Můžete mít obojí: Sound masking spojuje moderní design otevřené kanceláře s možností soukromého hovoru

Můžete mít obojí: Sound masking spojuje moderní design otevřené kanceláře s možností soukromého hovoru

Reference

Podle článku, který vyšel v magazínu Boston Globe, je v dnešní době kolem osmdesáti procent kanceláří otevřeného typu.

Otevřené kanceláře se obecně vyznačují následujícími vlastnostmi: nízké nebo žádné přepážky, malé nebo sdílené pracovní prostory, spousta skleněných stěn, méně dveří a oddělených kanceláří. Mezi časté stížnosti na prostředí otevřených kanceláří patří rušení hlukem, vyrušování z práce a nedostatek soukromí na hovor, což pramení z malého množství stěn a přepážek, které by blokovaly šíření zvuku. V moderních kancelářích je značná rozloha otevřeného prostoru a hovor v takovém prostředí je slyšet až do vzdálenosti třiceti metrů. Těch, co si stěžují, není málo – podle nedávného průzkumu mezi více jak 25 tisíci pracovníků ve více jak 2000 budovách byl nedostatek soukromí při hovoru (tzn. fakt, že všichni vzájemně slyší, o čem mluví ten druhý) byl zdaleka nejčastějším faktorem, s nímž byli zaměstnanci pracující v otevřených kancelářích nespokojení a téměř 60% z nich ho jmenovalo jako vážný problém.

Otevřené kanceláře však nejsou veskrze špatné; konec konců musí být nějaký důvod, proč je firmy nepřestávají budovat, že? Správci nemovitostí, projektanti a architekti zřídka chtějí stavět nudné a jednotvárné repliky kanceláře z Office Space. Naopak, snaží se je udělat elegantní a funkční. Nejnovější trend směřuje pryč od oddělených kójí a kloní se ke sdíleným pracovním prostorům. Stěny bývalých kójí se odstraňují částečně proto, že nejsou nijak pěkné, ale také proto, že firmy usilují o vytvoření pracovního prostředí, které usnadňuje spolupráci a transparentnost. Navíc díky budování skleněných stěn a odstraňování přepážek proudí do kanceláří více denního světla a otevřené kanceláře jsou ve své podstatě pro stavitele jako prázdná plátna, na kterých mohou riskovat a vytvářet kreativní prostory. Tyto zábavné a atraktivní prostory se pak dají využít i jako náborová lákadla – vždyť kdo by nechtěl pracoval v takové kanceláři, jako má Google v Tel Avivu, kde najdete skluzavku mezi jednotlivými patry nebo místnost z Lega?

Takže jak najít tu správnou rovnováhu? Jak navrhnout nádhernou, moderní budovu a pracovní prostory podněcující ke spolupráci, které jsou zároveň příjemné po akustické stránce? Nejefektivnějším řešením je instalace technologie maskování zvuku do otevřené kanceláře. Maskování zvuku (tzv. sound masking) spočívá v generování nevtíravé zvukové kulisy, která překrývá nadměrný hluk daného prostředí.

Malé reproduktory, které vysílají příslušný „zvuk“, se umístí na strop nebo se připevní na stojany, a díky nim už neslyšíte hovory ve vzdálenosti 12 až 30 metrů. Tyto reproduktory přitom nemusí nijak narušovat projektantovu vizi. Například direct-field zvukové projektory od společnosti Cambridge Sound Management jsou menší než šálek na kávu a lze je snadno upevnit a skrýt i v těch designově nejkomplikovanějších prostorách. Díky technologii maskování zvuku se mohou firmy držet své vize otevřených kanceláří a přitom zajistit, že i přesto jde o akusticky příjemné pracovní prostředí. Jedna nádherná nová kancelář v centru Bostonu použila technologii QtProTM maskování zvuku společnosti Cambridge Sound Management a vytvořila podle slov jejích zástupců „experiment s otevřenou kanceláří, který skutečně funguje.“ Stejný přístup zvolila jedna texaská firma, která vzala myšlenku politiky otevřených dveří úplně doslovně. S tím, jak se více a více kanceláří mění podle plánů na esteticky příjemné otevřené prostory podporující spolupráci, maskování zvuku by mělo zůstat součástí tohoto trendu.

Zaujala vás technologie sound maskingu? Chcete se dovědět více o možnostech jejího využití?

Lukáš Král

lukas.kral@audiopro.cz+420 777 238 283

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com