Obnovení proslulého hudebního sálu Roof Garden Ballroom systémy EV a Dynacord

Obnovení proslulého hudebního sálu Roof Garden Ballroom systémy EV a Dynacord

Reference

Počátky tanečního sálu The Roof Garden Ballroom v zábavním parku Historic Arnolds Park, který je součástí rezortu Iowa Great Lakes, se datují až do prvního desetiletí 19. století. Z tohoto sálu se stal víceúčelový prostor s kapacitou 1200 lidí – prostor, který spojuje autentický starobylý vzhled s moderním zvukovým systémem, jehož základ tvoří line-array reprosoustavy Electro-Voice X-Line X2 a DSP zesilovače řady IPX společnosti Dynacord.

V době svého rozkvětu mezi lety 1923 a 1988 hostil tento sál umělce, jakými byli například Jerry Lee Lewis, Johnny Cash, The Gues Who nebo Glenn Miller Orchestra. Nyní funguje jako nezisková atrakce ve prospěch komunity.

Díky obnovenému prostoru a novému zvukovému systému mohli provozovatelé oslavit historii zábavního parku řadou koncertů, na kterých zahráli rovněž umělci, kteří v minulosti v původním sálu vystupovali. Hlavní hvězdou prvního koncertu byla americká rocková skupina Tommy James & The Shondells.

Ozvučení sálu je tvořeno dvojicí line-array s osmi reproduktory Electro-Voice X2-212, přičemž pět z nich pracuje s horizontálním vyzařovacím úhlem 90°, tři s úhlem 120°. Basová odezva je zajištěna šesti subwoofery X12-128 se dvěma 18“ woofery. Pro zajištění plného zvukového pokrytí byly jako „front-filly“ použity čtyři monitory Fri-28LPM.

Reprosoustavy jsou buzeny trojicí výkonových DSP zesilovačů IPX20:4, které jsou schopné zajistit výkon až 20 kW. Tyto inteligentní zesilovače pracují s vestavěným síťovým rozhraním OMNEO/Dante, s technologií fázově lineárních filtrů FIR-Drive a doplňkovou DSP jednotkou pro možnost centralizovaného ovládání celého zvukového systému. Řízení instalovaného systému je odbavováno z laptopu za pomocí softwaru IRIS-Net. S pomocí presetů provozovatelé ovládají ozvučení snadněji a zároveň mají pod kontrolou celou řadu pokročilých parametrů.

Pro Historic Arnolds Park znamená opětovné otevření Roof Garden se systémem X-Line velký návrat jednoho z jeho tradičních prostorů. Jedná se o místo, které umožňuje umělcům špičkové úrovně vystupovat přímo uprostřed přírodních krás severozápadní Iowy. „Spokojenost přišla už s první skladbou. Publikum bylo nadšené, kapela byla nadšená, Tommy byl nadšený,“ dodává John Lynch. „A to je to hlavní! Velkou zásluhu je třeba přičíst zvukovému systému. Díky Electro-Voice proběhlo vše zcela příkladně.“

„Byl to opravdu příjemný koncert. Vše šlo hladce, užíval jsem si mimořádně velkého headroomu,“ hodnotí práci se systémem John Lynch, FOH zvukař skupiny Tommy James & The Shondells. „Jsme ze staré dobré školy – hráli jsme rock‘n‘roll s klasickými kytarovými zesilovači, na pódiu jsme nepoužívali žádné in-eary. Systém firmy Electro-Voice dodal potřebný důraz a zároveň excelentní čitelnost. Jejich subwoofery jsou výborné, pořádně jsme je ‚rozfoukali‘ a myslím, že jsme ze sálu vymetli všechen prach!“
Monitorový zvukař kapely – John Melasippo – měl přístup k novému pódiovému systému, který rovněž nese značku Electro-Voice. Pro účely odposlechu je zde nasazeno deset 15“ podlahových monitorů Xw15A a tři DSP zesilovače Dynacord IPX10:8, které kromě výkonu zajišťují také potřebnou síťovou konektivitu. Pro odposlech u bicích byl použit jeden aktivní subwoofer ETX-18SP.

Chcete se o ozvučovacích systémech Electro-Voice a Dynacord dovědět více nebo potřebujete poradit s ozvučením nejrůznějších prostor?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com