Mikrofony DPA míří na Mars

Mikrofony DPA míří na Mars

Reference

Vesmírná sonda Mars 2020 Rover bude poprvé v historii snímat zvuk na rudé planetě pomocí mikrofonů DPA. Všesměrové mikrofony DPA d:dicateTM 4006 a jejich digitální audio rozhraní MMA-A se zúčastní této historické mise.

V únoru 2021 má vesmírné vozítko Mars 2020 Rover agentury NASA poprvé dosednout na povrch rudé planety. Tato kosmická loď bude schopná pořizovat obrazový a zvukový záznam už v průběhu sestupu marsovskou atmosférou a při samotném přistání na povrchu Marsu. Pro zachycení zvuků z rudé planety bude poprvé v historii sonda Mars 2020 vybavena vybranou technikou od společnosti DPA Microphones.

Všesměrový mikrofon DPA d:dicateTM 4006 bude snímat zvuk ve vysoké kvalitě, zatímco digitální audio rozhraní MMA-A bude zvukový záznam nahrávat a odesílat přes USB konektor do počítače. Oba mikrofony budou propojeny s modulárními aktivními kabely MMP-G, které fungují jako ultratransparentní předzesilovače. Vesmírnou loď Mars 2020 v současné době sestavují v laboratoři tryskových pohonů (JPL) NASA v Pasadeně v Kalifornii a technikou DPA bude vybavena začátkem roku 2019.

Společnost DPA Microphones získala smlouvu s JPL díky tomu, že její produkty fungují i za mimořádně náročných podmínek a je možné je připojit přes standardní komunikační rozhraní. Mikrofony DPA dokážou odolat extrémním podmínkám během vesmírného letu, zabírají velmi málo místa a lze je připojit k počítači přes USB rozhraní. „Tato technika zůstane ve vesmíru natrvalo, což je důkazem kvality a odolnosti značky DPA,“ říká René Mørch, produktový manažer společnosti DPA Microphones. „Je nám velikou ctí, že se můžeme zúčastnit této mise.“

Let na Mars potrvá podle odhadů asi sedm měsíců a vystaví vesmírnou sondu extrémním teplotám (v okolním prostředí mohou panovat teploty kolem -100°C, tlakovým změnám při pohybu mimo i uvnitř atmosféry a intenzivním vibracím spojeným s pohybem v raketě. Tým, který projektoval vesmírnou loď, vytvořil speciálně uzpůsobené pouzdro, do něhož se umístí rozhraní MMA-A uvnitř vozítka, a ve spolupráci s JPL/NASA zkonstruoval výzkumný a vývojový tým společnosti DPA na zakázku zvláštní kryt zesilovače MMP-G, který se připevní na zevní plášť vesmírné sondy. Mikrofon tak umožní široké veřejnosti i projektovým inženýrům a vědcům slyšet zvukový záznam ze sestupu sondy na povrch Marsu.

Zachycení zvukového i obrazového záznamu z přistání na Marsu bude zcela novou zkušeností. Poté, co sonda bezpečně přistane na povrchu planety, její počítač shromáždí veškerá zvuková data uložená v MMA-A a obrazový materiál ze vstupu do atmosféry, sestupu k povrchu a vlastního přistání a odešle je na Zemi pro poučení a pobavení diváků po celém světě. Ačkoliv zvukový a obrazový záznam není pro celou misi zásadní, měl by poskytnout řadu zajímavých informací technikům a vědcům.

Potřebujete poradit s výběrem mikrofonu nebo si některý z naší nabídky u nás rovnou vyzkoušet? Domluvte si schůzku.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com