Nagano – první sportbar v ČR vybaven špičkovou AV technikou

Nagano – první sportbar v ČR vybaven špičkovou AV technikou

Reference

Představa sportbaru světové úrovně je dnes neodmyslitelně spjata s moderními audiovizuálními technologiemi. Větší počet monitorů s různými sportovními událostmi je dnes již v západních zemích samozřejmostí. Sportbary zde pro fanoušky představují místa, kde se mohou nechat strhnout atmosférou skvělého diváckého zážitku, sdílet společně emoce ze hry, dát si něco dobrého k pití a provozovat různé formy aktivní zábavy. Ve světě dnes nacházíme velké sportbary čítající i osm desítek obrazovek a pracující s obrovským počtem zdrojů obsahu. V tomto ohledu u nás za tímto standardem dosud zaostáváme. Tedy až do této chvíle…

Příslovečným úvodním výkopem – či ještě lépe hozeným buly na českém kluzišti – je nově zrekonstruovaný bar Nagano, který byl na podzim r. 2019 příhodně otevřen v jednom z nejdůležitějších míst českého hokeje – v centru Kladna. Jak již bylo řečeno, přitažlivost sportbaru spočívá v možnosti sledovat sportovní utkání společně s přáteli, bavit se v atraktivně zařízeném prostředí, které člověka pohltí svou atmosférou. Součástí takového prostoru bývá velký počet „televizních obrazovek“, které jsou rozmístěny v různých pozorovacích úhlech a v přímém přenosu či ze záznamu přenášejí nejrůznější sportovní události. Klíčovou součástí takového prostoru jsou technologie pro zobrazení a distribuci audiovizuálního obsahu – technologie, které dokáží hostům zprostředkovat kvalitní a dobře viditelný obsah z několika různých zdrojů a na několika obrazovkách. 

Moderně pojaté prostory kladenského sportbaru jsou proto osazeny unikátním počtem 26 displejů, na kterých je možné odvysílat hokejové, fotbalové, tenisové a jiné sportovní přenosy. Obrazovky jsou v prostoru baru rozmístěny ve skupinách tak, aby zde pro hosta nebyl žádný slepý pozorovací úhel. K dispozici je mnoho sportovních kanálů – O2 TV a stanici Hokejka TV pro přenosy utkání místních klubů. V rámci O2 TV lze přenášet mimo jiné také utkání nejvyšší anglické fotbalové ligy Premiere Leauge. Tento sport bar je tak oficiálně prvním v ČR, kde je možné tuto prestižní soutěž sledovat a potvrzuje tak jednu ze základních rolí moderních sportbarů, kam hosté chodí i proto, aby zhlédli přenosy, ke kterým sami nemají přístup. 

Naše vize moderního sportbaru spočívá v možnosti kdykoliv zobrazit obsah jakékoliv sportovní události na jakékoliv obrazovce kdekoliv v místnosti. K tomuto účelu jsme využili síťovou distribuci audiovizuálního obsahu po standardní ethernetové síti. Moderní maticové přepínače – v našem případě jde o technologie značky WyreStorm – umožňují provozovateli Nagana pustit stejný zdroj, stejný sportovní přenos, na všechny displeje, nebo naopak na každý displej pustit zdroj jiný. WyreStorm IP matice díky své škálovatelnosti a profesionálním switchům CISCO, lze navíc takřka neomezeně rozšiřovat a v případě potřeby přidávat do prostoru další obrazovky. Jedná se o technologii, která je používána celosvětově v největších sportbarech.

Michal Černý, Audiopro - Key Account Manager

Špičkové sportbary navštěvují zpravidla také fanoušci, kteří nemají příležitost dostat se na stadion. Do baru tak přicházejí pro zážitek, který je co nejvíce přiblíží sledování klání přímo na sportovišti. Proto je potřeba, aby byl skutečný sportbar vybaven alespoň jednou obří – centrální obrazovkou či projekčním plátnem, jehož obsah bude doprovázen také zvukovou kulisou. Toto velké měřítko, které přibližuje zážitek ze živého utkání, je v kladenském Naganu řešeno špičkovým projekčním plátnem od společnosti Screen Innovations. Použitá zobrazovací plocha s úhlopříčkou 133“ (338 cm) se od běžných pláten liší zejména schopností v mimořádné míře odmítat ambientní světlo (tzv. technologie ALR). 

Obraz je tak možné ve vysoké kvalitě promítat i za běžného osvětlení baru či s denním světlem bez zatemnění. Podle provozovatele Nagana, pana Jiřího Najmana, je „toto plátno pro mnoho návštěvníků od velké televizní obrazovky k nerozeznání“. K výhodám prvotřídních materiálů projekčních ploch Screen Innovations patří rovněž nebývale velký pozorovací úhel, kdy je divák schopen takřka beze ztrát sledovat obraz na plátně i z velmi ostrého úhlu. Obraz ve Full HD rozlišení je na plátno přenášen stropním laserovým projektorem EPSON EB-L615, který krom vysoké životnosti nabízí i vynikající světelný výkon 6 000 lumenů. „U projektoru navíc využíváme přijímač WyreStorm s technologií Multiview, s jehož pomocí lze obraz na plátně rozdělit do kvadrantů a současně tak zobrazit všechny čtyři kanály,“ dodává Michal Černý.

Plnohodnotný zážitek ze sledování sportu se neobejde bez mnohdy podceňovaného kvalitního ozvučení, které dokáže diváka vtáhnout do zápasu, poskytne slyšitelný a srozumitelný komentář a zároveň nebude rušit komunikaci mezi hosty. Tyto pro společnost Audiopro standardní požadavky vyřešila instalace celkem dvanácti stropních 8“ reproduktorů značky Origin Acoustics, jejichž výtečnou basovou odezvu zvyšuje ještě jeden stropní subwoofer stejného výrobce. Vizuálně nenápadný audio systém je navíc postaven na sofistikované audio matici značky Biamp: „Je to vůbec poprvé, kdy se o řízení zvukového toku ve sportbaru stará tato špičková matice. Koncept nevnímáme jako uzavřený. Jedná se o prostor, jehož dramaturgie se může dále měnit a rozvíjet a v budoucnu se nemusí omezovat „pouze“ na sledování obsahu. Díky této technologii má provozovatel možnost zdroje zvuku rozšířit také o bezdrátové mikrofony – například pro účely moderované akce – nebo o modul s Bluetooth rozhraním, s jehož pomocí pak může obsluha pouštět zvuk z libovolného mobilního zařízení,“ zdůrazňuje Michal Černý otevřenost systému a dodává, že matice Biamp podporuje rovněž automatické nastavení úrovně připojených mikrofonů tak, aby systém kladl co nejnižší nároky na obsluhu.

Jsou to právě současné technologie dodávané firmou Audiopro, které umožňují provozovatelům nejrůznějších zařízení, nejen sportbarů používat takové AV systémy, které jsou uživatelsky velmi vstřícné a pro obsluhu či řešení problémů vyžadují doslova jen několik doteků. Podobně jako u mnoha jiných instalací, i v tomto případě vsadilo Audiopro na řídící systém WyreStorm, do jehož rozhraní může obsluha přistupovat prostřednictvím dotykového displeje iPadu, který je umístěn za barem. Kromě základních funkcí zapínání a vypínání obrazovek má provozovatel možnost na iPadu přepínat obrazové a zvukové zdroje do několika různých zón. 

Kladenské Nagano je kromě hlavního prostoru s velkou projekcí a barem tvořeno také dvěma oddělenými salónky, které jsou využívány například pro hraní pokeru nebo šipek. V těchto tzv. „klecích“ je přes rozhraní tabletu od baru na dálku možné samostatně ovládat hlasitost zvuku či definovat přehrávaný obsah. Díky tomu, že použitý způsob distribuce umožňuje rozesílat video i audio na delší vzdálenosti, přepínače, audio zesilovač a další technologie mohou být umístěny v centrálním racku, který je uschován v zázemí sportbaru. Obsah je tak odesílán z bezpečného místa, zatímco nově zrekonstruovaný prostor sportbaru zůstává z hlediska uspořádání interiéru maximálně čistý. 

Zjednodušené ovládání představuje skvělé a zabezpečené uživatelské rozhraní, v jehož rámci nemůže koncový uživatel uvést systém do „nepořádku“. Obsluha baru rozhodně nemusí obcházet jednu obrazovku po druhé. Na druhé straně se nejedná o žádný složitý řídící systém, který by vyžadoval technologicky zdatný personál, stačí jeho běžné zaškolení

Michal Černý, Audiopro - Key Account Manager

Nagano se nezměnilo jen po stránce technologické. Industriální design interiéru je moderní, designově čistý, komfortní a přitahuje nový typ návštěvníků. Z tohoto pohledu sportbary obecně opouštějí obraz čistě mužského prostředí. Tento trend potvrzují i první měsíce provozu Nagana. Kultivované prostředí, sofistikovanější interiér (s detaily, jakými jsou nabíjecí porty na telefon v sedačkách), audiovizuální technologie i pestřejší menu oproti minulosti změnily demografické složení jeho návštěvníků, které je nyní mnohem rozmanitější. Podle pana Jiřího Najmana přichází nyní do baru trávit volný čas „mnohem více žen a párů, skupinky přátel, rodiny, sportovní týmy, zahraniční hosté, lidé různých profesí, a také studenti okolních škol, pro které jsou zde připraveny různé slevové akce.“

Původní interiér sportbaru

Čas strávený v novém Naganu ovšem ani zdaleka nekončí u sledování sportu. Kromě točeného piva, různých nápojů a jídla přidává Nagano i další zábavné zážitky, které si doma můžeme sotva dopřát. Nejedná se pouze o vděčné šipky, kulečník nebo basketbalový koš. Audiovizuální systém je připraven i na plánovaný projekt „digitálního juboxu“, ke kterému se budou hosté za drobný poplatek moci připojit a vybírat skladby, které by chtěli přehrát. Skutečnost, že se z Nagana stal sportbar, který dokáže hosty pohltit svou atmosférou, vypovídají především klíčová sportovní utkání, jako jsou zápasy české reprezentace, ligová derby nebo mezinárodní soutěže s českou účastí. Dle provozovatelů bývá návštěvnost v novém baru při takových příležitostech obrovská. Nadšení z nového prostoru a technologií neskrývají hosté i nová obsluha baru. 

S přispěním společnosti Audiopro se tak z tohoto unikátního sportbaru, pokud se přidržíme sportovní hantýrky, stává jiná – vyšší liga, která u nás nemá obdoby.

Potřebujete poradit s vybavením nejrůznějších prostor audiovizuální technikou? Připravíme řešení šité na míru vašim potřebám.

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com