Miniaturní mikrofony DPA a Formule1? Spojení skvělých výkonů.

Miniaturní mikrofony DPA a Formule1? Spojení skvělých výkonů.

Reference

Formule 1 spolupracuje se společností DPA Microphones. Používá miniaturní mikrofony k autentickému snímání zvuku motorů.

Zvuk závodního automobilu Formule 1 je unikátní a přinést autentický zvukový zážitek i televizním divákům je obrovskou výzvou. Ta je značně komplikována tím, že vývoj motorů jde neustále kupředu. Aby se s těmito výzvami dokázala vypořádat, začala Formule 1 spolupracovat se společností DPA Microphones. Používá nyní miniaturní mikrofony DPA ke snímání zvuku motorů. Tyto odolné a spolehlivé mikrofony podávají stabilní výkon i v drsném prostředí závodní dráhy a přenášejí ten nejrealističtější zvuk.

Následující krátký videoklip (vč. ukázky se zákulisí výroby DPA miniatur) vysvětluje, proč si Formule 1 vybrala spolupráci právě se společností DPA 

Pořadatelé závodů Formule 1 vynakládají spoustu času a financí na to, aby divákům zajistili co nejlepší zážitek při jejich sledování a to jak naživo, tak prostřednictvím televizních přenosů. Důležitým prvkem takového zážitku je zvuková stránka.

Zvuk se významnou měrou podílí na zážitku ze sledování Formule 1 a přinést nejlepší možný zvukový dojem i divákům u televize je obrovskou výzvou. Aby dosáhli co nejlepšího možného zvuku, začali pořadatelé závodů F1 spolupracovat s výrobcem mikrofonů, který dokáže zajistit tu nejvěrnější možnou reprodukci zvuku. .

Citace z videa:

„Dodáváme mikrofony pro širokou škálu využití. Když jdete na muzikál, naše mikrofony najdete připevněné na čele mnoha herců, kde na ně působí pot, slzy, líčidla a jevištní reflektory. Vysoká teplota, vlhkost, vítr – s tím vším si dokážou naše mikrofony velmi dobře poradit.“

Už několik let dodává společnost DPA Microphones mikrofony hudebnímu, filmovému a divadelnímu průmyslu. Výzvy, které před ni postavila Formule 1, se výrazně neliší od těch, které už důvěrně zná.

„Tyto ženy, které vidíte za mnou, vyrábějí mikrofony, aniž by tušily, jestli daný kus skončí na hrudi Toma Cruise, na bubnu Larse Ulricha nebo v závodním automobilu Formule 1. Odvádějí naprosto stejnou práci na každém mikrofonu. Stejnou péči věnujeme každému exempláři.“

Zvuk Formule 1 se neustále vyvíjí. To je zapříčiněno zejména mnoha pravidly a směrnicemi ve sportu a rozvojem motorů, které se bez přestání vylepšují.

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy Formule 1 zněla takto. Tento vysoký zvuk byl neodmyslitelnou součástí zážitku z nedělního závodu. Nicméně v posledních letech jsme mohli slyšet mnoho kritiky na adresu nových pravidel, která změnila vozy Formule 1 a tím i zvukový zážitek s nimi spojený.

Minulý rok se testovaly mikrofony na Grand Prix Spojených Států. Pokusným králíkem se stal Sergio Pérez ze stáje Force India. Během druhého tréninku zněl jeho vůz jako autíčko na dálkové ovládání drandící uvnitř plechovky. Po několika úpravách se během pátečního tréninku v Abu Dhabi podařilo dosáhnout správného zvuku.

„Kvůli nepřetržitému vývoji závodních automobilů se týmy Formule 1 často musí zaměřit na to, jak optimalizovat jejich zvuk. Kontaktovali nás a požádali nás o pomoc a my jsme jim samozřejmě chtěli vyhovět.  Jsou pro nás významným a neobvyklým zákazníkem. Vyslali jsme jednoho z našich specialistů, aby je navštívil a otestoval naše mikrofony v některých vozech, a tak zjistil, jaké jsou možnosti. Zvolili si řešení, které považovali za nejlepší.“

Jedna věc je zvuk, který k vám doléhá, když sledujete Formule 1 živě z tribuny. Ovšem přiblížit televizním divákům v rozumné míře jejich impozantní burácení znamená pro zvukové specialisty nezbytnost držet krok s vývojem automobilů. To je jeden z důvodů, proč Formule 1 spolupracuje právě se společností DPA Microphones.

„Nevím, jak to dělají ostatní; jediné co vím, je, jak dobré jsou tyto ženy ve výrobě fantastických mikrofonů, které dokáží zachytit ten samý zvuk ve stejné kvalitě stále dokola. Právě to je důležité u velkých akci, ať už jde o Hollywoodský film, divadelní inscenaci, WestEndový muzikál nebo závod Formule 1.“

„Nejzvláštnější na tom je, že jde o mikrofony jako tady ten – úplně obyčejný malý mikrofon. Není nijak velký a vlastně je to ten samý typ, jako mám právě tady na tváři. Je to přesně ten samý typ mikrofonní vložky, který přenáší zvuk vozů Formule 1 do vašeho obývacího pokoje.“

Chcete poradit s výběrem mikrofonu nebo si některý z naší nabídky vyzkoušet přímo u nás?

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com