyní dostupný pro všechny zákazníky.

Mnoho našich konferenčních sálů je vybaveno superkardioidními miniaturními mikrofony d:screet™ 4098, které často zavěšujeme od stropu, aby zachycovaly zvuk ze všech stran,“ říká René Mørch. „Využíváme toho, že modely 4098 jsou výrazně směrové, ale přitom mají přirozený zvuk i mimo osu. Díky tomu je možné zacílit na zdroj zvuku na vzdálené straně konferenčního stolu a přitom tlumeně zachytit i účastníky po celé délce stolu, takže zvuk po akustické stránce pěkně vyvážíme. Je úžasné, čeho lze dosáhnout s těmito malými mikrofony. Dokonce i ve větších posluchárnách jediný všesměrový mikrofon d:screet™ 4060 v držáku Boundary Layer dokáže skvěle zachytit detaily a je možné ho přidat do nahrávek nebo online přenosu dané akce.“

„DPA mikrofony nepatří k nejlevnějším, nicméně, jeden model d:screet™ 4098 odvede stejnou práci jako tři levnější mikrofony.Jsou tak flexibilní, že je můžete použít v mnoha různých konfiguracích.“

René Mørch, obchodní manažer dánské společnosti Danmon

Dalším typem mikrofonů, které jsou na konferenčním trhu často žádané, jsou mikrofony nošené na těle, čili náhlavní nebo klopové mikrofony. I v tomto případě společnost DPA Microphones nabízí celou řadu produktů, které se pro tento účel dokonale hodí.

„Bezdrátové náhlavní sady, jako je třeba řada náhlavních mikrofonů DPA d:fine™, jsou vynikající pro řečníky, kteří se během své prezentace chtějí volně pohybovat a nechtějí být připoutáni k mikrofonnímu stojanu,“ říká Mørch. „Produktová řada d:fine™ nabízí velice přirozený zvuk a vzhledem k tomu, že mikrofonní vložka se umisťuje na tvář do těsné blízkosti úst, zvuk neztrácí na kvalitě, ani když řečník pohybuje hlavou. Vyměnitelné kabely, ušní háčky a mikrofonní raménka usnadňují úpravu podle potřeby uživatele a díky miniaturním všesměrovým a směrovým mikrofonním vložkám DPA je mluvená řeč vždy slyšet čistě. Díky důmyslné řadě adaptérů DPA lze tyto mikrofony použít jako bezdrátové v kombinaci s kterýmkoliv bezdrátovým systémem.“ Pro ty, kdo neradi mají něco kolem uší, má DPA k dispozici řadu bezdrátových klopových mikrofonů, které se připevňují na oděv.

Když jde o výstavbu dokonalého konferenčního sálu, podle Mørcha existuje několik věcí, na které musí každý klient myslet bez ohledu na to, jak bude výsledný prostor velký.

„Ať už je firma jakkoliv velká, když investuje do výstavby konferenčního sálu nebo posluchárny, musí si být jistá, že takové zařízení je důkladně naprojektováno a vybaveno přesně podle jejích potřeb,“ říká Mørch. „Vědět o možných problémech je naše práce a umění dovést zákazníka ke správnému řešení je to, na co jsme hrdí. Konec konců, když máte v úmyslu investovat do podobného zařízení, chcete, aby dospělo do úspěšného konce.“

Potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor nebo váháte s AV vybavením vaší kanceláře, jednací místnosti,...  Rádi vám poradíme.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com