Pět nezbytných vlastností bezpilotních prostředků využívaných bezpečnostními složkami.

Pět nezbytných vlastností bezpilotních prostředků využívaných bezpečnostními složkami.

Reference

Bezpečnostní složky, požární a záchranné sbory i nejrůznější pohotovostní týmy stále více využívají k záchraně lidských životů a splnění nejrůznějších akcí bezpilotní prostředky – UAS (Unmanned Aircraft Systems). V posledních několika letech jsme svědky rychlého růstu počtu složek, které během svých misí využívají k zajištění ochrany a veřejného bezpečí právě UAS (jen v USA je to více než 900 institucí).

Autor článku: Rich Cunha, Public Safety Product Manager – Aeryon Labs Inc.

Význam bezpilotních prostředků dobře dokládá jejich nasazení napříč širokou škálou veřejných služeb – od pátracích a záchranných akcí, až po taktické operace a forenzní mapování. Předtím než se rozhodnete k investici do UAS, je důležité, abyste se ujistili, zda příslušný bezpilotní prostředek dokáže splnit náročné požadavky, se kterými se můžete setkat při vašem každodenním provozu.

Díky zkušenosti se stovkami provozovatelů bezpilotních prostředků při operacích nejrůznějších velikostí si mohu dovolit tvrzení, že již vím, co funguje a co nikoliv! Proto níže nabízím seznam pěti základních vlastností, které by měl mít každý UAS určený k ochraně lidí i majetku a zajištění veřejné bezpečnosti.

1) Víceúčelové kamerové systémy

Investujte především do kvalitních kamerových systémů.

Přestože je potřeba víceúčelového kamerového systému pro bezpilotní prostředky bezpečnostních složek tím nejvíce zřejmým požadavkem, byl jsem mnohokrát svědkem situace, kdy provozovatelé UAS rezignovali na využití všech možností kamerových systémů a později toho litovali.

Chcete-li maximálně využívat služby bezpilotních prostředků, pořízený systém by měl splňovat nároky vašich každodenních operací. To mimo jiné znamená, že by měl být schopen pořídit letecké snímky z velké blízkosti i ze vzdálenosti několika kilometrů. Použité kamery by kromě viditelného světla měly mít také schopnost vidět infračervené spektrum, tak aby je bylo možné používat pro denní i noční operace. Provozovatelé UAS z řad bezpečnostních složek by při výběru bezpilotních prostředků neměli být ochotni obětovat jedno nebo druhé a ohrozit tak úspěšnost svých akcí. Navzdory tomu, že pokročilé kamerové systémy jsou mnohem dražší než kamery uživatelů, pro které je provoz dronů spíše koníčkem, jde o investici, která se v budoucnu rozhodně vyplatí.

2) Spolehlivost v extrémních podmínkách

Nedovolte, aby vám špatné počasí zabránilo v úspěchu operace.

Déšť nebo jasná obloha – zástupci bezpečnostních a záchranných složek musí pomáhat bez ohledu na to, zda je počasí dobré nebo extrémní, a totéž by mělo platit i pro jejich vybavení. Komerčně dostupné drony nejsou obvykle schopné létat za deště, pokud sněží, jsou-li extrémní horka nebo fouká silný vítr. Schopnost bezpečného letu by ovšem ve vašem případě neměla být závislá na počasí. Zvolte si proto takový bezpilotní prostředek, u kterého výrobce garantuje schopnost provozu za téměř jakéhokoliv počasí a má minimální stupeň krytí alespoň IP-53.

3) Zabezpečený přenos obrazu v reálném čase

Sdílejte správná data se správnými lidmi a ve správný čas.

Bez ohledu na to, zda se jedná o koordinaci s velitelstvím, mobilním operačním centrem nebo jinými příslušníky v terénu, policejní a bezpečnostní složky, hasiči a pohotovostní týmy potřebují živě streamovat obraz a telemetrická data z bezpilotních letounů na obrazovky velících důstojníků. Samotná funkce přenosu je při pořízení UAS důležitá. Ještě důležitější je však to, aby takto sdílené informace byly důkladně zabezpečeny.

Měli byste mít kontrolu nad svými daty i nad tím, komu jsou zpřístupněna. Měli byste také důvěřovat výrobci a zemi, ve které jsou UAS vyráběny. V dnešní hrozbami naplněné době nejsou bohužel všichni prodejci UAS dostatečně transparentní. Nedostatečně informují o tom, kde budou vaše data „žít“ a jaké jsou jejich motivy pro ukládání bez vašeho vědomí. Vyhodnocení možných hrozeb, které souvisejí s kybernetickou bezpečností, by tedy mělo být při rozhodování o nákupu UAS zcela zásadní.

Operátoři bezpečnostních složek, kteří se zabývají riziky kybernetické bezpečnosti, by se měli řídit osvědčenými zákonnými postupy a létat pouze s takovými UAS, které pocházejí od důvěryhodných výrobců a používají dostatečné šifrování.

4) Určeno k zajištění bezpečnosti

4) Určeno k zajištění bezpečnosti

Nenechte se omezovat pravidly pro rekreační – komerční létání.

Operátoři bezpečnostních a záchranných složek jsou v případě potřeby povinní vzlétnout se svými UAS takřka okamžitě. Většina na trhu běžně dostupných komerčních dronů má v sobě vestavěny prvky, které zabraňují rekreačním „pilotům“ létat v zakázaném vzdušném prostoru. Tato omezení znemožňují provoz v bezletových zónách a je možné je obejít pouze po předchozím upozornění ze strany „pilota“ nebo pomocí kódu pro deaktivaci bezpečnostního prvku.

Vzhledem k tomu, že tato opatření jsou pro rekreační létání nezbytná, komerčně prodávané drony nejsou pro bezpečnostní a záchranné složky vhodné. Velmi často totiž dochází k tomu, že pokud je k akci vyzván operátor UAS z řad těchto složek, není čas s předstihem žádat o možnost využití daného vzdušného prostoru, ani čekat na obdržení kódu pro deaktivaci omezení. V případě skutečně profesionálních bezpilotních prostředků, jsou softwarová omezení odstraněna s vědomím, že má daný pilot výcvik a zkušenosti potřebné k zajištění bezpečného letu. Je to totiž právě operátor UAS a nikoliv software, kdo má v takových případech rozhodovat o tom, kdy a kam může dron letět.

5) Praktické zaškolení a odborná zákaznická podpora

5) Praktické zaškolení a odborná zákaznická podpora

Vyberte si takového dodavatele, který bude zároveň vaším důvěryhodným poradcem.

Posledním nezbytným požadavkem je potřeba zajištění profesionálního zaškolení a individuální odborné zákaznické podpory. Jakmile se rozhodnete zakoupit jeden nebo více bezpilotních prostředků, je důležité, abyste zároveň byli vaším dodavatelem proškoleni v jeho používání. Školení by mělo být přizpůsobeno individuálním požadavkům na používání UAS během vaší praxe. Budete létat v městském prostředí? V horském terénu nebo ve vyšších letových hladinách? Tomu, kde a jak budete bezpilotní prostředek používat, by měl také odpovídat váš učební plán. V okamžiku, kdy selže nějaký program pro využití UAS, je to bezpochyby kvůli nedostatečnému zaškolení.

Stejně jako v případě oficiálního leteckého plánu, i vy musíte vzít v úvahu, jak se vaše flotila bezpilotních prostředků bude rozrůstat, jakým způsobem bude udržována a jaká bude její obsluha. Je zásadní vybrat si takového výrobce, který vám dokáže rychle pomoci s jakýmikoliv problémy. Co když budete mít potíže s letounem během klíčové operace? Komu zavoláte?

Předtím než si zvolíte svůj nový bezpilotní prostředek, ujistěte se, že máte za zády funkční podpůrný tým.

Chcete vědět více o profesionálních bezpilotních prostředcích a možnostech jejich využití? 

David Marvan

david.marvan@audiopro.cz+420 736 439 999

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com