Poprvé z Marsu – mikrofon DPA překonal nástrahy cestování vesmírem

Poprvé z Marsu – mikrofon DPA překonal nástrahy cestování vesmírem

Reference

Technologie dánské společnosti DPA na palubě roveru Perseverance vůbec poprvé zachytily zvuky Marsu. Zatímco všesměrový mikrofon DPA 4006 snímá první zvuky z povrchu rudé planety, digitální rozhraní MMM-A tento audio signál nahrává a odesílá do počítače.

Když rover americké vesmírné agentury NASA dosedl dle předpokladu (v polovině února 2021) na povrch rudé planety, na palubě Perseverance se během této historické chvíle nacházely i dánské mikrofony DPA. Všesměrový mikrofon DPA 4006, digitální audio rozhraní MMM-A a aktivní modulární kabel MMP-G krátce na to zprostředkovaly lidstvu první zvuky Marsu.

Před tím, než se v červenci 2020 zařízení firmy DPA vydalo na palubě rakety Atlas V-541 do vesmíru, vědci z NASA ho podrobili velmi přísným testům. Za posledních sedm měsíců technologie DPA čelily nejen obrovským změnám tlaku při opouštění zemské atmosféry a během přistání na Marsu, ale i extrémním teplotám rudé planety, jež sahají až k -100 stupňům Celsia. DPA navíc odolaly i masivním vibracím, které vyvolal start rakety a nedávné přistání na Marsu.

Účast na této vesmírné misi je pro nás obrovskou ctí a o to více nás těší dosažené výsledky. Mikrofon se takřka v každé fázi této mise ocitá ve značně nepřátelském prostředí. Za naprosto fascinující nepovažuji jen fakt, že technologie naší firmy dokázaly nahrát zvuky, které jsou od nás vzdáleny tolik miliónů kilometrů, ale i rychlost, s jakou tento signál doputoval zpět k nám. Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s NASA na misi tak velkého historického významu. Dostat zvuk z Marsu na Zem je ve vší skromnosti velkolepý počin.

René Mørch, DPA Product Manager

Jakmile rover dosedl na povrch rudé planety, Perseverance odeslal pořízený zvukový a obrazový záznam na základnu Národního úřadu pro letectví a vesmír. Úzká spolupráce mezi NASA a společností DPA Microphones pokračovala i na Zemi. Originální zvukové soubory NASA nejprve odeslala ke zpracování dánským odborníkům, kteří je následně poslali zpět k finální analýze a zveřejnění. Po několikadenním rozboru výzkumný tým s potěšením konstatoval, že mikrofon DPA nejenže zvládl cestu vesmírem, ale – zcela podle očekávání – dokázal pořídit vysoce kvalitní zvukový záznamposlechnout si ho můžete ZDE.

Další ukázka audia zaznamenává zvuky pohybujícího se roveru po Marsu. Poslouchejte…

Schopnost správně fungovat i po absolvování náročné cesty vesmírem byla dle slov Reného Mørcha pro NASA při výběru vhodného audio řešení zcela prvořadá. 

Za úspěšnou cestou vesmírem i skvělým výkonem mikrofonu DPA 4006 stojí precizní mechanické zpracování našich produktů. O jejich kvalitě a odolnosti svědčí i fakt, že tyto naše technologie mají v kosmu zůstat prakticky natrvalo.“

René Mørch, DPA Product Manager

Ačkoliv minulé mise dokázaly pomocí seizmografu zachytit zvukové vlny planety (tzv. marsotřesení), teprve tato expedice nám zprostředkovává opravdové zvuky jejího povrchu. V konfrontaci se silným větrem, nízkým tlakem vzduchu a extrémně nízkými teplotami se vybavení firmy DPA opět projevilo jako mimořádně odolné a vhodné i do těch nejnáročnějších podmínek.

Dalo by se očekávat, že technika na palubě vesmírné mise bude vyrobena speciálně pro účely meziplanetární expedice. Produkty firmy DPA na palubě Perseverance jsou ovšem na trhu se zvukovou technikou běžně dostupné. A i když bylo uspořádání zesilovače a šasi MMA-A kvůli uchycení k roveru upraveno, mechanika všech těchto zařízení zůstala stejná jako u všech standardních modelů.

Konstrukce veškerého vybavení byla během montáže roveru důkladně prověřována. Během těchto testů si naše řešení vydobylo své místo v ‚posádce‘. To, že se jedná o komponenty, které odpovídají našemu výrobnímu standardu, je pro mě nezpochybnitelný důkaz o vysoké kvalitě a výjimečné životnosti technologií DPA.

René Mørch, DPA Product Manager

Potřebujete poradit s výběrem mikrofonu nebo s ozvučením?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com